Yhteistyössä

 


 

 

Heinäkuu 2016

 

1.8.2016

Linkopallo Mikkeli

Peitsarin takapihakisat Mikkeli 31.7.2016.

Tulokset
Linkopallonheitto.
P9: Julius Pastinen Mikkeli 12,82.
P7: 1) Tomas Goman Mikkeli 9,53.
P3: 1) Matias Nyyssönen LepU 2,69.
T3: 1) Emma Goman Mikkeli 3,71.
M65: 1) Timo Pastinen Mikkeli 25,78.
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 35,06.

30.7.2016

Linkopallonheiton SM kilpailut 30.7.2016 Joroinen

Myl: 1) Riku Pulliainen RiU 64,26, 2) Matti Saukkonen LepU 57,69, 3) Heikki Turunen KuHu 49,55, 4) Veli Salmi SaJy 47,43, 5) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 45,78, 6) Sakari Heino LepU 45,65, 7) Jorma Rajakannas LepU 45,28
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,34, 2) Saila Konttinen HeiYu 35,76, 3) Kirsi Vuorma PoU 33,64 (N55 SE)
N17erityisryhmä: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 12,35
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 35,45
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,15
N55: 1) Kirsi Vuorma PoU 31,87
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 26,94
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 23,15
MylNV: 1) Timo Pulkkinen PSN 19,62
M60NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 26,01
M60erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 21,03 SE
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 51,68, 2) Veli Salmi SaJy 48,78, 3) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 44,10
M55: 1) Alpo Vuorma PoU 44,54
M60: 1) Jarmo Vuolanen KorsKa 50,68, 2) Jorma Rajakannas LepU 43,75, 3) Kauko Purhonen JorJy 33,06
M65: 1) Heikki Turunen KuHu 47,67, 2) Antero Jaakkola JorJy 31,37, 3) Reijo Huuskonen LepU 21,59
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 46,86 SE , 2) Sakari Heino LepU 45,80, 3) Kalevi Karmitsa SaaPu 43,24
M80: 1) Martti Soulanto SaJy 28,95
P5: 1) Sisu Harjamäki Helsinki 8,12 SE
T9: 1) Manja Harjamäki Helsinki 6,84
T11: 1) Oosa Harjamäki Helsinki 12,50

Yhden käden painonheiton SM 30.7.2016 Joroinen

Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 13,93, 2) Heikki Turunen KuHu 11,37, 3) Jorma Rajakannas LepU 11,32, 4) Sakari Heino LepU 9,22
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,88
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 9,96
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 12,69
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 12,91
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 10,43
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 17,16, 2) Veli Salmi SaJy 11,79
M60NV: 1) Timo Pulkkinen PSN 11,80
M60erityisryhmä (4kg) : 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 11,10
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 14,46, 2) Kauko Purhonen JorJy 10,44
M65: 1) Heikki Turunen KuHu 16,45, 2) Antero Jaakkola JorJy 10,63, 3) Reijo Huuskonen LepU 6,06
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 20,10, 2) Sakari Heino LepU 19,92, 3) Kalevi Karmitsa SaaPu 19,46
M80: 1) Martti Soulanto SaJy 10,75

27.7.2016

Leväniemen heinäheitot 27.7.2016 Heinävesi

Liitosaapas:

N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 8,45
N50: 1) Anneli Partinen Leväniemi 3,85
N65: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 10,25, 29 Eeva Hyttinen Leväniemi 8,00
Myl: 1) Mikael Leikas Leväniemi 19,51, 2) Seppo Räty Leväniemi 2,60
M30: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 31,92, 2) Marko Lyytinen Leväniemi 13,56
M35: 1) Tomi-Petteri Toivonen Leväniemi 16,35
M40: 1) Arto Aalto Leväniemi 6,66
M45: 1) Juhani Leppänen Leväniemi 18,04, 2) Sami Räsänen Leväniemi 8,15
M55: 1) Jarmo Hänninen Leväniemi 13,20
M60: 1) Jyri Pakarinen Leväniemi 21,15
M60PT: 1) Kari Liljeqvist Leväniemi 0,73
M65: 1) Seppo Kuiri Leväniemi 9,28
Ohjaajat/hoitajat:
M22: 1) Hasse Mustonen Varkaus 29,30, 2) Nikita Kravchenko Venäjä 27,80
N55: 1) Sine Lanse Outokumpu 12,70

Linkopallo:

N30: 1) Johanna Puhakka Leväniemi 9,97
N50: 1) Anneli Partinen Leväniemi 6,10
N65: 1) Pirjo Kemppi Leväniemi 14,95, 2) Eeva Hyttinen Leväniemi 10,52
Myl: 1) Mikael Leikas Leväniemi 23,00, 2) Seppo Räty Leväniemi 3,05
M30: 1) Martti Hämäläinen Leväniemi 30,32, 2) Marko Lyytinen Leväniemi 14,28
M35: 1) Tomi-Petteri Toivonen Leväniemi 28,85
M40: 1) Arto Aalto Leväniemi 5,71
M45: 1) Juhani Leppänen Leväniemi 18,00, 2) Sami Räsänen Leväniemi 10,04
M55: 1) Jarmo Hänninen Leväniemi 18,90
M60: 1) Jyri Pakarinen Leväniemi 20,23
M65: 1) Seppo Kuiri Leväniemi 9,79
Ohjaajat/hoitajat:
M22: 1) Nikita Kravchenko Venäjä 36,30, 2) Hasse Mustonen Varkaus 27,42
N55: 1) Sine Lanse Outokumpu 14,00

LINKOPALLOTULOKSET 2016

26.7.2016 Savonlinna / Tanhuvaara

1. Veli Salmi Savonlinnan Jyry 43.20 M50
2. Jarmo Jäppinen Savonlinnan Jyry 36.50 M40
3. Juha Kauppinen Savonlinnan Jyry 32.26 M50
4. Martti Soulanto Savonlinnan Jyry 29.20 M80
5. Janne Salmi Savonlinnan Jyry 22.03 P15

26.7.2016

SANKOHIIPIMISEN SM-KILPAILUT
Kivijärvi 24.7.2016
(suluissa läikyttämisestä tullut lisäaika)

Yleinen 500m
1. Juha-Matti Maaninka Hikiä 4.47 (+ 1.00)
2. Mika Ruuth Jyväskylä 5.28 (+1.40)
3. Kimmo Hietanen Espoo 5.52 (+1.10)
4. Petri Kotilainen Kivijärvi 6.14 (+2.10)

M50 500m
1. Markku Kinnunen Kivijärvi 5.00 (+1.10)
2. Hannu Ahonen Kivijärvi 6.23 (+2.30)

M65 500m
1. Kalervo Hakkarainen Nurmijärvi 6.28 (+1.30)

Naiset 250m
1. Satu Honkonen Karstula 3.05 (+0.40)
2. Riitta Saren Kivijärvi 3.08 (+0.50)
3. Orvokki Karstinen Kivijärvi 3.26 (+0.50)
4. Titta Hietanen Espoo 3.38 (+1.30)
5. Mari Pukkila Hikiä 4.03 (+1.40)
6. Mari Kahilainen Pihtipudas 4.06 (+2.00)
7. Riikka Ruuth Jyväskylä 4.32 (+2.20)

N50 250m
1. Liisa Kahilainen Pihtipudas 5.06 (+2.00))

P11 250m
1. Kasper Hietanen Espoo 3.32 (+0.45)
2. Ville Kotilainen Kivijärvi 5.56 (+2.20)

P7 180m
1. Roope Saren Kivijärvi 5.30 (+0.30)

T13 250m
1. Jenni Honkonen Karstula 3.21 (+1.15)

T15 250m
1. Olivia Krekula Espoo 2.45 (+0.35)

T11 250m
1. Netta Kallio Pylkönmäki 4.16 (+1.40)
2. Sofia Kallio Kivijärvi 4.31 (+1.30)

T7 180m
1. Ella Saren Kivijärvi 3.53 (+0.20)

Lisälajina kissanhännän veto
(alkukilpailujen voittajat finaaliin, muita sijoituksia ei ratkaistu)

Yleinen
1. Hannu Ahonen Kivijärvi
2. Markku Kinnunen Kivijärvi

Naiset
1. Kaisa Ahonen Jämsä
2. Riitta Saren Kivijärvi
3. Iina Sorsamäki Kivijärvi

T13
1. Netta Kallio Pylkönmäki
2. Sofia kallio Kivijärvi

P13
1. Ville Kotilainen Kivijärvi
2. Tatu Kallio Kivijärvi

T/P7
1. Ella Saren Kivijärvi
2. Roope Saren Kivijärv

Suomen Perinneurheiluliiton mato-onginnan SM kilpailut Jäppilän Ahvenlampi 24.7.2016.

Tulokset.
Myl 1) Jarmo Miettinen KK-V 6061, 2) Kari Nikkanen Vapa 4301, 3) Tero Nikkanen LUK 1852, 4) Matti Tyrväinen VTO 1231, 5) Juha Ikonen PUK 633, 6) Jorma Rajakannas LepU 478.
M65: 1) Reijo Huuskonen LepU 3358, 2) Teijo Natunen HeUK 2218, 3) Reijo Kikari KK-V 1469, 4) Risto Tirkkonen HeUK 1413, 5) Risto Nuutinen 901, 6) Seppo Hänninen STO 770.
M75: 1) Kalevi Holopainen KK-V 1964, 2) Pentti Hänninen PUK 1340, 3) Toivo Airaksinen KKM 797.
Naiset 1) Tuula Karjalainen PUK 501, 2) Senja Jyräs PUK 412, 3) Anja Kantanen PUK 356.
Nuoret 1) Juuso Tirkkonen HeUK 292.
Miehet joukkue 1) KK-V 9487 ( Miettinen, Kikari, Holopainen, 2) LepU 6621 ( Nikkanen. K, Nikkannen T, Rajakannas) 3) VTO/PUK 5218, 4) HeUK 3916 ( Tirkkonen J, Tirkkonen R, Natunen, 5) STO/PUK 3007 ( Hänninen S, Nuutinen, Hänninen P)
Naiset joukkue 1) PUK 1266 ( Kantanen, Karjalainen, Jyräs)

23.7.2016

Perinneurheilun SM Jäppilä 23.7.2016.

Tulokset.
100m
P15: 1) Esa Pulliainen Jäppilä 13,9.
M40: 1) Marko Lyyra P:mäki 15,3.
M45: 1) Harri Matilainen Ylöjärvi 17,0
M55: 1) Martti Semi LepU 17,7.
M60: 1) Markku Savola SU- 41 14,1, 2) Juha Korhonen P:mäki 17,3.
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 16,7.
M75: 1) Erkki Asikainen KuoRe 19,7.
M80: 1) Niilo Korhonen SuoVa 18,1, 2) Pentti Ritvanen KuoRe 19,7.
N40: 1) Satu Oksanen Crossfit P:mäki 16,1.
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,9.
N17: 1) Henna Putkonen Jäppilä 15,2.
T15: 1) Ilona Matilainen Ylöjärvi 15,6, 2) Essi Rissanen VarkKV 15,6, 3) Julia Putkonen Jäppilä 16,4, 4) Lotta Susimeri Helsinki 17,6
T13: 1) Saana Kinnunen PiVe- 98 16,5
60m
P9: 1) Veikka Heikkinen Jäppilä 12,9.
P11: 1) Tomi Vasara 10,0 ja Eemil Häyrinen P:mäki 10,0, 3) Miko Oksanen Naarajärvi 10,3, 4) Tuukka Lappi Jäppilä 10,8,5) Walto Taavitsainen Jäppilä 11,0, 6) Aatu Matilainen Ylöjärvi 11,1, 7) Viljami Heikkinen JäU 11,5.
T10: 1) Essi Rissanen VarkKV 10,9, 2) Pihla Collan Jäppilä 11,3, 3) Isla Kinnunen PiVe- 98 11,8.
T9: 1) Tiitu Marttinen KangKals 10,9, 2) Heta Pelkonen Jäppilä 12,2.
T8: 1) Kaisla Suhonen Jäppilä 10,8
40m
P5: 1) Aatu Airaksinen Jäppilä 10,5, 2) Oliver Suhonen Jäppilä 11,4.
P4: 1) Jooa Korhonen Laukaa 13,5, 2) Veikka Kuutti P:mäki 13,6, 3) Paulus Kinnunen PeiposjVisa 13,7.
P3: 1) Arttu Airaksinen Jäppilä 16,1, 2) Jimi Vepsäläinen Jäppilä 16,4, 3) Torsti Kauhanen Jäppilä 16,5.
P2: 1) Ville - Veikko Heikkinen JäU 20,5.
P1: 1) Patrik Kääriäinen Jäppilä 29,8.
T6: 1) Meea Korhonen Laukaa 9,1.
T5: 1) Ida Susimeri Helsinki 8,7, 2) Aino Suhonen Jäppilä 9,1, 3) Sara Anttonen Kuopio 13,0, 4) Eerika Kaipiainen Jäppilä 13,9.
T3: 1) Emma Vasara Malta 14,0, 2) Liinu Kolehmainen Varkaus 16,1.
T2: 1) Kiira Anttonen Kuopio 22,3, 2) Verna Kauhanen Jäppilä 30,8, 3) Lilli Kolehmainen Varkaus 39,9.
Rekantyöntö 20m.
P3: 1)Jonatan Taavitsainen Helsinki 7,3, 2) Matias Nyyssönen LepU 9,0, 3) Torsti Kauhanen Jäppilä 16,3.
P4: 1) Veikka Kuutti P-mäki 6,8.
T3: 1) Emma Vasara Malta13,3.
T2: 1) Verna Kauhanen Jäppilä 13,2.
Erityisryhmä naiset 1) Juulia Teittinen P:mäki 22,3.
1500m
Myl 1) Hannu Lappi Jäppilä 5.08,9.
M17: 1) Juho Putkonen JäU 5.41,5, 2) Joonas Kosunen JäU 5.51,4.
M30: 1) Jonas Tufvesson Helsinki 5.21,9.
M40: 1) Marko Lyyra P:mäki 6.47,0.
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 5.16,9, 2) Ari Putkonen JäU 5.48,0.
M55: 1) Juha Putkonen Mikkeli 6,01,4, 2) Martti Semi LepU 6.24,0.
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 6.13,0.
M70: 1) Kaino Kähkönen P:mäki 9.37,0.
M80: 1) Niilo Korhonen SuoVa 8.21,0.
P11: 1) Sisu Moilanen TuUL 5.57,0.
P10: 1) Viljami Heikkinen JäU 6.31,0
1500m kävely.
NV 60: 1) Timo Pulkkinen PSN 12.41,1.
M80: 1) Jorma Partanen HauvKisa 15.52,0
N17: 1) Elina Nieminen SuolU 8.57,1.
N40: 1) Paula Voutilainen Varkaus 12.41,1
Pituus.
P15: 1) Esa Pulliainen Jäppilä 4,37.
M40: 1) Marko Lyyra P:mäki 4.03.
M50: 1) Esa Haapasalo KarhKa 3,36.
M80: 1) Niilo Korhonen SuoVa 2,83, 2) Pentti Ritvanen KuoRe 2,31.
P11: 1) Toni Vasara Malta 3,14, 2) Miko Oksanen Naarajärvi 3,11, 3) Lappi Jäppilä 2,93, 4) Eemeli Häyrinen P:mäki 2,91, 5) Walto Taavitsainen Jäppilä 2,81, 6) Viljami Heikkinen Jäppilä 2,42.
P8: 1) Veikka Heikkinen Jäppilä 1,70.
P5: 1) Oliver Suhonen Jäppilä 1,57, 2) Aatu Airaksinen Jäppilä 1,55.
P4: 1) Paulus Kinnunen PeiposjVisa 1,23.
P3: 1) Arttu Airaksinen Jäppilä 0,35.
N40: 1) Satu Oksanen Crossfit P:mäki 3,05.
T15: 1) Essi Rissanen VarkKV 3,67, 2) Ilona Matilainen Ylöjärvi 3,54, 3) Julia Putkonen Jäppilä 3,11, 4) Lotta Susimeri Helsinki 2,86, 5) Sanni Liukkonen PiVe- 98 2,48.
T13: 1) Saana Kinnunen PiVe- 98 3,00.
T11: 1) Pihla Collan Jäppilä 2.76, 2) Elle Rissanen VarkKV 2,61, 3) Isla Kinnunen PiVe- 98.
T9: 1) Tiitu Marttinen KangKa 2,86, 2) Heta Pelkonen Jäppilä 2,47.
T6: 1) Ida Susimeri Helsinki 2,15, 2) Meea Korhonen Laukaa 1,74.
T5: 1) Eerika Kaipiainen Jäppilä 0,70.
Kuula.
Myl 1) Pauli Havukainen JoKa 9,99, 2) Esa Dufva MiKV 9,90.
M30: 1) Sami Hynninen P:mäki 10,30.
M45: 1) Pauli Havukainen JoKa 10,46.
M50: 1) Jari Nevalainen JoKa 10,77, 2) Timo Sillanpää P:mäki 10,61.
M55: 1) Esa Dufva MiKV 10,83, 2) Seppo Nykänen P:mäki 7,56, 3) Jukka Portimojärvi SuoVa 7,16.
M60: 1) Markku Savola SU- 41 13,31, 2) Ahti Honkanen Joka 11,81, 3) Juha Korhonen P:mäki 10,01, 4) Vesa Lappalainen HKV 8,82, 5) Jouko Kokki SyrjlUrh 7,72.
M65: 1) Martti Miettinen SyvNo 8,65, 2) Reijo Huuskonen LepU 6.08.
M70: 1) Juhani Mikkilä SyvNo 9,03, 2) Erkki Mikkilä SyvNo 8,86, 3) Markku Anttonen JuuU 7,11.
P10: 1) Toni Vasara Malta 5,86.
N17: 1) Tessa Toropainen SuolU 10,26, 2) Elina Nieminen SuolU 6,75.
T15: 1) Sanni Liukkonen PiVe- 98 5,51.
N40: 1) Hanna Jokimies Hamina 5,81
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 8.03.
Keihäs.
Myl 1) Kari Anttonen Kuopio 42,01, 2) Henri Kuutti P:mäki 27,88, 3) Miika Laraste Lahti 22,95.
M30: 1) Sami Hynninen P:mäki 34,83, 2) Tepi Kauhanen Jäppilä 23,48.
M35: 1) Jari Hynninen P:mäki 32,67.
M45: 1) Harri Matilainen Ylöjärvi 34,47.
M50: 1) Reijo Kolehmainen Varkaus 28,05, 2) Alpo Malinen Leppävirta 27,45, 3) Antti - Jussi Kuutti Jäppilä 24,52.
M55: 1) Ari Rämänen JoKa 33,20, 2) Osmo Pietarila Ylivieska 31,47.
M70: 1) Ossi Suhonen Jäppilä 19,80.
M75: 1) Erkki Asikainen KuoRe 18,51.
P12: 1) Tuukka Torapainen SuolU 23,80.
P10: 1) Tarmo Moilanen TPS 33,06.
N17: 1) Tessa Toropainen SuolU 32,63.
T15: 1) Lotta Susimeri Helsinki 13,00.
Naiset 1) Selina Malinen Leppävirta 24,50,.
N40: 1) Satu Oksanen Crossfit P:mäki 14,78, 2) Meri Satama Ylivieska 14,37.
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 18,15.
T10: 1) Elle Rissanen VarkKV 14,98

Liitosaapas:

T3: 1) Tea Takkinen Mikkeli 2,83, 2) Verna Kauhanen Jäppilä 1,86

P3: 1) Torsti Kauhanen Jäppilä 4,10, 2) Ville-Veikko Heikkinen Jäppilä 2,10, 2) Iivari Andreassen Norja 1,70

P5: 1) Mikael Jokiranta Kouvola 7,17, 2) Veikko Kuutti Pieksämäki 6,15 , 3) Iia Leskinen Pieksämäki 3,00

T7: 1) Maria Jokiranta Kouvola 6,94, 2) Siiri Uljanoff Leppävirta 4,15

T9: 1) Inna Leskinen Pieksämäki 8,10

P9: 1) Veikka Heikkinen Jäppilä 9,79

T11: 1) Pihla Collan Jäppilä 9,82, 2) Tara Airaksinen Helsinki 9,76

P13: 1) Anssi Airaksinen Helsinki 10,98

Nyl: 1) Johanna Kauhanen Jäppilä 10,85, 2) Laura Korhonen Pieksämäki 10,40

N35: 1) Reetta Andreassen Norja 17,77

N40: 1) Marika Saramäki Pieksämäki 22,24

N50: 1) Tarja Heiskanen Jäppilä 19,15

N55: 1) Arja Lehkonen Jäppilä 15,80, 2) Salme Vihavainen Jäppilä 14,20, 3) Arja Kiukkonen Helsinki 13,50, 4) Tarja Kuutti Jäppilä 8,92

N60: 1) Kaija Moilanen Jäppilä 13,30

N65: 1) Lea Heiskanen Pieksämäki 10,41

Myl: 1) Henri Kuutti Pieksämäki 30,30

M30: 1) Topi Kauhanen Jäppilä 25,94

M35: 1) Mikko Kontulainen Pieksämäki 18,43

M40: 1) Jan-Ivar Andreassen Norja 30,65, 2) Petri Leskinen Pieksämäki 28,58

M60: 1) Antti-Jussi Kuutti Jäppilä 29,70

M65: 1) Reijo Huuskonen LepU 24,25, 2) Antti Eirola Helsinki 20,19

Linkopallo:

P3: 1) Ville-Veikko Heikkinen Jäppilä 1,26

P5: 1) Iia Leskinen Pieksämäki 4,04

T7: 1) Siiri Uljanoff Leppävirta 2,95

T9: 1) Inna Leskinen Pieksämäki 8,60

P9: 1) Veikka Heikkinen Jäppilä 7,31

N40: 1) Marika Saramäki Pieksämäki 18,19

N50: 1) Tarja Heiskanen Jäppilä 19,80

N55: 1) Salme Vihavainen Jäppilä 22,50, 2) Arja Lehkonen Jäppilä 15,64

M35: 1) Mikko Kontulainen Pieksämäki 30,05

M40: 1) Petri Leskinen Pieksämäki 39,25

M60: 1) Antti-Jussi Kuutti Jäppilä 29,80

Pitäjäpäivien saappaanheittokisat 22.7.2016  Pulkkila

T11:
1. Jenna Keränen PuPo 8,88

P11:
1. Toni Helenius PuPo 19,34 
2. Timi Keränen PuPo 13,68

P 13:
1. Tommi Aho PuPo 24,33 

Eläkeläiset naiset:
1. Annikki Alama Haapavesi 17,20
2. Kaarina Forsström PuPo 13,15
3. Sanni Väyrynen PuPo 13,05
4. Irma Rantonen PuPo 9,65

Eläkeläiset miehet:
1. Kalle Helenius PuPo 23,01
2. Tatu Ruotsalainen PuPo 22,68
3. Antti Sarkkinen Pulkkila 18,82
4. Matti Takalo Pulkkila 16,26

Naiset:
1. Teija Aho PuPo 34,39
2. Jaana Turpeinen Suomi  19,71
3. Laura Kälkäjä Pulkkila 18,38
4. Annikki Alama Haapavesi 17,49

Miehet:
1. Vili-Petteri Helenius PuPo 32,88
2. Antero Ojanaho Pulkkila 27,18
3. Hannu Nikumatti Pulkkila 26,16
4. Jukka Kyöstilä Suomi  25,78
5. Pasi Korhonen Suomi 25,10
6. Urpo Kamula PuPo 24,48
7. Risto Rainevaara Pulkkila 24,41

21.7.2016

Kuntorantakisat Varkauden Kuntoranta 20.7.2016.

Tulokset:
Kuntorantahölkkä matka 4km
M40: 1) Jouni Salmi Varkaus 21,37.
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 15,43.
M55: 1) Sakari Arkko PolVa 15,52, 2) Kai Kräkin Varkaus 18,22.
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 18,50.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 21,39.
N45: 1) Merja Valkonen Valkonen Team 19,53.
M50: 1) Vuokko Kolehmainen MiKV 18,23.
20m Myl 1) Jorma Rajakannas LepU 4,0, 2) Harry Pirttimäki Kuntoranta 4,5.
20m P3: 1) Matias Nyyssönen LepU 8,8.
20m T2: 1) Hilkka Lähteenmäki Tampere 7,5, 2) Hertta Lähteenmäki Tampere 14,1.
20m T4: 1) Venla Voutilainen Varkaus 7,3.
20m P5: 1) Hugo Lähteenmäki Tampere 11,5.
20m T5: 1) Sofia Nummi HeiYU 4,7.
40m T7: 1) Hilma Lähteenmäki Tampere 8,9.
40m: P8: 1) Onni Voutilainen Varkaus 8,2.
40m T9: 1) Kerttu Vornanen Hollola 8,1, 2) Niina Erkko Vantaa 8,2.
40m T10: 1) Miia Erkko Vantaa 8,7.
60m P11: 1) Casimir Lindblom Helsinki 10,1.
60M T11: 1) Kerttu Sormunen Varkaus 9,7.
60M P15: 1) Convat Lindblom Helsinki 7,7.
2km kävely 1) Keijo Puustinen LepU 12,12.

Puujalkakävely matka 20m

M35: 1) Juha Erkko Vantaa 17,0.
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 21,4.
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 23,5.
T9: 1) Kerttu Vornanen Hollola 47,1.

Autonrenkaanheitto.

Myl 1) Matti Saukkonen LepU 21,40, 2) Seppo Julkunen LepU 20,70, 3) Jarno Himmelä Vimpeli 18,00.
Naiset 1) Heli Kataja Kotka 8,70, 2) Saila Konttinen HeiYU 8,50, 3) Tiina Malm Turku 8,00.
M35: 1) Mika Malm Turku 11,34.
M40: 1) Jarno Himmelä Vimpeli 19,20, 2) Esa Miettinen Varkaus 13,66.
M45: 1) Kari Savolainen 11,41.
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 22,85, 2) Seppo Julkunen LepU 21,73.
M70: 1) Matti Leino 11,70.
Myl erityisryhmä 1) Veli- Sakari Kainulainen Heinävesi 8,50.
M60: NV 1) Timo Pulkkinen PSN 9,21.
M60: 1) Veli Sakari Kainulainen Heinävesi 8,70.
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 9,47.
P15: 1) Convat Lindblom Helsinki 8,30.
P11: 1) Pyry Miettinen Varkaus 8,49, 2) Casimir Lindblom Helsinki 812.
P5: 1) Celwin Lindblom Helsinki 2,22.

Puhallustikka

Myl 1) Ilkka Westerlud Varkaus 32pist.
M40: 1) Esa Miettinen Varkaus 40.
M45: 1) Petri Ruuska Haukipudas 41.
M50: 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 45, 2) Seppo Julkunen LepU 37.
M60: 1) Tuomo Kukkonen LepU 35, 2) Jorma Rajakannas LepU 26.
M70: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 40.
N30: 1) Aino Kainulainen LepU 7.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 44.
N45: 1) Heidi Ruuska Haukipudas 38, 2) Pirjo Saukkonen LepU 23.
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 23.
P7: 1) Patrik Ruuska Haukipudas 26..
T11: 1) Kerttu Sormunen Varkaus 33.
T9: 1) Kerttu Vornanen Hollola 35.
T13: 1) Neea Myllymäki Haukipudas 41.
Myl PTL 1) Heikki Impivaara LepU 36.

Tikanheitto.

Myl 1) Esa Miettinen Varkaus 41, 2) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 32.
M40: 1) Esa Miettinen Varkaus 36, 2) Jarno Himmelä Vimpeli 34.
M50: 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 43, 2) Seppo Julkunen LepU 37.
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 18.
M60: eritryhmä 1) Veli- Sakari Kainulainen Heinävesi 31.
M60:NV 1) Timo Pulkkinen PSN 20.
M65: 1) Viljo Kauhanen Varkaus 38, 2) Hannu Taskinen Varkaus 38.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 15.
P10: 1) Pyry Miettinen Varkaus 26.

Renkaantarkkuusheitto

Miehet 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 8, 2) Viljo Kauhanen Varkaus 4 ja Esa Miettinen Varkaus 4, 4) Seppo Julkunen LepU 3, Tuomo Kukkonen LepU 3, Jarmo Himmelä Vimpeli 3, 7) Seppo Leppälä Suomi 2, Ismo Tikkala Keminmaa 2, Veli- Sakari Kainulainen Heinävesi 2,,11) Hannu Ilonen VarkINv 0, Heikki Impivaara LepU 0, Pertti Koponen LepU, Jouni Salmi Varkaus 0, Pauli Lindeman Turku 0, Esa Ahlvik 0.
Naiset 1) Mervi Ilonen Varkaus 2,2) Seija Tikkala Keminmaa 1, Aino Kainulainen LepU 1, 4) Bettina Lindblom Helsinki 0,Saila Konttinen HeiYU 0,
Lapset 1) Casimir Lindblom Helsinki 1, 2)Pyry Miettinen Varkaus 0, Celwin Lindblom Helsinki 0, Conrad Lindblom Helsinki 0.
Myl erityisr 1) Veli- Sakari Kainulainen Heinävesi 2.

Rantaonginta.

Itä- Suomen invalidien mestaruuskilpailut.

Myl 1) Kari Nikkanen Leppävirta 3636, 2)Harri Raita SiilinjInv 1364, 3) Keijo Turunen VarkInv 940, 4) Heikki Rissanen VarkInv 403, 5) Matti Huuhka VarkInv 364, 6) Aatto Homan MikkInv 219.7) Toivo Hiltunen VarkInv 128.
Myl PTL 1) Erkki Pettinen MikInv 1121, 2) Kauko Väisänen MikInv 161.
Naiset 1) Kaija Raita SiilijInv 1001, 2) Eila Korhonen SiilinjInv 380, 3) Kielo Rissanen VarkInv 183, 4) Sanni Heikkinen- Pajarinen SiilinjInv 143, 5) Marjatta Vilhunen SiilinjInv 96.Joukkuekilpailu 1) Siilinjärven Invalidit 2744 ( H. Raita. K.Raita, Korhonen, 2) Varkauden Invalidit 1707, Turunen, H. Rissanen, Huuhka, 3) Mikkelin Invalidit 1498 ( Pettinen, Väisänen, Homan)

Keski- Savon mestaruuskilpailut

Myl 1) Antti Tuomainen Vapa 1800, 2) Tero Nikkanen LUK 1509, 3) Matti Tyrväinen VTO 863, 4) Toni Nikkanen LUK 712.
M65: 1) Risto Tirkkonen HeUK 3115, 2) Teijo Natunen HeUK 1608, 3) Reijo Huuskonen LepU 1453, 4) Kari Heimonen VTO 1088, 5) Pentti Hänninen PUK 564.
Naiset 1) Toini Eronen VTO 1033, 2) Helvi Poutiainen LepU 272.
Nuoret 1) Juuso Tirkkonen HeUK 387.
Joukkuekilpailu 1) LepU 5360 ( K. Nikkanen, Poutiainen, Huuskonen, 2) HeUK 5010 ( J. Tirkkonen, R. Tirkkonen, Natunen), 3) Vapa/LUK 4027 ( Toni Nikkanen, Tero Nikkanen, Tuomainen) 4) PUK/VTO 2516 ( Tyrväinen, Heimonen, Hänninen

20.7.2016

Avoimet aikuisurheilijoiden heinäkuun heitot 19.7.2016 Savonlinna / Kyrönniemen kenttä

Linkopallotulokset

M60.: 1. Markku Savola Sulkavan Urheilijat -41 47.23

M50 : 1. Veli Salmi Savonlinnan Jyry 46.36
2. Markus Auravuo Savonlinnan Jyry 45.43
3. Juha Kauppinen Savonlinnan Jyry 33.85

18.7.2016

LepU:n viikkokisat 18.7.2016 Leppävirta


Juoksu 300m:
M65: 1) Pasi Immonen KuoRe 59,3
Juoksu 40m: T5: 1) Sofia Nummi HeiYu 9,8
Pallonheitto: T5: 1) Sofia Nummi HeiYu 7,15
Kiekko:
M50: 1) Jari Mustonen LepU 38,98, 2) Seppo Julkunen LepU 32,71, 3) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 29,98
M80: 1) Kaarle Tuovinen KuoRe 36,80
N40: 1) Asta Kankaala lepU 21,58
Liitosaapas:
M50 erityisryhmä: 1) Tuomo Hinkkanen Leppävirta 9,09
Myl erityisryhmä: 1) Tuomo Hinkkanen Leppävirta 7,45
MylLV: 1) Tapani Kröger LepU 7,44
M60LV: 1) Tapani Kröger LepU 7,52
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,08
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,76
Linkopallo:
Myl: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 41,91, 2) Tuomo Hinkkanen Leppävirta 11,15
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 41,31, 2) Saila Konttinen HeiYu 37,69, 3) Aino-Maija Kainulainen LepU 8,36
N30: 1) Aino-Maija Kainulainen LepU 7,96
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 35,45
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,76
M50: 1) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 41,61
Myl erityisryhmä: 1) Tuomo Hinkkanen Leppävirta 12,09
M50 erityisryhmä: 1) Tuomo Hinkkanen Leppävirta 12,72
MylLV: 1) Tapani Kröger LepU 7,30
M60LV: 1) Tapani Kröger LepU 7,32
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 11,15
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 12,26
Voimakiekko:
MylPT: 1) Heikki Impivaara LepU 9,51
M65PT: 1) Heikki Impivaara LepU 9,32
Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 22,73, 2) Saila Konttinen HeiYu 17,75
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 18,75
N40: 1) Asta Kankaala LepU 23,18
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 12,10
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 30,75, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 24,33
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 33,71, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 27,48
Yhden käden painonheitto:
M50: 1) Seppo Julkunen LepU 16,68
Hirrensyöksy:
M35 20kg: 1) Marko Happo Varkaus 5,05

17.7.2016

Maaningan heitot 17.7.2016 Maaninka

Perinnesaapas Saappaanheiton haaste-cup


T3 1.Ninni Roivainen Heta-13 3.40
T5 1.Pinja Roivainen Heta-13 8.35
P15 1.Aku Korhonen Heta-13 34.06 2. Tatu Mykkänen Heta-13 28.58
P17 1.Toni Mykkänen Heta-13 31.99
Nyl 1.Heidi Korkalainen Savon Saapas 36.47 2.Sonja Roivainen Heta-13 34.29 3.Pirjo Saukkonen Lepu 33.52 4.Tanja Vauhkonen Heta-13 30.09
N45 1.Pirjo Saukkonen Lepu 32.08
M35 1.Niko Korhonen Heta-13 44.75
M45 1.Timo Mykkänen Heta-13 46.25
M55 1.Seppo Asikainen Savon Saapas 43.37
Myl 1.Ari Roivainen Heta-13 46.12 2.Timo Mykkänen Heta-13 46.05 3.Aku Korhonen Heta-13 44.66 4.Seppo Asikainen Savon Saapas 44.22 5.Niko Korhonen Heta-13 43.20 6.Juha-Matti Vauhkonen Heta-13 36.14 7.Toni Mykkänen Heta-13 33.63

Liitosaapas:
T5.1.Pinja Roivainen Heta-13 9.50ME
N22 1.Heidi Korkalainen Savon Saapas 51.58
N45.1.Pirjo Saukkonen Lepu 55.82
Nyl 1.Heidi Korkalainen Savon Saapas 53.70 2.Pirjo Saukkonen Lepu 51.75 3.Sonja Roivainen Heta-13 48.49 4.Tanja Vauhkonen Heta-13 40.21
P15 1.Aku Korhonen Heta-13 66.86ME 2.Tatu Mykkänen Heta-13 38.58
P17 1.Toni Mykkänen Heta-13 51.40
M30 1.Juha-Matti Vauhkonen Heta-13 65.10 2.Ari Roivainen Heta-13 57.82
M35 1.Niko Korhonen Heta-13 73.52
M45 1.Timo Mykkänen Heta-13 73.54
M55 1.Seppo Asikainen Savon Saapas 58.42
Myl 1.Ari Roivainen Heta-13 79.89 2.Niko Korhonen Heta-13 77.70 3.Timo Mykkänen Heta-13 69.90 4.Seppo Asikainen Savon Saapas 67.49 5.Juha-Matti Vauhkonen Heta-13 60.84 6.Aku Korhonen Heta-13 59.70 7.Toni Mykkänen 51.83 8.Tatu Mykkänen Heta-13 39.85

Huiluuruppeema 16.7.2016  Maaninka

Linkopallo

MH 1.Ilari Sivonen Kuopio 37.60 2.Kari Partanen Maaninka 23.40 3.Juhana Iivarinen Maaninka 19.49 M67 1.Kari Karsisto Maaninka 23.00
M35. 1.Jyrki Karsisto Heinola 37.50 2.Kari Miettinen Helsinki 18.16
P9 1.Erno Tuovinen Maaninka 11.07
P81.Oskari Kesti Kuopio 10.82
P3 1.Jasu Korhonen Heta-13 2.37
Saapas: P3 1.Jasu Korhonen Heta-13 4.51
P9 1.Erno Tuovinen Maaninka 10.46
P8 1.Oskari Kesti Kuopio 10.28
Hirsi: Myl 1.Niko Korhonen Heta-13 6.76 2.Timo Mykkänen Heta-13 6.27 3.Ari Roivainen Heta-13 5.53

16.7.2016

Perinneurheiluliiton kilpailut 16.7.2016 Muuruvesi

Muuruvesi hölkkä 3km:
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 13,41
N50: 1) Vuokko Kolehmainen MikKv 11,41
M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 9,54
M75: 1) Tauno Tolmunen MänVe 14,30
M80: 1) Eino Manninen SaaPu 13,22
Juoksu 40m:
T3: 1) Jenna Karppi Muuruvesi 9,4
Juoksu 60m:
T4: 1) Hilja Huusko Muuruvesi 16,0
T5: 1) Elna Miettinen MuuJy 13,0
T6: 1) Helga Huusko Muuruvesi 16,0
T7: 1) Emilia Sysimetsä Hyvinkää 10,3
T9: 1) Roosa Kukkonen Muuruvesi 12,1, 2) Mari Karppi Muuruvesi 12,1, 3) Sofia Sysimetsä Hyvinkää 16,2
P11: 1) Emil Alves Muuruvesi 10,2, 2) Riku Kankaala LepU 10,3, 3) Joni Karppi Muuruvesi 10,4
T13: 1) Jenni Karppi MuuJy 11,7
Kuula:
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 10,00
M50: 5kg kuula 1) Jari Nevalainen JoKa 12,16, 2) Matti Saukkonen LepU 11,78, 3) Seppo Julkunen LepU 9,50, 4) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 9,47
M60: 1) Ahti Honkanen JoKa 12,10, 2) Erkki Kasanen MänVe 9,54
M60 erityisryhmä: 1) Tapani Kettu Juankoski 3,45
M65: 1) Matti Kostamo LepU 9,00, 2) Reijo Huuskonen LepU 5,97
M75: 1) Niilo Nousiainen IisVi 8,23
Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 7,88
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 7,64
N40: 1) Asta Kankaala LepU 7,31
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,01
N60: 1) Arja Mäntykivi LepU 6,23
P11: 1) Riku Kankaala LepU 5,66, 2) Emil Alves Muuruvesi 4,86, 3) Joni Karppi MuuJy 4,77
T13: 1) Jenni Karppi MuuJy 5,66
Linkopallonheiton MM 16.7.2016 Muuruvesi
Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 57,94, 2) Seppo Julkunen LepU 57,84, 3) Erkki Saarinen LS35+ 45,45, 4) Jorma Rajakannas LepU 42,18
Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 42,57, 2) Pirjo Saukkonen LepU 39,71, 3) Asta Kankaala LepU 34,19, 4) Päivi Sirviö PoU 32,86 ( N55 SE), 5) Saila Konttinen HeiYu 31,68, 6) Kirsi Vuorma PoU 28,66
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 57,37, 2) Seppo Julkunen LepU 56,95, 3) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 42,60
M55: 1) Alpo Vuorma PoU 42,47
M60: 1) Erkki Saarinen LS35+ 46,50, 2) Jorma Rajakannas LepU 44,60, 3) Erkki Kasanen Mänve 30,40, 4) Topi Ärväs MuuJy 28,15
M65: 1) Taavi Pehkonen Muuruvesi 27,28, 2) Reijo Huuskonen LepU 16,75
M70: 1) Kalevi Karmitsa Saarijärvi 39,31, 2) Toimi Julkunen JuPu 32,94
T3: 1) Jenna Karppi MuuJy 2,80
T9: 1) Mari Karppi MuuJy 7,55
P11: 1) Emil Alves Muuruvesi 26,02, 2) Riku Kankaala LepU 19,50, 3) Joni Karppi MuuJy 15,92
T13: 1) Jenni Karppi MuuJy 13,30
N17 erityisryhmä: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 12,20
M60 erityisryhmä: 1) Tapani Kettu Juankoski 15,40
N22: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 40,57
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 30,13
N40: 1) Asta Kankaala LepU 32,46
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,98
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 16,40
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 30,49, 2) Kirsi Vuorma PoU 29,57
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 26,32
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,41
Nharraste: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 16,83
Yhden käden painonheiton MM 16.7.2016
Myl: 1) Seppo Julkunen LepU 13,52, 2) Matti Saukkonen LepU 13,48, 3) Jorma Rajakannas LepU 6,91
Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 13,62, 2) Pirjo Saukkonen LepU 13,51
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 16,51, 2) Seppo Julkunen LepU 15,94
M60: 1) Erkki Saarinen LS35+ 20,47, 2) Jorma Rajakannas LepU 13,10, 3) Erkki Kasanen MänVe 10,91
M70: 1) Kalevi Karmitsa Saarijärvi 19,23 SE, 2) Toimi Julkunen JuPu 13,40
M75: 1) Niilo Nousiainen IisVi 15,19
N40: 1) Asta Kankaala LepU 12,55
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 13,00
N50: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 3,94
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 11,43
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 13,00
N70: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 11,16
Nharraste: 1) Marja-Leena Julkunen LepU 4,24
M60 erityisryhmä: 1) Tapani Kettu Juankoski 3,80
P11: 1) Riku Kankaala LepU 6,04
Hirrensyöksyn SM 16.7.2016 Muuruvesi
Myl 20kg: 1) Seppo Julkunen LepU 7,99, 2) Erkki Saarinen LS35+ 7,82 (M60SE 20kg), 3) Matti Saukkonen LepU 7,68, 4) Topi Ärväs MuuJy 6,02, 5) Toimi Julkunen JuPu 5,95
Nyl 15kg: 1) Asta Kankaala LepU 6,35, 2) Pirjo Saukkonen LepU 5,90
M50 20kg: 1) Seppo Julkunen LepU 8,17, 2) Matti Saukkonen LepU 7,81
M60 15kg: 1) Erkki Saarinen LS35+ 8,68 (SE), 2) Jorma Rajakannas LepU 7,39, 3) Topi Ärväs MuuJy 6,77
M65 10kg: 1) Reijo Huuskonen LepU 5,53
M70 15kg: 1) Toimi Julkunen JuPu 6,72
N22 10kg: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 6,43
N35 10kg: 1) Saila Konttinen HeiYu 6,11
N40 10kg: 1) Asta Kankaala LepU 6,78

N45 10kg: 1) Pirjo Saukkonen LepU 6,58
N65 10kg: 1) Marja Maksimainen KiiU 5,43
N70 10kg: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 5,61
Mesikämmen kisa ( 14kg akselin kannattelu sormilla)
Naiset: 1) Asta Kankaala Juankoski 70s , 2) Pirjo Saukkonen Heinävesi 30s
Miehet: 1) Matti Saukkonen Heinävesi 82s, 2) Esko Korkalainen Pielavesi 66s, 3) Seppo Julkunen Leppävirta 59s, 4) Topi Ärväs Muuruvesi 58s, 5) Pentti Karppi Muuruvesi 45s, 6) Toimi Julkunen Juankoski 15s, 7) Jorma Iskanius Juankoski 10s

 

14.7.2016

Avoimet pitäjänmestaruusmaastot Ruutanalampi Leppävirta 13.7. 2016.

Tulokset.

Matka 3km

Myl 1) Harri Parkkonen RRR 9,08

M50: 1) Ismo Kotijärvi LepU 10,15.

M55: 1) Sakari Arkko PolVa 10,44, 2) Martti Semi LepU 11,45.

M60: 1) Markku Tuhkanen Haapamäki 13,19.

N55: 1) Taina Kolari JorSporttiK 13,51.

350m P11: 1) Riku Kankaala LepU 1.37,7.

350m P3: 1) Matias Nyyssönen LepU 4.28,5.

Hirrensyöksy.

Myl (20kg) 1) Seppo Julkunen LepU 7,63, 2) Jorma Rajakannas LepU 6,30, 3) Toimi Julkunen LepU 5,89.

Naiset (20kg) 1) Asta Kankaala LepU 5,32.

Naiset ( 15kg) 1) Asta Kankaala LepU 6,70

P11: (7kg) 1) Riku Kankaala LepU 4,87.

M60: (15Kg) 1) Jorma Rajakannas LepU 7,48, 2) Markku Tuhkanen Haapamäki 6,85

M50: ( 20 kg) 1) Seppo Julkunen LepU 7,70.

M70: (15kg) 1) Toimi Julkunen LepU 6,37.

N40: (10kg) 1) Asta Kankaala LepU 7,33.

M80: ( 10kg) 1) Toimi Karjunen Juankoski 6,45.

12.7.2016

Ylämyllyn heinäheitot 12.7.2016 Ylämylly

Linkopallo:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,41, 2) Päivi Sirviö PoU 27,44, 3) Marja Maksimainen KiiU 27,05, 4) Pirjo Sahlman KiiU 26,60, 5) Jaana Tarkkonen Ylämylly 25,74
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 40,11
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 26,44
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 31,82 SE , 2) Pirjo Sahlman KiiU 27,19
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 25,08
Myl: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 34,02, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 26,86, 3) Aulis Aartokallio Ylämylly 10,37
M19: 1) Teemu Himanen Ylämylly 15,78
M55: 1) Alpo Vuorma PoU 36,88, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 26,97
M60: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 34,08, 2) Aulis Aartokallio Ylämylly 11,60

Liitosaapas:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,39, 2) Päivi Sirviö PoU 22,69, 3) Jaana Tarkkonen Ylämylly 18,54, 4) Pirjo Sahlman KiiU 18,07, 5) Marja Maksimainen KiiU 17,45
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 39,54
N50: 1) Jaana Tarkkonen Ylämylly 18,96
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 22,56, 2) Pirjo Sahlman KiiU 18,93
N65: 1) Marja Maksimainen KiiU 22,93
Myl: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 26,74, 2) Erkki Asikainen Ylämylly 26,18, 3) Aulis Aartokallio Ylämylly 14,35
M19: 1) Teemu Himanen Ylämylly 14,36
M55: 1) Erkki Asikainen Ylämylly 32,44
M60: 1) Jorma Tikkanen Ylämylly 25,39, 2) Aulis Aartokallio Ylämylly 14,66

Perinnelajien tulokset 11.7.2016 Leppävirta

Voimakiekko PTL M60: 1) Kari Kettunen VarkInv 11,25.

Voimakiekko PTL M65: 1) Heikki Impivaara LepU 9,84.

Voimakiekko P10: 1) Aatu Aimasmäki JoU 14,,21

Linkopallo P9: 1) Martti Wallenius KiukKis 16,40.

Linkopallo T7: 1) Maija Wallenius KiukKis 7,34.

Liitosaapas P9: 1) Martti Wallenius KiukKis 14,90

Liitosaapas T7: 1) Maija Wallenius KiukKis 7,72

LepU:n viikkokilpailut 11.7.2016 Muuruvesi.

Renkaanheitto.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 19,30, 2) Niilo Hartikainen LepU 18,57, 3) Markku Hiltunen Muuruvesi 12,15, 4) Lari- Pekka Julkunen LepU 10,98, 5) Toimi Julkunen LepU 10,11, 6) Riku Kankaala LepU 4,20, 7) Tapani Kettu Juankoski 3,96.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 13,55, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 4,10.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 21,90.

M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 20,03, 2) Markku Hiltunen Muuruvesi 13,80, 3) Tapani Kettu Juankoski 4,60.

M70: 1) Toimi Julkunen LepU 13,05.

M17: 1) Lari- Pekka Julkunen LepU 12,22.

P11: 1) Riku Kankaala LepU 12,30.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 13,35.

N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 3,46.

Saappaanheitto.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 50,70, 2) Niilo Hartikainen LepU 40,58, 3) Markku Hiltunen Juankoski 23,55, 4) Tapani Kettu Juankoski 12,60

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 47,53.

M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 40,55, 2) Markku Hiltunen Muuruvesi 20,55, 3) Tapani Kettu Juankoski 10,85.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 35,42, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 11,27.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 34,20.

M50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 15,03.

T5: 1) Henna Hakkarainen Lep 5,70

Linkopallonheitto.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 53,30, 2) Niilo Hartikainen LepU 48,22, 3) Markku Hiltunen Muuruvesi 37,30, 4) Tapani Kettu Juankoski 16,26.

Naiset 1) Marja- Leena Julkunen LepU 12,37.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 50,50.

M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 50,84, 2) Markku Hiltunen Muuruvesi 36,40, 3) Tapani Kettu Juankoski 13,90

N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 9,22.

Hirrensyöksy.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 8,02, 2) Toimi Julkunen LepU 5,79, 3) Markku Hiltunen Muuruvesi 5,10.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 7,99.

M60: 1) Markku Hiltunen Muuruvesi 6,10

M70: 1) Toimi Julkunen LepU 6,83.

M17: 1) Lari- Pekka Julkunen LepU 5,55.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 6,78.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 7,31.

Voimakiekko.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 31,67,, 2) Niilo Hartikainen LepU 30,04, 3) Markku Hiltunen Muuruvesii 21,55. 4) Lari - Pekka Julkunen LepU 13,28, 5) Riku Kankaala LepU 9,96, 6) Tapani Kettu Juankoski 7,24.

M50: 1) Seppo Julkunen LepU 33,75.

M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 32,77, 2) Markku Hiltunen Muuruvesi 19,30, 3) Tapani Kettu Juankoski 7,60.

M17: 1) Lari – Pekka Julkunen LepU 16,81.

P11: 1) Riku Kankaala LepU 11,71.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 21,50, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 9,30.

N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 6,40.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 21,42.

Jakkaranheitto.

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 22,23, 2) Niilo Hartikainen LepU 21,38, 3) Markku Hiltunen Muuruvesi 16,35, 4) Tapani Kettu Juankoski 6,25.

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 15.05, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 5,50.

Yhdenkäden painonheitto.

M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 19,30, 2) Markku Hiltunen Muuruvesi 13,18, 3) Tapani Kettu Juankoski 3,40.

M70: 1) Toimi Julkunen Juankoski 16,37.

N40: 1) Asta Kankaala LepU 12,80.

N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 2,85

Olympiapainonheitto N40: 1) Asta Kankaala LepU 5,68.

Kuula M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 10,84.

Nännikuminheitto.

Myl 1) Marja- Leena Julkunen LepU 19,54.

Myl 1) Riku Kankaala LepU 23,40, 2) Tapani Kettu Juankoski 16,50.

Veivinheitto.

Myl 1) Markku Hiltunen Muuruvesi 22,20, 2) Riku Kankaala LepU 11,85, 3) Tapani Kettu Juankoski 11,60

Naiset 1) Asta Kankaala LepU 23,38, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 11,40.

9.7.2016

Maantiejuoksun SM 9.7.2016 Kiihtelysvaara

Nyl 5,4km: 1) Minna Tattari KiiU 33,59,30
Myl 5,4km: 1) Antti Tattari KiiU 33,59,33
N40 5,4km: 1) Sanna Markkanen JoKa 28,23,44
M45 5,4km: 1) Pasi Markkanen Kontiolahti 24,22,09
Myl 9km: 1) Niko Keronen Forest Guuri 37,54,11
P9 1,3 km 1) Vili Keronen Forest Guuri 6,40,11, 2) Aapo Rautiainen KiiU 7,17,91
T11 1,3 km: 1) Aada Rautiainen KiiU 6,18,14, 2) Annika Tattari KiiU 7,56,48
P13 1,3 km: 1) Leevi Sepponen KiiU 6,10,86

Renkaanheiton MM 9.7.2016 Kiihtelysvaara

Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 20,74, 2) Henri Karvinen Kiihtelysvaara 18,68, 3) Tero Sulonen Joensuu 16,28, 4) Jorma Rajakannas LepU 12,54, 5) Osmo Jokela KiiU 11,90, 6) Juha Tarkiainen Leppävirta 7,12, 7) Reijo Huuskonen LepU 6,19

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 14,95, 2) Ritva Simonen KiiU 8,51, 3) Sirpa Raassina Kiihtelysvaara 8,41 (toinen tulos 8,28), 4) Katariina Myller KiiU 8,41 (toinen tulos 8,16), 5) Satu Torniainen Joensuu 8,08
N30: 1) Satu Torniainen Joensuu 7,83, 2) Hanna Holma Kontiolahti 6,89, 3) Virpi Vattulainen Kiihtelysvaara 5,56
N35: 1) Katariina Myller KiiU 8,01, 2) Tuija Pirinen Vantaa 7,58, 3) Sirpa Raassina Kiihtelysvaara 7,08
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 14,34, 2) Tarja Tuupanen Joensuu 5,90
N50: 1) Ritva Simonen KiiU 7,88, 2) Hannele Rummukainen KiiU 6,50
N55: 1) Eija Holma Kontiolahti 5,57
N60: 1) Liisa Raassina KiiU 6,85, 2) Pipsa Tanskanen Liperi 5,12, 3) Anna-Leena Härkönen Kiihtelysvaara 4,03
M30: 1) Henri Karvinen Kiihtelysvaara 18,01
M35: 1) Jari Kormilainen Joensuu 11,00
M40: 1) Janne Raassina Kiihtelysvaara 11,02
M45: 1) Tero Sulonen Joensuu 16,59, 2) Heikki Kärki Joensuu 11,88, 3) Pauli Pieviläinen Kiihtelysvaara 11,79, 4) Jouni Pesonen Kiihtelysvaara 11,78, 5) Juha Riikonen Suhmura 8,25, 6) Mika Parviainen Klaukkala 7,52
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 22,70, 2) Osmo Jokela KiiU 12,88
M55: 1) Jorma Myller Kiihtelysvaara 11,39
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 14,49, 2) Raimo Heiskanen KiiU 11,79, 3) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 7,96, 4) Niilo Turunen Kiihtelysvaara 5,16
M65: 1) Raimo Asikainen Joensuu 9,67, 2) Kauko Tanskanen Liperi 8,74, 3) Pauli Simonen Kiihtelysvaara 8,50, 4) Matti Väistö Kiihtelysvaara 8,40, 5) Reijo Huuskonen LepU 7,34
M75: 1) Aaro Raassina KiiU 11,77
M85: 1) Eero Piipponen Kiihtelysvaara 7,95
M60 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 9,88
MylPT: 1) Risto Simonen KiiU 8,65
M17PT: 1) Risto Simonen KiiU 8,58
T3: 1) Elvi Holma Kontiolahti 0,81
T5: 1) Sanni Holma Kontiolahti 2,38, 2) Sofia Autio Lahti 1,95
P5: 1) Jiri Jokela KiiU 3,42, 2) Lauri Kärki Joensuu 3,20, 3) Leevi Pirinen Vantaa 2,48
P7: 1) Joona Pirinen Vantaa 4,82
P9: 1) Marko Simonen Hammaslahti 6,57
T11: 1) Aada Rautiainen KiiU 8,89
P11: 1) Simo-Juhani Vattulainen Kiihtelysvaara 5,87
T13: 1) Tara Loijas KiiU 15,62
P13: 1) Jere Jokela KiiU 10,33, 2) Leevi Sepponen KiiU 7,83
P15: 1) Ville Pesonen Kiihtelysvaara 9,38, 2) Juha Tarkiainen Leppävirta 7,56
P19: 1) Juho Pesonen Kiihtelysvaara 11,53
Myl Joukkue: 1) LepU 39,24 ( Huuskonen, Rajakannas, Saukkonen)
M50 Joukkue: 1) LepU 43,99 ( Huuskonen, Rajakannas, Saukkonen), 2) KiiU 36,11 ( Jokela, Heiskanen, Raassina), 3) Kiihtelysvaara 27,53 ( Myller, Simonen, Väistö)
N50 Joukkue: 1) KiiU 20,55 ( Simonen, Rummukainen, Raassina)

Saappaanheitto 9.7.2016 Kiihtelysvaara

Myl: 1) Matti Saukkonen LepU 37,54, 2) Osmo Jokela KiiU 33,28, 3) Jorma Rajakannas LepU 32,09, 4) Tero Sulonen Kiihtelysvaara 30,25
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 35,80, 2) Ritva Simonen KiiU 16,28, 3) Satu Torniainen Kiihtelysvaara 15,83
N45: 1) Pirjo Saukkonen LepU 33,37
N50: 1) Ritva Simonen KiiU 17,46
M50: 1) Matti Saukkonen LepU 34,68, 2) Osmo Jokela KiiU 29,96
M60: 1) Jorma Rajakannas LepU 27,52
M65: 1) Reijo Huuskonen LepU 21,80
M60 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Heinävesi 15,70
M17PT. 1) Risto Simonen KiiU 17,46

2.7.2016

Lypsyjakkaranheiton SM 2.7.2016 Kangaslampi

Myl: 1) Timo Nissinen Jämsänkoski 30,84 SE, 2) Jukka Vesterinen Leppävirta 27,85, 3) Matti Saukkonen Heinävesi 21,89, 4) Ken Forstedt Vantaa 21,20, 5) Ville Kouhia Jämsä 20,94, 6) Seppo Julkunen Leppävirta 20,86, 7) Ville Matilainen 18,73, 8) Veli-Lauri Konttinen Heinävesi 18,56, 9) Heikki Kinnunen Varkaus 15,23, 10) Ville Lehto Helsinki 10,63

Myli 50: 1) Matti Saukkonen Heinävesi 21,68, 2) Seppo Julkunen Leppävirta 20,74, 3) Veli-Lauri Konttinen Heinävesi 19,05, 4) Jari Heiskanen Heinävesi 16,53, 5) Kari Lehto 13,46

Myli 60: 1) Pentti Hietamäki Salosaari 23,76, 2) Ismo Iivarinen Varkaus 20,22

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen Heinävesi 17,02 SE, 2) Saila Konttinen Heinävesi 16,60, 3) Asta Kankaala Juankoski 16,33, 4) Piia Aaltokoski Leppävirta 16,30, 5) Jaana Forstedt Vantaa 11,43, 6) Tiina Järvenkylä Tuusula 9,96

Nyli 50: 1) Marja-Leena Ukkonen Mikkeli 9,03

Nyli 60: 1) Maija-Liisa Kutvonen Lahti 11,57. 2) Ritva Nissinen Kangaslampi 7,75

Nyli 70: 1) Terttu Kilpeläinen Leppävirta 9,99, 2) Salli Haimila Kangaslampi 5,12

Pojat alle 20: 1) Topi Asikainen Kuopio 15,46, 2) Saku Asikainen Kuopio 13,35

Pojat alle 15: 1) Jaakko Kojo Siilinjärvi 12,66, 2) Leevi Pietiläinen Kuopio 10,07, 3) Roope Reponen Varkaus 9,11, 4) Onni Eronen Kuopio 8,78, 5) Riku Kankaala Juankoski 8,72, 6) Anton Kirjavainen Varkaus 8,52, 7) Juuso Ryynänen Varkaus 8,20, 8) Mico Järvenkylä Tuusula 7,95

Pojat alle 10: 1) Samu Immonen Rautalampi 7,94, 2) Oiva Eronen Kuopio 7,38, 3) Onni Markkanen Varkaus 6,48, 4) Onni Kojo Siilinjärvi 5,56, 5) Otto Turunen Loviisa 5,33, 6) Tuukka Reponen Varkaus 3,80

Tytöt alle 15: 1) Venla Ryynänen Varkaus 9,43, 2) Moona Pietiläinen Kuopio 9,41

Tytöt alle 10: 1) Saara Räisänen Lemi 8,79, 2) Emmi Timberg Järvenpää 6,65, 3) Iida Turunen Loviisa 6,63, 4) Jonna Ryynänen Varkaus 6,03, 5) Tytti Matikainen 4,48, 6) Emma Korhonen Varkaus 4,45, 7) Saana Taavitsainen Tuusula 3,21, 8) Noora Lehto 1,85

Vammaisurheilijat:

N PT: 1) Seija Hassinen Varkaus 5,55

M PT: 1) Heikki Pitkäaho Heinola 6,95, 2) Kari Kettunen Joroinen 6,12, 3) Heikki Impivaara Varkaus 5,39

Erivammaisuus: 1) Timo Pulkkinen Varkaus 14,95, 2) Veli Kainulainen Heinävesi 10,73

Joukkue miehet:
1) Team Big T 75,91 ( Nissinen Timo 30,26, Kouhia Ville 20,87, Vesterinen Jukka 24,78), 2) LepU 60,06 ( Julkunen Seppo 19,97, Konttinen Veli-Lauri 19,18, Saukkonen Matti 20,91)

Joukkue naiset: 1) Lentävät Leidit 46,61 ( Aaltokoski Piia 14,29, Kankaala Asta 15,94, Saukkonen Pirjo 16,38)

Yritysjoukkue: 1) Heinäveden Kunta 54,76 ( Heiskanen Jari 17,84, Konttinen Saila 15,58, Konttinen Veli-Lauri 21,34), 2) Savon Ykköshuolto 41,97 ( Markkanen Tuomo 13,64, Pulkkinen Timo 13,71, Kotilainen Pertti 14,62), 3) Varkauden Invalidit 17,06 ( Hassinen Seija 5,55, Impivaara Heikki 5,39, Kettunen Kari 6,12)

Isäntä/Emäntä: 1) 46,85 ( Aaltokoski 14,59/Vesterinen 32,26 ), 2) 37,89 ( Kankaala 16,76, Julkunen 21,13), 3) 37,79 ( Kontitnen S 15,72,Konttinen V-L 22,07), 4) 29,04 ( Kuhmola 10,30, Natunen 18,74)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään