Yhteistyössä

 


 

 

Elokuu 2016

 

4.9.2016

LepU:n erikoisheitot 29.8. 2016.

Tulokset.

Voimakiekko.

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 38,27, 2) Seppo Julkunen LepU 30,52.

Naiset 1) Piia Aaltokoski LepU 23,30.

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 38,50

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,94.

N35: 1) Piia Aaltokoski LepU 24,16.

Rengas

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 29,05, 2) Seppo Julkunen LepU 20,20

Naiset 1) Piia Aaltokoski LepU 13,32.

M40: 1) Jukka Vesterinen LepU 22,43.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 20,30.

N35: 1) Piia Aaltokoski LepU 12,63.

Jakkara.

Myl 1) Jukka Vesterinen LepU 28,78, 2) Seppo Julkunen LepU 21,70.

Naiset 1) Piia Aaltokoski LepU 14,18-

28.8.2016

Heitot 28.8.2016 Suonenjoki

Liitosaapas:

Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa 13 77,57, 2) Niko Korhonen HeTa 13 77,17, 3) Aku Korhonen HeTa 13 62,56, 4) Juha-Matti Vauhkonen HeTa 13 59,08, 5) Toni Mykkänen HeTa 13 53,87, 6) Tatu Mykkänen HeTa 13 32,43
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 59,71 ME, 2) Heidi Korkalainen Savon Saapas 49,40, 3) Sonja Roivainen HeTa 13 44,51, 4) Jenna Korhonen HeTa 13 36,89
M30: 1) Juha-Matti Vauhkonen HeTa 13 53,34
M35: 1) Niko Korhonen HeTa 13 76,00
M45: 1) Timo Mykkänen HeTa 13 72,29
N22: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 48,81
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 53,51
P3: 1) Jasu Korhonen HeTa 13 5,79
T7: 1) Milla Vauhkonen HeTa 13 4,50
T13: 1) Jenna Korhonen HeTa 13 42,17 ME
P15: 1) Aku Korhonen HeTa 13 62,51, 2) Tatu Mykkänen HeTa 13 44,12
P17: 1) Toni Mykkänen HeTa 13 55,80

Voimakiekko:

Myl: 1) Niko Korhonen HeTa 13 26,22, 2) Aku Korhonen HeTa 13 26,20, 3) Timo Mykkänen HeTa 13 23,02, 4) Juha-Matti Vauhkonen HeTa 13 20,21
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 22,40, 2) Heidi Korkalainen Savon Saapas 20,51, 3) Sonja Roivainen HeTa 13 15,51, 4) Jenna Korhonen HeTa 13 11,54
M35: 1) Niko Korhonen HeTa 13 25,18
M45: 1) Timo Mykkänen HeTa 13 21,80
N22: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 21,02
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 22,75
T13: 1) Jenna Korhonen HeTa 13 10,24
P15: 1) Aku Korhonen HeTa 13 29,70, 2) Tatu Mykkänen HeTa 13 15,43

Avoimet TUL:n rullahiihdon, luistelun ja sauvaluistelun mestaruuskilpailut Leppävirran Takkula 28.8. 2016.

Tulokset.
hiihto, matka 5,8km
Myl 1) Tero Korhonen VieKo 12,22.
M40: 1) Petri Pulkkinen Varkaus 12,17.
M45: 1) Sami Heiskanen RU 11,50, 2) Juha Salmi KiurU 16,19.
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 15,06.
M55: 1) Veli- Heikki Mustonen LeVi 12,28, 2) Teijo Niskanen KiurU 12,54, 3) Antti Soininen SäySä 15,56.
M60: 1) Eero Karjalainen JKU 16,48.
M65: 1) Jouko Kärki LepU 13,35, 2) Ilmari Laitinen LepU 14,20, 3) Väinö Jurvanen JKU 19,53.
N40: 1) Johanna Holm ViitVie 14,15.
3km M70: 1) Jussi Palonen ViitVie 8,12, 2) Esko Hyvärinen polVa 8,30.
3km N55: 1) Päivi Koivuselkä JuuJä 10,50.
1,5km M80: 1) Pekka Kandolin LepU 14,15.
Luistelu
5,8km 1) Jarkko Koponen KulS 11,22.
5,8km M35: 1) Marko Rahkonen KP 12,10.
5,8km M65: 1) Johannes Leppänen HTL 13,57.
5,8km sauvaluistelu M50: 1) Seppo Julkunen LepU 13,22.
Kickbikenin SM
5,8km Myl 1) Markku Levänen SaD 11,31, 2) Patrik Köcher Simpek 12,13
5,8km M50: 1) Seppo Julkunen LepU 15,15.
3km P11: 1) Riku Kankaala LepU 10,33
N18: 1) Jasmin Köcher Simpek 15,16.

Suomen Perinneurheiluliiton SM- maantiekävely Leppävirran Takkula 28,8. 2016.
Tullokset.
6.7 km M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 45,28.
6,7km M65: 1) Jouko Kuusjärvi JKU 43,17.
6,7km nv M60: 1) Timo Pulkkinen PSN 58,50.
6,7km N45: 1) Sari Räisänen Varkaus 58,50.
6,7km N55: 1) Anita Hyttinen LepU 49,54.
6,0km M65: 1) Johannes Leppänen HTL 42,34.
3,4km M85: 1) Matti Tamminen KyyKy 30,27.
1,5km M60: 1) Ari Hulkkonen LepU 16,38, 2) Jorma Rajakannas LepU 17,35..

Perinneheittopäivä 27.8.2016
Korian perinneheittopäivän tulokset 27.8.2016

Yhdenkäden paino

M55 9,08 kg1. Nurmi Kari KymUV 11.002. Juha Lehtinen KymUV 8.17M70 5,40 kg1.Sakari Parkko KymUV 19,882. Kalevi Karmitsa Saapu 19,4

M80 5,4 kg1. Sakari Silventoinen KaVe 12,01

Naiset1. Minna Lehtinen 585

N75 . Maija Silventoinen Karhulan Veikot 8,30

Saappaanheitto

Miehet1. Juha Itkonen 36,72

M601.Juha Itkonen Vantaa 39,69

M651 Raimo Jyrkilä SuSI 35,51

M551. Kari nurmi 22,40

Olympia paino

M551. Nurmi Kari KymUV 5,182. Juha Lehtinen KymUV 3,88

M70Sakari Parkko KymUV 6,22

Naiset1. Minna Lehtinen 2,54

Auton renkaan heitto
M55 1. Kari Nurmi KymUV 14,36
M65 1. Raimo Jyrkilä SuSi 18,36
M70 1. Sakari Parkko KymUV 16,06

Hirren syöksy
Miehet 20kg/4m
Miehet 1. Kari Nurmi KymUV 7,24
M55 1. Kari Nurmi KymUV 7,27
M70 1.Sakari Parkko KymUV 5,74

Avoimet Suomen Perinneurheiluliiton rantaonginnan SM kilpailut Joroinen 27.8. 2016.

Tulokset.
Myl 1) Seppo Kontio JUK 2530, 2) Timo Turunen HeUK 1875, 3) Juha Ikonen PUK 1349, 4) Kari Nikkanen Vapa 763, 5) Jouni Puujoki HeUK 661, 6) Matti Tyrväinen VTO 423, 7) Jorma Rajakannas LepU 514.
M65: 1) Timo Puolakka JUK 4828, 2) Risto Tirkkonen HeUK 2125, 3) Pekka Auvinen JUK 1809, 4) Reijo Kikari KK-V 1293, 5) Teijo Natunen HeUK 698, 6) Matti Tarvainen VTO 612, 7) Raimo Tolonen Kuvansi 589, 8) Kari Heimonen VTO 288, 9) Seppo Hänninen STO 285, 10) Reijo Huuskonen LepU 125, 11) Kalevi Kaasinen PUK 57.
M75: 1) Pentti Hänninen PUK 3430, 2) Kalevi Holopainen KK-V 1262, 3) Seppo Pöllänen VTO 1141, 4) Ossi Taam PUK 1028, 5) Unto Keituri VTO 187.
Naiset 1) Ruut Turunen HeUK 1931, 2) Eija Haapakoski JMK 255.
N65: 1) Anja Kantanen PUK 1215, 2) Marjatta Happonen HeUK 412, 3) Helena Tolonen Kuvansi 403, 4) Senja Jyräs PUK 297, 5) Liisa Tarvainen VTO 276.
N75: 1) Toini Eronen VTO 173, 2) Taimi Lautanen JKM 143.
Mjoukkue 1) JUK 9162 ( Kontio, Auvinen, Puolakka) 2) HeUK 4702 ) Natunen, Tirkkonen, T. Turunen) 3) PUK 4518 ( Hänninen, Taam, Kaasinen) 4) KK-V/STO 2838 ( Holopainen, Kikari, Hänninen) 5) VTO 1424 ( Heimonen, Tarvainen, Tyrväinen) 6) LepU 1405 ( Rajakannas, Nikkanen, Huuskonen)
Sekajoukkue 1) HeUK 3001 ( Puujoki, Happonen, R. Turunen) 2) PUK 2847 ( Ikonen, Kantanen, Jyräs)-
Naiset joukkue 1) VTO 844 ( Tarvainen, Eronen, Tolonen)

Jorkin vetouistelu Joroisten Veneranta 27.8.2016.
Tulokset.
1) Tommi Iivanainen, Tero Iivanainen 11816, 2)Roni Vihervuori, Niko Venäläinen 8476, 3) Toni Huovinen, Lari Vänttinen, Paavo Hynninen 8336, 4) Mika Immonen; Aimo Immonen 6368, 5) Ville Hämäläinen, Markus Vartiainen 5804, 6) Eero Karvinen, Kari Kuronen 5388, 7) Niko Troyona, Niilo Troyona , Jari Mutka 4279, 8) Jorma Häkkinen 3410, 9) Saku Kaukonen, Aleksander Kokkonen, Alpo Palto. Jouko Siltalahi 2162, 10) Jaakko Honkanen 1404.

27.8.2016

Yhteistuloksen SM-kilpailut Joroinen 27.8.2016 ( Perinnesaapas+Liitosaapas)

Nyl: 1.) Pirjo Saukkonen LepU IS: 35,46 LS: 48,08 yhteensä: 83,54 2.) Heidi Korkalainen Savon Saapas IS: 41,50 LS: 36,34 yhteensä: 77,84 3.) Marja-Leena Ukkonen LepU IS: 16,90 LS: 19,02 yhteensä: 35,92

Myl: 1.) Riku Pulliainen RiU IS: 40,38 LS: 61,47 yhteensä: 101,85 2.) Seppo Asikainen Savon Saapas IS: 42,79 LS: 48,33 yhteensä: 91,12 3.) Erkki Leskelä LepU IS: 40,86 LS: 49,36 yhteensä: 90,22 4.) Marko Nironen RiU IS: 44,26 LS: 43,27 yhteensä: 87,53 5.) Heikki Turunen KuHu IS: 37,65 LS: 44,67 yhteensä: 82,32 6.) Pentti Montonen RiU IS: 41,52 LS: 40,74 yhteensä: 82,26 7.) Jorma Rajakannas LepU IS: 34,82 LS: 37,48 yhteensä: 72,30 8.) Alpo Vuorma PoU IS: 30,82 LS: 38,26 yhteensä: 69,08

N22: 1.) Heidi Korkalainen Savon Saapas IS: 27,87 LS: 40,71 yhteensä: 68,58

N45: 1.) Pirjo Saukkonen LepU IS: 32,07 LS: 35,33 yhteensä: 67,40

N55: 1.) Kirsi Vuorma PoU IS: 24,01 LS: 25,45 yhteensä: 49,46 2.) Marja-Leena Ukkonen LepU IS: 13,96 LS: 17,07 yhteensä: 31,03

M45: 1.) Marko Nironen RiU IS: 43,79 LS: 48,84 yhteensä: 92,63 2.) Erkki Leskelä LepU IS: 41,83 LS: 50,07 yhteensä: 91,90

M55: 1.) Seppo Asikainen Savon Saapas IS: 41,03 LS: 36,04 yhteensä: 77,07 2.) Alpo Vuorma PoU IS: 29,44 LS: 35,80 yhteensä: 65,24

M60: 1.) Veli Pulliainen RiU IS: 42,64 LS: 50,41 yhteensä: 93,05 2.) Jorma Rajakannas IS: 34,58 LS: 37,58 yhteensä: 72,16 3.) Kauko Purhonen JorJy IS: 20,40 LS: 22,52 yhteensä: 42,92

M65: 1.) Heikki Turunen KuHu IS: 37,67 LS: 34,30 yhteensä: 71,97 2.) Reijo Huuskonen LepU IS: 20,60 LS: 26,09 yhteensä: 46,69 3.) Antero Jaakkola JorJy IS: 22,72 LS: 23,58 yhteensä: 46,30

M70: 1.) Pentti Montonen RiU IS: 41,41 LS: 40,01 yhteensä: 81,42

N17erityisryhmä: 1.) Venla Hiltunen Polvijärvi IS: 8,28 LS: 7,64 yhteensä: 15,92

MNVYl: 1.) Timo Pulkkinen PSN IS: 20,76 LS: 24,42 yhteensä: 45,18

MPTYl: 1.) Heikki Impivaara LepU IS: 10,04 LS: 11,44 yhteensä: 21,48

MNV60: 1.) Timo Pulkkinen PSN IS: 22,07 LS: 25,02 yhteensä: 47,09

MPT65: 1.) Heikki Impivaara LepU IS: 10,70 LS: 15,03 yhteensä: 25,73

Myl joukkue: 1.) RiU 271,64( Montonen 82,26, Nironen 87,53, Pulliainen 101,85) 2.) Speul 244,84 (Leskelä 90,22, Rajakannas 72,30, Turunen 82,32)

25.8.2016

Leväniemen Toimintakeskuksen 25 vuotisjuhlaheitot 25.8.2016 Heinävesi

Liitosaapas:

Naiset: 1) Sarianna Kaasalainen Leväniemi 10,22, 2) Aira Torvinen Leväniemi 8,94, 3) Pirjo Kemppi Leväniemi 8,76, 4) Johanna Puhakka Leväniemi 8,13, 5) Lea Väisänen Leväniemi 6,52, 6) Anneli Partinen Leväniemi 4,85
N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 7,69
N45: 1) Lea Väisänen Leväniemi 6,42
N50: 1) Sarianna Kaasalainen Leväniemi 8,65, 2) Anneli Partinen Leväniemi 4,03
N60: 1) Aira Torvinen Leväniemi 8,45
N65: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 8,17
Miehet: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 30,38, 2) Jorma Tiainen Leväniemi 24,73, 3) Esa Jakomäki Leväniemi 21,24,  4) Jyri Pakarinen Leväniemi 16,46, 6) Jouni Hartikainen Leväniemi 12,50, 7) Sami Räsänen Leväniemi 8,12, 8) Hannu Ritavehmas Leväniemi 7,18
M35: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 27,90, 2) Esa Jakomäki Leväniemi 19,75
M40: 1) Jouni Hartikainen Leväniemi 10,12
M45: 1) Sami Räsänen Leväniemi 8,47
M55: 1) Jorma Tiainen Leväniemi 25,30, 2) Jouko Tiainen Leväniemi 13,90
M60: 1) Jyri Pakarinen Leväniemi 15,68
M65: 1) Seppo Kuiri Leväniemi 8,08

Linkopallo:

Naiset: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 14,07, 2) Aira Torvinen Leväniemi 11,40, 3) Johanna Puhakka Leväniemi 9,90, 4) Lea Väisänen Leväniemi 10,55, 5) Anneli Partinen Leväniemi 5,93
N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 8,03
N45: 1) Lea Väisänen Leväniemi 9,82
N50: 1) Anneli Partinen Leväniemi 4,54
N60: 1) Aira Torvinen Leväniemi 11,02
N65: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 14,16
Miehet: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 33,40, 2) Jorma Tiainen Leväniemi 32,58, 3) Esa Jakomäki Leväniemi 24,34, 4) Jyri Pakarinen Leväniemi 22,64, 5)Jouni Hartikainen Leväniemi 11,74, 6) Sami Räsänen Leväniemi 10,87
M35: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 32,33, 2) Esa Jakomäki Leväniemi 24,34
M40: 1) Jouni Hartikainen Leväniemi 11,74
M45: 1) Sami Räsänen Leväniemi 8,62
M55: 1) Jorma Tiainen Leväniemi 32,10, 2) Jouko Tiainen Leväniemi 18,40
M60: 1) Jyri Pakarinen Leväniemi 22,64

Toimintakeskus Kuusentuvan heitot 25.8.2016 Heinävesi

Liitosaapas:

M65PT: 1) Pekka Kervinen Heinävesi 7,43
M30: 1) Simo Valtonen Heinävesi 18,50
M55: 1) Risto Martikainen Heinävesi 8,39
M60: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 14,31, 2) Keijo Huttunen Heinävesi 14,02, 3) Arvo Happonen Heinävesi 9,71
M65: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 16,00
N50: 1) Aune Juvonen Heinävesi 10,27
N60: 1) Merja Simola Heinävesi 5,36
N65: 1) Eine Vepsäläinen Heinävesi 6,37
N75: 1) Marja-Leena Partanen Heinävesi 6,37
Ohjaajat: 1) Anne Karvinen Heinävesi 18,54, 2) Heini Vänttinen Heinävesi 15,06, 3) Leena Heiskanen Heinävesi 14,12, 4) Hanna Auvinen Heinävesi 12,49

Linkopallo:

M65PT: 1) Pekka Kervinen Heinävesi 7,21
M30: 1) Simo Valtonen Heinävesi 18,15
M55: 1) Risto Martikainen Heinävesi 10,14
M60: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 19,84, 2) Keijo Huttunen Heinävesi 16,75, 3) Arvo Happonen Heinävesi 10,94
M65: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 16,66
N50: 1) Aune Juvonen Heinävesi 10,69
N60: 1) Merja Simola Heinävesi 4,94
N65: 1) Eine Vepsäläinen Heinävesi 7,03
N75: 1) Marja-Leena Partanen Heinävesi 7,74
Ohjaajat: 1) Leena Heiskanen Heinävesi 18,21, 2) Anne Karvinen Heinävesi 16,52, 3) Hanna Auvinen Heinävesi 13,42, 4) Heini Vänttinen Heinävesi 12,86

24.8.2016

Korson Kaiun tiistaikisat 23.8.2016 Vantaa

Autonrenkaanheitto

Tulokset

Myl: 1.Heikki Turunen KuHu 14,10,

N65: 1.Asta Savukoski KorsKa 4,81,

M40: 1.Toni Rahunen TapErä 13,90,

M60: 1.Juha Itkonen Korso 11,27,2.Kari Hurmerinta KorsKa 8,43,

M65: 1.Heikki Turunen 14,99,2.Alpo Viljamaa KorsKa 10,89,

Tulitikun heitto

M40 1.Toni Rahunen TapErä 11,98,

M60 1.Kari Hurmerinta KorsKa 6,31

M65 1.Alpo Viljamaa KorsKa 4,88

M70v 1.Raimo Lilja KorsKa 8,00

M75v 1.Kalle Lehtonen KorsKa 7,24

23.8.2016

Ylämyllyn heittoilta 23.8.2016 Ylämylly

Liitosaapas:

Myl: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 26,41, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 26,16, 3) Aulis Aartokallio Ylämylly 17,74
M harraste: 1) Jesse Hietala Ylämylly 26,84
M35: 1) Ahti Hiltunen Joensuu 26,46
M55: 1) Erkki Asikainen Ylämylly 26,69
M60: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 28,95, 2) Aulis Aartokallio Ylämylly 15,39
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 44,37, 2) Pirita Sahlman KiiU 24,90, 3) Jaana Tarkkonen Ylämylly 15,66,4 ) Irma Aartokallio Ylämylly 7,34
N harraste: 1) Kaisu Riikonen Ylämylly 15,48
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 44,78
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 17,91
N55: 1) Pirita Sahlman KiiU 24,82, 2) Päivi Sirviö PoU 24,80
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 20,96
N70: 1) Irma Aartokallio Ylämylly 8,21

T5: 1) Eeri Riikonen Ylämylly 3,00, 2) Kaisla Karhapää Ylämylly 2,86

Linkopallo:

Myl: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 30,33, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 26,34, 3) Aulis Aartokallio Ylämylly 13,01
M harraste: 1) Jesse Hietala Ylämylly 29,60
M35: 1) Ahti Hiltunen Joensuu 23,20
M55: 1) Erkki Asikainen Ylämylly 28,38
M60: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 30,40, 2) Aulis Aartokallio Ylämylly 13,15
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,38, 2) Päivi Sirviö PoU 31,66, 3) Jaana Tarkkonen Ylämylly 24,60, 4) Marja Maksimainen KiiU 24,54, 5) Pirita Sahlman KiiU 24,50, 6) Irma Aartokallio Ylämylly 10,52
N harraste: 1) Kaisu Riikonen Ylämylly 19,18
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,13
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 22,12
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 31,96, 2) Pirita Sahlman KiiU 27,54
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 27,27
N70: 1) Irma Aartokallio 10,81
T5: 1) Eeri Riikonen Ylämylly 3,32, 2) Kaisla Karhapää Ylämylly 1,93

Voimakiekko:

M60: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 20,88
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,54
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 14,88
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 16,97, 2) Pirita Sahlman KiiU 16,04
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 16,42

22.8.2016

LepU:n viikkokisat 22.8.2016 Leppävirta

Liitosaapas:
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 12,69
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,11
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 46,73
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,44
Linkopallo:
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 16,39
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 13,82
Rengas:
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,48
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,09
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 20,16, 2) Janne Aimasmäki JoU 19,88
M30: 1) Janne Aimasmäki 18,81
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 21,21
M60PT: 1) Kari Kettunen VArkInv 6,20
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 4,65
Voimakiekko:
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 21,42
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 21,16
Myl: 1) Janne Aimasmäki JoU 31,96
M30: 1) Janne Aimasmäki JoU 31,20
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 33,66
M60PT: 1) Kari Kettunen VarkInv 12,17
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 10,15
Jakkara:
Myl: 1) Janne Aimasmäki 25,18, 2) Seppo Julkunen LepU 23,36
M30: 1) Janne Aimasmäki JoU 24,55
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 23,11
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,86
Painonheitto:
Myl: 1) Janne Aimasmäki JoU 9,42, 2) Seppo Julkunen LepU 8,80
Yhden käden paino.
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 15,86
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,73
M60PT: (7,26kg) 1) Kari Kettunen VarkInv 2,48
Olympiapaino:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 6,11

Kalajuoksun SM 21.8.2016 Leppävirta

Tulokset:

Myl 1) Jens Salumäe UntUrh 6, 2) Kauko Rissanen Vesanto 3.

M55: 1) Kari Koponen STO 2, 2) Jorma Rajakannas LepU 1, 3) Martti Semi LepU 1.

M65: 1) Heikki Laitinen STO 6.

Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 5, 2) Aiki Salumäe UntUrh 4, 3) Maarja Mägi UntUrh 1

Sekajoukkue 1) STO 14, ( Kortelainen, Laitinen, Koponen) 2) Untamon Urheilu 11, Salumäe J. Salumäe A. Mägi) 3) LepU 7. Saukkonen, Semi, Rajakannnas)

Rappujuoksun SM kilpailut Leppävirta 21.8.2016.

Tulokset:
156 rappua
Myl 1) Risto Mägi Untamon Urh 34,8, 2) Kimmo Kylmälä Konepajan Urh H:ki 35,7, 3) Jens Salumäe Untamon Urh 40,5, 4) Kauko Rissanen Vesanto 44,2.
M35: 1) Jarkko Koponen LepU 31,1.
M55: 1) Antti Soininen SäySä 49,7, 2) Martti Semi LepU 53,5.
M65: 1) Pasi Immonen KuoRe 45,2.
Naiset 1) Jenni Vuorinen Helsinki Triathlon 37,5, 2) Maria Miettinen LeVi 37,6, 3) Aiki Salumäe Untamon Urh 41,4, 4) Maarja Mägi Untamon Urh 43,6, 5) Heli Kylmälä Konepajan Urj H:ki 45,2
N18: 1) Siiri Virransola RRR 40,0.
N16: 1) Senni Virransola RRR 36,0.
N55: 1) Anita Hyttinen LepU 50,4
P5: (134) 1) Henri Salumäe Untamon Urh 35,2
P3: 1) Matias Mägi Untamon Urh 57,8, 2( Lenni Kylmälä Konepajan Urh H:ki 1.22,2.

Kansalliset heitot 20.8.2016 Virrat

TULOKSET

Painonheitto M 35 1. Juhana Mäkelä YKV 18,50 M 40 1. Tero Mäkelä E-Puv 17,64 SB 2. Tuomo Tarvainen KaWi 16,74 M 50 1. Petri Launonen ONMKY 18,07 SB 2. Hannu Rintaniemi E-Puv 14,33 SB 3. Esa Kohtala KauhKa 12,15 M 60 1. Tuomo Jantunen E-Puv 16,44 M 65 1. Pekka Sivula E-Puv 13,34 SB 2. Pauli Mäkelä YKV 13,08 M 70 1. Reima Mäki-Äijälä KauhKa 18,34 SB M 75 1. Aimo Järvelä EvijUrh 9,43 2. Heino Mäenpää VirtUrh 6,73 M 80 1. Reino Ruohoniemi E-Puv 10.79 N 35 1. Sirpa Tarvainen KaWi 11,76 SB N 40 1. Kirsi Koro VirtUrh 15,77 N 60 1. Paula Mäkelä YKV 11,17 Olympiapainonheitto miehet (25,4 kg) M 40 1. Tuomo Tarvainen KaWi 10,61 M 50 1. Petri Launonen ONMKY 8,88 2. Hannu Rintaniemi E-Puv 6,76 3. Esa Kohtala KauhKa 6,16 M 60 1. Tuomo Jantunen E-Puv 7,29 M 65 1. Pekka Sivula E-Puv 5,39 2. Pauli Mäkelä YKV 4,77 M 75 1. Aimo Järvelä EvijUrh 3,66 1. Heino Mäenpää VirtUrh 2,44 Olympiapainonheitto naiset (15,88 kg) N 35 1. Sirpa Tarvainen KaWi 7,34 N 40 1. Kirsi Koro VirtUrh 8,73 (SE)

20.8.2016

Sorsaheitot 20.8.2016 Leppävirta


Liitosaapas:

Myl: 1) Jorma Rajakannas LepU 42,39, 2) Erkki Peiponen LepU 33,94
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 50,48, 2) Terttu Kilpeläinen LepU 18,13
M50: 1) Lassi Kirjavainen Varkaus 29,23
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 42,39
M75: 1) Erkki Peiponen LepU 35,18
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 52,80
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 20,12
P15: 1) Leo Kirjavainen Varkaus 30,86
MylNV: 1) Timo Pulkkinen PSN 23,65
M60NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 25,71
Sekajoukkue: 1) LepU 118,77 ( Peiponen, Rajakannas, Saukkonen)

Renkaanheitto:

M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 14,89
M75: 1) Erkki Peiponen LepU 7,72
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,00
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,50
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 10,91

18.8.2016

Heitot Pielavesi 14.8.2016

Linkopallo:

Nyl: 1.) Heidi Korkalainen Savon Saapas 45,63

Myl: 1.) Matti Saaranen Savon Saapas 52, 87 2.) Timo Mykkänen HeTa -13 48,49 3.) Niko Korhonen HeTa -13 47,35

P3: 1.) Jasu Korhonen HeTa 13 3,72

P15: 1.) Aku Korhonen HeTa -13 52,65

N22: 1.) Heidi Korkalainen Savon Saapas 45,10

M35: 1.) Niko Korhonen HeTa -13 52,87

M45: 1.) Timo Mykkänen HeTa -13 47,83

M55: 1.) Matti Saaranen Savon Saapas 50,48

Kehitysvammaisten Yleisurheilun Pohjois-Pohjanmaan mestaruuskilpailut 13.8.2016 Raahe

Saappaanheitto:

Myl: 1) Teemu Limma Karentia Kamraattikoti Lumijoki 20,18, 2) Tero Pirilä Muhoksen kehitysv.tuki 17,39, 3) Mauno Paavola Reisjärven Kehitysv.tuki 17,05, 4) Tuomo Manninen Symppis-koti haukipudas 15,36, 5) Pasi Portti Keva-asuntola kempele 15,26, 6) Perttu Koskinen Oulun kehitysvammaisten tuki 12,66, 7) Ilkka Koskenranta Me Itse Oy haukipudas 12,13, 8) Joel Heinonen Villa Vinssi Oulu 12,07 9) Jorma Pirilä Karentia Kamraattikoti Lumijoki 12,01, 10) Pekka Kurra Raahen seudun kehitysv, Tuki 10,85, 11) Miika Vuorio Plav.koti Rantaniemi / Reisjärvi 10,65, 12) Miikka Turunen Tervaluhti Oulu 10,61, 13) Leo Suutari-Jääskö Iris-koti Oulu 10,55, 14) Teemu Takarautio Pudasjärven kehitysv.Tuki 9,99, 15) Olli Myllymäki Raahen seudun kehitysv.Tuki 9,83, 16) Miika Pasanen Hietasaaren ryhmäkoti/Oulu 8,96, 17) Joni Kantola Lakeuden kehitysv,Tuki 7,57, 18) Oskari Ylönen Keva-asuntola /Kempele 7,55, 19) Jani Seppänen Keva-asuntola/Kempele 7,23, 20) Juha-Pekka Heikkinen Lakeuden kehitysv.Tuki 6,77, 21) Tomi Kuokkanen Iris-koti/Oulu 6,68, 22) Veli-Matti Liikanen Pudasjärven kehitysv.Tuki 6,55, 23) Jukka-Pekka Hätälä Scjerfbeck/Weikonkoski/Oulu 6,43, 24) Aki Jumisko Kangasrousku/Oulu 5,71, 25) Juho Kettukangas Raahen seudun Kehitysv.Tuki 4,96, 26) Teemu Timonen-Nissi Pudasjärven Kehitysv.Tuki 4,74, 27) Jani Oikarinen Muhoksen Kehitysv.Tuki 4,70, 28) Joni Immonen Iris-koti/Oulu 4,16, 29) Harri Piirainen Lakeuden kehitysv.Tuki 4,02, 30) Jukka Kestilä Reisjärven kehitysv.Tuki 3,82, 31) Jukka-Pekka Ojala Kangasrousku/Oulu 3,27, 32) Jani-Matti Tervonen Kangasrousku/Oulu 3,23, 33) Marko Kemppainen Villa Vinssi / Oulu 3,10

Myli 35v:

Juha Leinonen Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 19,76, 2) Ville Vahteri Scjerfbeck/Weikonkoski/Oulu 18,66, 3) Kalle Pakanen Iin Kehitysvammaisten Tuki 14,24, 4) Aki Rasinkangas Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 13,21, 5) Petri Teroheimo Keva-asuntola Kempele 13,17, 6) Harri Pirttikoski Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 13,08, 7) Mikko Nieminen Pudasjärven Kehitysv.Tuki 13,04, 8) Juhani Hyttinen Pudasjärven kehitysv.Tuki 12,92, 9) Pasi Ikonen Oulaisten Seudun Kehitysv.Tuki 12,85, 10) Mika Piri Pudasjärven Kehitysv.Tuki 12,84, 11) Leo Kuurola Pudasjärven Kehitysv.Tuki 12,84, 12) Eino Leskelä Muhoksen Kehitysv.Tuki 12,28, 13) Teuvo Kukkonen Muhoksen Kehitysv.Tuki 12,00, 14) Mikko Sutinen Raahen Seudun kehitysv.Tuki 11,98, 15) Antti Halonen Lakeuden Kehitysv. Tuki 11,91, 16) Petteri Autio Symppis-koti/Haukipudas 11,84, 17) Ilkka Konttinen Lakeuden Kehitysv.Tuki 11,63, 18) Pasi Tihinen Pudasjärven Kehitysv.Tuki 11,60, 19) Vesa Mattila Rantakoti/Muhos 11,59, 20) Tero Ansamaa Kangasrinteen asuntola/ Oulu 11,29, 21) Heikki Halonen Iin Kehitysv.Tuki 11,28, 22) Veijo Keränen Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 11,24, 23) Juha Kesti Muhoksen Kehitysv.Tuki 11,15, 24) Matti Puhakka Muhoksen Kehitysv.Tuki 10,49, 25) Isto Laukkanen Rantakoti/Muhos 10,32, 26) Jari Timonen Iin Kehitysv.Tuki 10,21, 27) Viljo Pyörälä Iin Kehitysv.Tuki 9,91, 28) Esko Pyhälä Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 9,58, 29) Petri Manninen Symppis-koti/Haukipudas 9,54, 30) Petri Pyhälä Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 9,27, 31) Toivo Elo Kangasrinteen asuntola /Oulu 9,03, 32) Petri Riekki Muhoksen Kehitysv.Tuki 8,62, 33) Sakari Sipola Onni ja Ilona-koti Oulu 8,47, 34) Reijo Alakulju Oulaisten Seudun Kehitysv.Tuki 8,43, 35) Eero Sarpola Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 8,14, 36) Teuvo Luoto
Scjerfbeck/Weikonkoski/Oulu 8,05, 37) Matti Åman Scjerfbeck/Weikonkoski/Oulu 8,01, 38) Kari Saarela Reisjärven Kehitysv.Tuki 7,52, 39) Jarno Impola Jäälin asumisyksikkö/ Oulu 7,28, 40) Juho Alfthan Muhoksen kehitysv.Tuki 6,98, 41) Antti Pohjonen Onni ja Ilona-koti 6,89, 42) Jani Nissinen Rantakoti/Muhos 6,80, 43) Harri Pelkonen Vihannin Kehitysv.Tuki 6,67, 44) Matti Rautio Palv.Koti Rantaniemi / Reisjärvi 6,15, 45) Jyrki Rämö Rantakoti/Muhos 5,42, 46) Veli-Pekka Tuhkala Attendo/Kempele 5,41, 47) Mikko Koskela Yliviekan Kehitysv.Tuki 5,39, 48) Isto Elo Kangasrinteen asuntola/Oulu 5,28, 49) Veikko Muikkula Raahen Seudun Kehitysv.Tuki 5,27, 50) Pasi Kotila Vihannin Kehitysv.Tuki 4,98, 51) Tapio Polus Symppis-koti/Haukipudas 4,92, 52) Tomi Runtti Rantakoti/Muhos 4,87, 53) Jyrki Martinmäki Suomi 3,92, 54) Keijo Huovinen Attendo/Kempele 3,12, 55) Juha-Matti Aho Ylivieskan Kehitysv. Tuki 2,15

Liitosaappaanheiton EM kilpailut 13.8.2016 Pitkäranta Venäjä

Tulokset:

T5: 1)Polina Ivanova Salmi 4,48, 2) Diana Astapovix Pitkäranta 4,00, 3) Polina Andreichik Pitkäranta 2,15
T7: 1) Polina Piehanova Pitkäranta 6,20, 2) Violetta Zhdanovich Pitkäranta 4,70
T9: 1) Nina Kolesnik Pitkäranta 6,99, 2) Irina Surikova Pitkäranta 6,88
T11: 1) Jana Perchikova Pitkäranta 15,00, 2) Nalezna Kolesnik Pitkäranta 10,34, 3) Evelina Dmitrieva Pitkäranta 9,96, 4) Darija Zabegaeva Pitkäranta 5,26
T13: 1) Natalija Alimova Salmi 20,56, 2) Viktorija Naumova Salmi 20,00, 3) Mrta Mihaillova Pitkäranta 18,90, 4) Ksenija Gushina Salmi 18,22
T15: 1) Irena Popovkina Salmi 17,00, 2) Anastasija Gorbachova Salmi 15,00, 3) Ksenija Grigoreva Pitkäranta 14,50
T17: 1) Olga Zhdanovich Pitkäranta 10,80
P3: 1) Timofei Mednikov Petroskoi 3,35
P5: 1) Ilija Mihin Pitkäranta 7,00, 2) Artöm Lobskii Pitkäranta 6,54
P9: 1) Nikita Andreichnik Pitkäranta 10,50, 2) Ivan Bilyk Pitkäranta 9,85
P11: 1) Maksim Solovijov Pitkäranta 18,80, 2) Andrei Solovijov Pitkäranta 14,77, 3) Robert Piller Pitkäranta 12,24
P13: 1) Ivan Karjalainen Pitkäranta 27,69, 2) Kiril Ivanov Pitkäranta 24,60, 3) Denis Ivanov Salmi 22,19, 4) Radion Bogdanov Salmi 21,40, 5) Danil Erymin Pitkäranta 20,34, 6) Iurii Murachov Pitkäranta 15,84
N20-29v: 1) Anastasija Pozinich Pitkäranta 25,14, 2) Ekaterina Ivanova Pitkäranta 24,07, 3) Evelina Kramarenko Pitkäranta 15,40, 4) Elizaveta Kornienko Pitkäranta 10,70
N30-39v: 1) Anastasia Smirnova Petroskoi 43,05, 2) Ludmila Gushina Salmi 30,00, 3) Marina Skrundi Moskova 23,54, 4) Ylija Soloviova Pitkäranta 21,21, 5) Inna Rekich Pitkäranta 15,00, 6) Ekaterina Sorokina Pitkäranta 14,70, 7) Vera Lobskaja Pitkäranta 12,00, 8) Olga Ivanova Salmi 11,30
N40-49v: 1) Pirjo Saukkonen Suomi 44,55, 2) Marina Erömina Pitkäranta 29,10, 3) Irina Lechkova Pitkäranta 22,10, 4) Natalija Litvinova Pitkäranta 11,62
N50-59v: 1) Maija Evdokimova Salmi 29,35, 2) Nina Lixachöva Pitkäranta 25,00, 3) Valentina Kutuzova Pitkäranta 20,00, 4) Balentina Skrundi Pitkäranta 12,70, 5) Natalija Aksentieva Pitkäranta 7,40
N60-69v: 1) Marja Maksimainen Suomi 26,80, 2) Katariina Ahlholm Suomi 24,46, 3) Galina Nikulina Pitkäranta 12,70, 4) Svetlana Sshulova Miinala 11,10
M19: 1) Nikita Litvinov Pitkäranta 19,40
M20-29v: 1) Kiril Chamonaev Pitkäranta 22,84, 2) Mihail Golosov Pitkäranta 22,00
M30-39v: 1) Sergei Ivanov Pitkäranta 52,61, 2) Chandari Charma Kalevala 35,20, 3) Dimitrii Polunin Salmi 27,96
M40-49v: 1) Fleksandr Shpilevskii Pitkäranta 19,47, 2) Anatolii Plechashöv Pitkäranta 17,08
M60-69v: 1) Jorma Rajakannas Suomi 43,91, 2) Gennadii Kurkin Pitkäranta 30,72
M70-79v: 1) Aaro Raassina Suomi 25,00
Joukkue:
1) Salmi 163,71 ( Gushina 30,00, Evdokimova 33,45, Polunina 46,50, Ivanov 53,76), 2) Suomi 151,60 ( Saukkonen 55,90, Maksimainen 23,85, Raassina 25,35, Rajakannas 46,50), 3) Pitkäranta 123,05 ( Smirnova 47,30, ? 18,45, ? 30,60, ?26,70)

12.8.2016

Toivon Kipinä ja Suomen Perinneurheiluliiton mestaruuskilpailuiden II osa. Varkauden Kangaslampi 11.8.2016.

Tulokset.
100m
P12: 1) Oskari Pöllänen Kärkölä 18,7.
N45: 1) Greta Malkki LepU 18,8, 2) Pirjo Saukkonen LepU 20,1.
PTL kelaus M65: 1) Heikki Impivaara LepU 59,5.
60m
P9: 1) Eetu Sikanen Kangaslampi 12,5.
T9: 1) Noora Pöllänen Kärkölä 10,0-
40m
Miehet 1) Miika Backman Varkaus 6,8, 2) Jorma Rajakannas LepU 7,4.
Naiset 1) Hanna - Riikka Lappi Varkaus 7,8, 2) Greta Malkki LepU 7,8, 3) Eini Pöllänen Varkaus 8,3, 4) Katja Koponen Varkaus 9,0.
P6: 1) Daniel Räisänen Kangaslampi 8,5.
P4: 1) Jere Backman Varkaus 10,3, 2) Jere Sikanen Kangaslampi 11,3, 3) Toivo Kanniainen Varkaus 12,4.
P3: 1) Hugo Heiskanen Harjuranta 15,5.
T6: 1) Esther Koponen Varkaus 8,8.
T5: 1) Sofia Nummi HeiYU 10,0, 2) Veera Toivanen Kuopio 10,1.
T3: 1) Elsa Koponen Varkaus 17,0.
T2: 1) Helmi Lappi Varkaus 30,4.
300m
P11: 1) Onni Asikainen Kangaslampi 1.12,5.
P10: 1) Antton Räisänen Kangaslampi 1.16,4.
P9: 1) Johannes Männikkö Kangaslampi 1.10,9.
P8: 1) Eetu Sikanen Kangaslampi 1.18,0.
T9: 1) Noora Pöllänen Kärkölä 1.14,7.
T6: 1) Esther Koponen Varkaus 1.22,5.
3000m
M50: 1) Veli Salmi SaJy 14.22,1.
M55: 1) Sakari Arkko PolVa 11.09,9, 2) Martti Semi LepU 13.18,0
M65: 1) Veli - Matti Turunen LepU 16.29,0
NV M60: 1) Timo Pulkkinen PSN 17.02,1.
N40: 1) Paula Voutilainen Varkaus 17.02,1.
N45: 1) Greta Malkki LepU 15.10,1.
3000m kävely
M55: 1) Jari Vatanen PolVa 16.04,0
M65: 1) Keijo Puustinen LepU 18.05,2.
M80: 1) Martti Soulanto SaJy 22.26,7.
Kiekko.
Myl 1) Matti Saukkonen LepU 27,38, 2) Veli - Lauri Konttinen HeiYU 25,18, 3) Jorma Rajakannas LepU 19,53.
P14: 1) Joakim Liukkonen HankHa 26,68.
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 32,01, 2) Veli Salmi SaJy 29,80, 3) Veli - Lauri Konttinen HeiYU 28,73.
M55: 1) Jukka Portimojärvi SuoVa 18,51.
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 27,29.
M65: 1) Matti Kostamo LepU 25,25.
PTL M65: 1) Heikki Impivaara LepU 7,90.
Naiset 1) Saila Konttinen HeiYU 20.07, 2) Heidi Malkki Varkaus 14,76.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 20,60.
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 25,14, 2) Greta Malkki LepU 12,66.
N60: 1) Arja Mäntykivi LepU 12,12.
PTL N60: 1) Seija Hassinen LepU 8,05.
Kuula.
Myl 1) Matti Saukkonen LepU 10,52,
M35; 1) Jaakko Koponen Luttilan Luteet 7,44.
M40: 1) Sami Heiskanen Harjuranta 8,09.
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 11,29, 2) Veli - Lauri Konttinen HeiYU 8,33.
M65: 1) Matti Kostamo LepU 9,38.
M70: 1) Markku Anttonen JuuU 7,43.
M75: 1) Toivo Voutilainen PyU 9,19.
M80: 1) Martti Soulanto 8,45.
P14: 1) Joakim Liukkonen HankHa 9,41.
P12: 1) Oskari Pöllänen Kärkölä 6,01.
P8: 1) Kasper Räisänen Varkaus 2,00.
P6: 1) Daniel Räisänen Kangaslampi 2,50.
Naiset 1) Saila Konttinen HeiYU 7,59.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 6,99, 2) Katja Koponen Luttilan Luteet 5,59
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,07.
N60: 1) Arja Mäntykivi LepU 6,19.
PTL N60: 1) Seija Hassinen LepU 2,55.
T9: 1) Noora Pöllänen Kärkölä 5,09.
T6: 1) Esther Koponen Varkaus 2,6

10.8.2016

Tiistaikisa, 9.8.2016 Ruusupaviljongin kenttä, Korso, Vantaa.

Tulokset lypsyjakkaranheitto

M40v 1. Toni Rahunen TapErä, 18,44

N 50v. 1. Eija Isaksson, Korska 9,68

M60v 1.Jarmo Vuolanen Korska 18,26, 2.Juha Itkonen Korso 14,29

M65v 1.Alpo Viljamaa KorsKa 12,63, 2.Ari Kolehmainen Korska 9,74

M80v 1.Olavi Väänänen Järvenpää 17,20 (tarkastakaa onko MM)

Sangonheitto(muovisanko metallisangalla)

M40v 1.Toni Rahunen, TapErä 12,83

N50v 1. Eija Isaksson, Korska 12,60

M60v 1.Jarmo Vuolanen KorsKa 16,26 ,2.Juha Itkonen Korso 14,59

M65v 1. Alpo Viljamaa, Korska 15,18

9.8.2016

Ylämyllyn eloheitot 9.8.2016 Ylämylly

Liitosaapas:

Myl: 1) Alpo Vuorma PoU 45,42, 2) Osmo Jokela KiiU 43,77, 3) Jorma Tikkanen Ylämylly 34,89, 4) Antti Multala Ylämylly 30,29, 5) Erkki Asikainen Ylämylly 30,26, 6) Teemu Himanen Ylämylly 17,06, 7) Aulis Aartokallio Ylämylly 15,34
M22: 1) Teemu Himanen Ylämylly 17,24
Mharraste: 1) Lari Lievonen Joensuu 40,78
M50: 1) Osmo Jokela KiiU 46,16
M55: 1) Alpo Vuorma PoU 43,09, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 30,95
M60: 1) Raimo Heiskanen KiiU 33,03, 2) Jorma Tikkanen Ylämylly 28,73, 3) Aulis Aartokallio Ylämylly 16,97
M70: 1) Antti Multala Ylämylly 31,46
M75: 1) Aaro Raassina KiiU 25,42
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,43, 2) Kirsi Vuorma PoU 26,93, 3) Pirita Sahlman KiiU 24,68, 4) Jaana Tarkkonen Ylämylly 16,18
Nharraste: 1) Roosa Pelkonen Joensuu 14,04
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,63
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 20,70
N55: 1) Kirsi Vuorma PoU 32,09, 2) Pirita Sahlman KiiU 25,15
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 25,37, 2) Katariina Ahlholm KiiU 24,01

Linkopallo:

M22: 1) Teemu Himanen Ylämylly 15,51
M50: 1) Osmo Jokela KiiU 37,51
M55: 1) Alpo Vuorma PoU 40,11, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 26,77
M60: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 32,90, 2) Aulis Aartokallio Ylämylly 12,47
M70: 1) Antti Multala Ylämylly 27,14
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,14, 2) Päivi Sirviö PoU 31,88, 3) Pirita Sahlman KiiU 29,19, 4) Marja Maksimainen KiiU 28,22, 5) Jaana Tarkkonen Ylämylly 22,72
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,15
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 28,11
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 31,75, 2) Pirita Sahlman KiiU 28,70
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 28,03, 2) Katariina Ahlholm KiiU 18,58

Honkalampikeskuksen heitot 9.8.2016 Ylämylly

Liitosaapas:

M22: 1) Teemu Himanen Ylämylly 14,87
M45: 1) Mika Memonen Honkalampi 12,16, 2) Risto 2,76
M45NV: 1) Terho Lackman Honkalampi 9,15
M50: 1) Juha 21,86
M55: 1) Juhani Sorsa Honkalampi 20,15
M60: 1) Aulis Aartokallio Ylämylly 18,81, 2) Jukka Palviainen Honkalampi 8,94
Nyl: 1) Tanja 9,10, 2) Aija 4,58, 3)Laura 2,41
N70: 1) Irma Aartokallio Ylämylly 7,95
MPT: 1) Joonas 2,71
NPT: 1) Anniina 1,73
Henkilökunta:
Naiset: 1) Minna Snellman Joensuu 18,63, 2) Hanna Joutsijärvi Outokumpu 17,58, 3) Eeva Niemeläinen Viinijärvi 17,16, 4) Niina Kauhanen Joensuu 16,18, 5) Merja Tanskanen Joensuu 15,30, 6) Jaana Tarkkonen Ylämylly 15,20, 7) Maisa Kerkkänen Polvijärvi 14,94, 8) Minna Kantelinen Joensuu 10,80, 9) Heini Martikainen 10,39, 10) Anne Kaasinen 8,79
Miehet: 1) Pasi Turunen Outokumpu 53,60

Linkopallo:

P17: 1) Iiro Ikonen Honkalampi 22,35
M22: 1) Teemu Himanen Ylämylly 15,64
M45: 1) Mika Memonen Honkalampi 13,20, 2) Risto 3,03
M45NV: 1) Terho Lackman Honkalampi 9,45
M50: 1) Juha 13,93
M55: 1) Juhani Sorsa Honkalampi 18,96
M60: 1) Aulis Aartokallio Ylämylly 11,48, 2) Jukka Palviainen Honkalampi 10,11
Nyl: 1) Aija 3,26
N70: 1) Irma Aartokallio Ylämylly 10,80
MPT: 1) Joonas 1,19
Henkilökunta:
Naiset: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 24,75, 2) Niina Kauhanen Joensuu 22,24, 3) Hanna Joutsijärvi Outokumpu 21,07, 4) Merja Tanskanen Joensuu 17,88, 5) Anne Kaasinen 14,23, 6) Minna Kantelinen Joensuu 12,88
Miehet: 1) Pasi Turunen Outokumpu 57,44, 2) Tuomas Laukkanen Joensuu 32,38, 3) Eino Sammalisto Ylämylly 23,27, 4) Timo Laakkonen Ylämylly 19,32

8.8.2016

Maaningan kisat 7.8.2016 Maaninka

Liitosaapas:

T3: 1)Ninni Roivainen HeTa-13 2.91 2) Inka Vauhkonen HeTa-13 0.90
P3: 1)Anssi Roivainen HeTa-13 3.48
T7:1)Milla Vauhkonen HeTa-13 7.37
P15: 1)Aku Korhonen HeTa-13 59.83, 2)Tatu Mykkänen HeTa-13 43.43
P17:1)Toni Mykkänen HeTa-13 48.78
M30:1) Ari Roivainen HeTa-13 55.60, 2)Juha-Matti Vauhkonen HeTa-13 46.60
M35:1)Niko Korhonen HeTa-13 82.41
M45: 1)Timo Mykkänen HeTa-13 76.59
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 66.13
Nyl: 1)Sonja Roivainen HeTa-13 45.87, 2)Tanja Vauhkonen HeTa-13 40.37
Myl: 1)Timo Mykkänen HeTa-13 81.95, 2) Seppo Julkunen LepU 74.55, 3)Niko Korhonen HeTa-13 73.56, 4) Ari Roivainen HeTa-13 67.22, 5) Aku Korhonen HeTa-13 55.22, 6) Juha-Matti Vauhkonen HeTa-13 51.48, 7) Tatu Mykkänen HeTa-13 38.34

Perinne saapas:

Myl:1) Timo Mykkänen HeTa-13 40.18, 2)Niko Korhonen HeTa-13 39.54, 3)Aku Korhonen HeTa-13 36.97, 4) Ari Roivainen HeTa-13 34.70, 5)Juha-Matti Vauhkonen HeTa-13 30.81, 6)Toni Mykkänen HeTa-13 29.04

Hirsi:

Myl: 1.Seppo Julkunen LepU 7.41, 2) Timo Mykkänen HeTa-13 6.91, 3) Niko Korhonen HeTa-13 6.21, 4) Juha-Matti Vauhkonen HeTa-13 6.14, 5) Ari Roivainen HeTa-13 5.94
P15: 1) Aku Korhonen HeTa-13 5.91
M30: 1)Ari Roivainen HeTa-13 5.98, 2)Juha-Matti Vauhkonen HeTa-13 5.88
M35:1.Niko Korhonen HeTa-13 6.46
M45: 1)Timo Mykkänen HeTa-13 6.72
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7.72

Kivennavan heitot 5.8.2016 Muuruvesi

Hirrensyöksy
Myl 20kg: 1) Seppo Julkunen Leppävirta 8,27, 2) Mikko Koivistoinen Siilinjärvi 8,03, 3) Jari Laitinen Muuruvesi 7,75, 4) Petteri Tiainen Pieksämäki 7,20, 5) Matti Savolainen Muuruvesi 6,80, 6) Toimi Julkunen Juankoski 6,40, 7) Jukka Hintikka Siilinjärvi 5,85
Nyl 15kg: 1) Asta Kankaala Juankoski 6,65
M30 20kg: 1) Mikko Koivistoinen Siilinjärvi 7,35
M40 20kg: 1) Jari Laitinen Muuruvesi 7,40
M45 20kg: 1) Jukka Hintikka Siilinjärvi 5,65
M50 20kg: 1) Petteri Tiainen Pieksämäki 8,20, 2) Seppo Julkunen Leppävirta 8,20, 3) Matti Savolainen Muuruvesi 6,15
M60 15kg: 1) Paavo Taskinen Nilsiä 5,50
M65 15kg: 1) Matti Leskinen Nilsiä 6,00
M70 15kg: 1) Toimi Julkunen Juankoski 6,70, 2) Pauli Taattola Lappeenranta 6,45
N35 10kg: 1) Riitta Heikkinen Muuruvesi 6,30
N40 10kg: 1) Asta Kankaala Juankoski 6,53, 2) Hannakaisa Heikkinen Kiuruvesi 6,26, 3) Anu Jestoi Muuruvesi 5,20, 4) Päivi Pasanen Kuopio 4,65
N50 10kg: 1) Tiina Mönkkönen Juankoski 6,00, 2) Hannele Taattola Nilsiä 5,06
Nharraste 10kg: 1) Opri Peltola Muuruvesi 4,39
Mharraste 10kg: 1) Paavo Miettinen Kuopio 6,99, 2) Tauno Korhonen Juankoski 6,70, 3) Pauli Taattola Lappeenranta 6,30, 4) Pentti Rissanen Muuruvesi 6,24, 5) Matti Kröger Kuopio 5,77, 6) Martti Kähönen Muuruvesi 5,40, 7) Pekka Heikkinen Muuruvesi 5,26
Mharraste 15kg: 1) Jari Laitinen Muuruvesi 8,00, 2) Petteri Tiainen Pieksämäki 7,20, 3) Krister Björkvist Muuruvesi 6,20, 4) Risto Ylönen Pieksämäki 6,00, 5) Veli-Pekka Antikainen Juankoski 5,39
P11 7kg: 1) Hermanni Heikkinen Muuruvesi 6,08, 2) Niilo Torppavirta Kiuruvesi 5,50
T13 7kg: 1) Helmi Laitinen Muuruvesi 6,29
P13 7kg : 1) Arttu Rissanen Nilsiä 6,40
T15 10kg: 1) Milla Pasanen Kuopio 5,60
Hirrenmyllytys: 90 sekuntia
Miehet: 1) Seppo Julkunen Leppävirta 11 kertaa, 2) Petteri Tiainen Pieksämäki 5 kertaa
Naiset: 1) Asta Kankaala Juankoski 7 kertaa

2.8.2016

Tiistaikisat 2.8.2016 Raahe

Voimakiekko

Nyl 1.9kg 1)Piritta Hannukari Jopa 15.74
Myl 2.5kg 1)Jani Ojala Jopa 30.84 2)Janne Parttimaa Jopa 26.16 3)Jyrki Fingeroos Raahe 23.55 4)Juha Korpi Jopa 19.10

Linkopallo

Nyl 1)Annika Ojala Jopa 31.02 2)Piritta Hannukari Jopa 29.03
Myl 1)Jani Ojala Jopa 62.50 2)Juha Korpi Jopa 56.77 3)Janne Parttimaa Jopa 56.05 4)Jyrki Fingeroos Raahe 51.86
T3 1)Olivia Ojala Jopa 1.10
P5 1)Kasperi Ojala Jopa 3.60

Hirrensyöksy
Nyl 1)Piritta Hannukari Jopa 5.20
Myl 1)Juha Korpi Jopa 6.90 2)Janne Parttimaa Jopa 6.60 3)Jyrki Fingeroos Raahe 6.40

 

Tiistaikisat 2.8.2016 Korso, Vantaa

Lypsyjakkaranheitto(ilman vauhtia jalat maassa liikkumatta

M60v 1.Jarmo Vuolanen Korska 17,40,2.Juha Itkonen Korso 14,88

M65v 1.Heikki Turunen KuHu 21,24,2.Alpo Viljamaa KorsKa 13,78

M70v 1.Raimo Lilja KorsKa 7,50

M75v 1.Kalle Lehtonen KorsKa 9,78

M80v 1.Raimo Astikainen KorsKa 10,38

Sangon heitto(muovisanko metallisangalla)

M60v 1.Jarmo Vuolanen KorsKa 16,84,2.Juha Itkonen Korso 15,43

M65v 1,Heikki Turunen KuHu 16,72

M70v 1. Raimo Lilja KorsKa 11,87

M75v 1.Kalle Lehtonen KorsKa 12,34

M80v 1,Raimo Astikainen KorsKa 12,82

1.8.2016

LepU:n viikkokisat 1.8.2016 Leppävirta

Korkeus
M65: 1) Matti Kostamo LepU 140
Kiekko:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 25,42
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 31,07
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 31,44
M80: 1) Kaarle Tuovinen KuoRe 35,04
Moukari:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 28,92
Painonheitto:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 10,58
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 11,47
Yhden käden painonheitto:
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,12
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,55
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 16,69
M80: 1) Kaarle Tuovinen KuoRe 19,26 SE
Voimakiekko:
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 30,48, 2) Kaarle Tuovinen KuoRe 21,27
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 23,93
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 23,14
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 33,89
M80: 1) Kaarle Tuovinen KuoRe 25,76
Olympiapaino:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 5,67
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 5,89
Kuula pään yli eteen:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 6,67
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 6,58
Kuula pään yli taakse:
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 9,66
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 10,25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään