Yhteistyössä

 


 

 

Elokuu 2019

 

31.8.2019

Voimakiekon ja renkaanheiton SM Vantaan Korso 31.8.2019

Tulokset.
Renkaanheitto
Myl 1) Ari Kela KorsKa 21,46, 2) Petri Koskinen RiihKi 20,96, 3) Seppo Julkunen LepU 17,67, 4) Heikki Turunen KorsKa 15,16, 5) Jorma Rajakannas LepU 12,38, 69 Kari Niukka KorsKa 10,62, 7) Julius Nyyssönen LepU 9,19.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 13,61, 2) Reija Niemikari KorsKa 12,54, 3) Marja Maksimainen LahtiSport 9,39.
M30: 1) Julius Nyyssönen LepU 10,75.
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 14,73
M50: 1) Jari Pajuvirta Kerava 14,67.
M55: 1) Ari Kela KorsKa 23,41, 2) Seppo Julkunen LepU 20.30.
M60: 1) Paavo Tilk KU-58 18,17, 2) Erkki Saarinen LahtiSport 17,79, 3) Kari Nuikka KorsKa 13,04
M65: 1) Raimo Jyrkilä KymUV 15,83, 2) Jorma Rajakannas LepU 14,71, 3) Juha Itkonen Vantaa 13,60.
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 17,15, 2) Esa Rekikoski TSU 12,14,
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 11,10.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,45,
N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 12,83, 2) Asta Savukoski KorsKa 8,55,
Miehet joukkue 1) Korson Kaiku 46,78 ( Nuikka, Kela, Turunen) 2) Leppävirran Urheilijat 39,09 / Nyyssönen, Rajakannas, Julkunen)
M50 joukkue 1) Korson Kaiku 51,73 ( Kela, Turunen, Nuikka)
Voimakiekko
Myl 1) Ari Kela KosKa 32,59, 2) Seppo Julkunen LepU 28,81, 3) Heikki Turunen KorsKa 27,17, 4) Toni Rahunen KorsKa 26,73
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 21,80, 2) Reija Niemikari KorsKa 19,57, 3) Marja Maksimainen LahtiSport 15,57.
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 25,74
M50: 1) Petri Koskinen RiihKi 39,60 Se, 2) Jari Pajuvirta Kerava 32,54
M55: 1) Ari Kela KorsKa 34,06, 2) Seppo Julkunen LepU 30,48.
M60: 1) Paavo Tilk KU-58 30,79, 2) Erkki Saarinen LahtiSport 27,13, 3) Veli Saarela KorsKa 24,93, 4) Kari Nuikka KorsKa 22,26.
M65: 1) Raimo Jyrkilä KymUV 26,78, 2) Reijo Vuorinen MultJy 26,02, 3) Jorma Rajakannas LepU 24,28, 4) Juha Itkonen Vantaa 23,76.
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 29,65, 2) Esa Rekikoski TSU 20,70.
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 21,38.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 24,46,
N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 20,02, 2) Asta Savukoski KorsKa 12,90

27.8.2019

Tiistaikisat 27.8.2019 Vantaa

Saapas
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 25,31
N50: 1) Eija Isaksson KorsKa 23,11
Nyl: 1) Reija Niemikari KorsKa 26,73
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 43,96
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 34,62
M80: 1) Kalle Lehtonen KorsKa 20,81
Myl: 1) Toni Rahunen KorsKa 44,31, 2) Juha Itkonen Vantaa 34,45

Rengas
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 11,40
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 14,05
M60: 1) Kari Nuikka KorsKa 13,11
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 12,31

Voimakiekko
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 20,02
M50: 1) Eija Isaksson KorsKa 15,86
Nyl: 1) Reija Niemikari KorsKa 19,70, 2) Eija Isaksson KorsKa 14,57
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 25,63
M60: 1) Veli Saarela KorsKa 24,78, 2) Kari Nuikka KorsKa 21,96
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 24,30
Myl: 1) Toni Rahunen KorsKa 23,40, 2) Juha Itkonen Vantaa 20,06, 3) Kari Nuikka KorsKa 18,61

26.8.2019

LepU:n viikkokisat 26.8.2019 Leppävirta
Perinnelajit:

Yhden käden paino:
Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 17,42, 2) Tomi Ollikainen LepU 11,96
M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 13,00
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 18,07

HEITTOKISA MULTIALLA 25.8.2019

Voimakiekko 1,9 kg:
M60 Harri Santala MultJY 24,55
M65 Reijo Vuorinen MultJy 27,38
M70 Kalevi Karmitsa SaPu 31,24
M70 Jouko Laine MultJy 21,65

Yhden käden paino 5,45 kg:
M70 Kalevi Karmitsa SaPu 22,67 SE

25.8.2019

Saappaanheiton Yhteistulos SM 25.8.2019 Joroinen
( Normisaapas + Liitosaapas)

Myl: 1) Riku Pulliainen JoU 94,58 ( 37,18+57,40), 2) Erkki Leskelä LepU 82,27 ( 36,47+45,80), 3) Pentti Montonen MiVo 77,74 ( 36,93+40,81), 4) Jorma Rajakannas LepU 68,66 ( 31,73+36,93), 5) Abdullah Ali Mikkeli 53,99 ( 21,83+32,16), 6) Matti Saukkonen LepU 53,16 ( 25,74+27,42)
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 68,89 ( 26,70+42,19), 2) Terttu Kilpeläinen LepU 36,83 ( 16,23+20,60), 3) Marja-Leena Ukkonen LepU 35,95 ( 16,31+19,64)
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 69,42 ( 26,32+43,10)
N60: 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 35,42 ( 16,12+19,30)
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 34,00 ( 14,67+19,33)
M22: 1) Abdullah Ali Mikkeli 59,51 ( 21,86+37,65)
M50: 1) Erkki Leskelä LepU 77,70 ( 34,25+43,45)
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 61,09 ( 25,99+35,10)
M65: 1) Veli Pulliainen JoU 76,38 ( 29,89+46,49), 2) Jorma Rajakannas LepU 62,26 ( 27,07+35,19), 3) Antero Jaakkola JorJy 49,04 ( 19,89+29,15), 4) Kauko Purhonen JorJy 44,26 ( 18,66+25,60)
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 79,26 ( 34,26+45,00)
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 55,20 ( 23,05+32,15)
M80: 1) Osmo Auvinen Joroinen 13,43 (0,00+13,43)
M85: 1) Martti Soulanto Sajy 51,57 ( 21,57+30,00)
P7: 1) Simo Hämäläinen JorJy 17,43 ( 7,90+9,53)
Myl erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 32,13 ( 14,53+17,60)
MylNV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 43,57 ( 17,82+25,65)
M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 34,10 SE ( 14,75+19,35)
M65 NV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 42,98 ( 17,34+25,64)
N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 13,51 ( 5,59+7,92)

24.8.2019

MT-Hyvän Tuulenheitot 24.8.2019 Leppävirta

Voimakiekko:
Naiset:
T13 1.Hertta Perämäki Leppävirta 4,48
N45 1.Taina Bäck Leppävirta 9,67
2.Milja Ojala Leppävirta 7,87
N50 1.Raita Martikainen Siilinjärvi 11,50
2.Marja-Leena Julkunen Juankoski 8,87
N55 1.Eeva-Riitta Kekäläinen Tuusniemi 13,83
N60 1.Sirpa Hamari Juankoski 7,05
N70 1.Arja Salminen Juankoski 9,04
2.Kaija Korkalainen Siilinjärvi 6,48
Nyl:
1.Raita Martikainen Siilinjärvi 12,42
2.Eeva-Riitta Kekäläinen Tuusniemi 12,30
3.Milja Ojala Leppävirta 8,97
4.Arja Salminen Juankoski 8,59
5.Sirpa Hamari Juankoski 8,28
6.Taina Bäck Leppävirta 7,95
7.Marja-Leena Julkunen Juankoski 7,73
8. Kaija Korkalainen Siilinjärvi 6,70

Miehet:
M30 1.Aki Mäntyniemi Seinäjoki 18,99
M35 1.Lasse Tornberg Varkaus 20,11
M40 1.Hannu Lapinoja Kalajoki 18,35
M45 1.Raiko Karvonen Ylivieska 14,44
2.Miikka Perämäki Leppävirta 14,26
M50 1.Ari Korhonen Juankoski 16,95
2.Arto Korpi Seinäjoki 11,12
M60 1.Seppo Kekäläinen Tuusniemi 13,75
2.Kari Virtaharju Juankoski 13,62
3.Tapio Tirkkonen Kaavi 12,62
4.Tapani Kettu Juankoski 7,62
M65 1.Urho Riipinen Pieksämäki 13,40
2.Hannu Koskinen Lahti 10,10
3.Kari Laine Helsinki 6,64

Myl:
1.Heikki Hartikainen Kuopio 24,95
2.Lasse Tornberg Varkaus 21,02
3.Riku Puittinen Varkaus 20,15
4.Hannu Lapinoja Kalajoki 17,29
5.Aki Mäntyniemi Seinäjoki 15,26
6.Ari Korhonen Juankoski 15,01
7.Miikka Perämäki Varkaus 14,85
8.Tapio Tirkkonen Kaavi 13,62
9.Urho Riipinen Pieksämäki 13,54
10.Seppo Kekäläinen Tuusniemi 13,22
11.Raiko Karvonen Ylivieska 12,78
12.Kari Virtaharju Juankoski 12,22
13.Hannu Koskinen Lahti 11,76
14.Arto Korpi Seinäjoki 11,34
15.Tapani Kettu Juankoski 6,15
16.Kari Laine Helsinki 4,44

Avoimet TUL:n mestaruuskilpailut Leppävirran Takkula 24.8.2019

Tulokset:
Rullahiihto matka 5,8 km
M35: 1) Jaime Huerta LepU 12,40.
M45: 1) Petri Pulkkinen LepU 12,21.
M55_ 1) Veli Heikki Mustonen ValkKajo 12,26.
M60: 1) Antti Soininen SäySä 16,51.
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 14,42.
M70: 1) Jouko Kärki LepU 14,56,
3km M75: 1) Jussi Palonen ViitsViesti 7,44, 2) Esko Hyvärinen PolVa 7,50
3km N60: 1) Päivi Koivuselkä JuuJä 9,42.
Sauvaluistelu 5,8km
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 13,48
M65: 1) Matti Norja KuHi 14,11.
Kickbiken matka 5,8 km
Myl 1) Markku Levänen SaD 11,20.
M45: 1) Mikko Salpakari Suonenjoki 15,30
M60: 1) Matti Pesälä KortRy 13,51.
3km P15: 1) Riku Kankaala LepU 7,41.

Suomen Perinneurheiluliiton mestaruus maantiejuoksu/kävely, matka 6km
Myl 1) Kauko Rissanen Vesanto 23,12,
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 28,18, 2) Ari Hulkkonen LepU 28,40
Naiset 1) Paula Voutilainen Varkaus 45,23.
Kävely M65. 1) Heikki Brandt Viitas Viesti 40,27
Kävely Nv M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 45,23.
Kävely 3km M75: 1) Kari Räsänen PolVa 22,20
Kävely 3km M80: 1) Matti Kettunnen PolVa 28,17.

20.8.2019

Tiistaikisat 20.8.2019 Vantaa

Saapas

N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 26,96
N70: 1) Asta Savukoski KorsKa 21,10
Nyl: 1) Reija Niemikari KorsKa 26,04
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 47,11
M55: 1) Ari Kela KorsKa 50,53
M60: 1) Kari Nuikka KorsKa 23,37
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 34,57
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 36,75
M80: 1) Kalle Lehtonen KorsKa 18,03
Myl: 1) Ari Kela KorsKa 48,16, 2) Toni Rahunen KorsKa 46,36, 3) Heikki Turunen KorsKa 39,41, 4) Juha Itkonen Vantaa 37,14

Liitosaapas
M70: 1) Asta Savukoski KorsKa 22,08
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 65,63
M55: 1) Ari Kela KorsKa 65,42
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 45,40
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 42,00

Voimakiekko
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 18,65
M70: 1) Asta Savukoski KorsKa 11,93
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 25,64
M55: 1) Ari Kela KorsKa 34,46
M60: 1) Veli Saarela KorsKa 23,91
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 24,42
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 29,54
Myl: 1) Ari Kela KorsKa 30,44

Rengas
N40: 1) Reija Niemikari KorsKa 10,50
M70: 1) Asta Savukoski KorsKa 9,10
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 14,40
M55: 1) Ari Kela KorsKa 22,14
M60: 1) Veli Saarela KorsKa 12,18
M65: 1) Juha Itkonen Vantaa 12,60
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 17,33

Lypsyjakkara
M55: Ari Kela KorsKa 25,20
M60: Veli Saarela KorsKa 19,22
M70: Heikki Turunen KorsKa 21,47

19.8.2019

LepU:n viikkokilpailut ja pk kilpailut 19.82019

20 m
T 3 1. Vilma Tirronen 7.00
40 m
T 3 1. Vilma Tirronen 11.3, P 5 1. Miro Repo 10.3, T 6 1. Veera Tirronen 9.7, T 7 1. Beeda Parkkonen 9.5, 2. Tuike Torvinen 10.7, P 8 1. Veli-Pekka Koivusalo 7.6, 2. Otto Ollikainen 7.9, 3. Jami Repo 8.7, T 10 Saana Koivusalo 8.2
60 m
T 8 1. Elli Törnqvist 13,3, P 8 1. Otto Ollikainen 12.5, T 10 1. Klara Ollikainen 10,7
Pituus
P 5 1. Miro Repo 1.80, T 6 1. Veera Tirronen 1.96, T 7 1. Beeda Parkkonen 1.68, 2. Tuike Torvinen 1.44, T 8 1. Elli Törnqvist 2.05, P 8 1. Veli-Pekka Koivusalo 2.64, 2. Otto Ollikainen 2.33, 3. Jami Repo 2.05, T 10 1. Klara Ollikainen 2.63, 2. Saana Koivusalo 2.28
Korkeus
T 8 1. Elli Törnqvist 85, P 8 1. Otto Ollikainen 80, T 10 1. Klara Ollikainen 95, T 11 1. Kalla Ollikainen 110, T 12 1. Lilja Ollikainen 100 N50: 1. Pirjo Saukkonen 095.
Moukari:
M40: 1) Jussi Murtasaari KuoRe 46,49
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 31,59
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 27,14
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 17,39
Painonheitto:
M40: 1) Jussi Murtasaari KuoRe 15,00
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 10,24
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 10,32
Olympiapaino:
M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 6,10
M40: 1) Jussi Murtasaari KuoRe 10,09
T10: 1) Kalla Ollikainen LepU 2,47
Voimakiekko:
Myl. 1) Jukka Vesterinen Lepu 38,12, 2) Seppo Julkunen LepU 28,38
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 38,17 SE
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 31,22
T11: 1) Kalla Ollikainen LepU 15,13
Yhden käden paino:
Myl: 1) Tomi Ollikainen LepU 11,42
M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 11,44
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 16,65
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 15,40
Jakkara:
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 21,10
Rengas:
M35: 1) Tomi Ollikainen LepU 16,40
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 26,40 SE
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 20,02

ELOHEITOT MULTIALLA 18.8.2019.

Yhden käden painonheitto:
M70 5,45 kg Kalevi Karmitsa SaPu 22.53 SE

Voimakiekko:
M60 1,9 kg Harri Santala MultJy 25,27
M65 1,9 kg Reijo Vuorinen MultJy 26,42
M70 1,9 kg Kalevi Karmitsa SaPu 28,92

 

18.8.2019

Brunolfin-Päivän kisat Juankoski 17.8.2019

Hirrensyöksy: 20kg
Myl: 1.Seppo Julkunen Leppävirta 7.55
2.Kari Hartikainen Juankoski 6.48
3.Toimi Julkunen Juankoski 5.40

M50 1.Kari Hartikainen Juankoski 5.63
M55 1 Seppo Julkunen Leppävirta 7.45
M65 1.Heikki Martikainen Juankoski 6.90
M75 1.Toimi Julkunen Juankoski 6.00

P15 10kg
1.Lauri Miettinen Juankoski 5.76
2.Riku Kankaala Juankoski 5.64

10kg
N30
1.Elli Kähönen Muuruvesi 5.00
N35 1. Eini Kukkonen Juankoski 4.95

Voimakiekko:

T9 Henna Hakkarainen Juankoski 4.30
N30 1 Elli Kähönen Muuruvesi 13.09
N35 1.Eini Kukkonen Juankoski 18.32
2.Kirsi Oksman Siilinjärvi 11.47
3.Heidi Räsänen Juankoski 7.00
N45 1.Asta Kankaala Juankoski 25.05
N50 1. Erja Kuronen Kuopio 11.20
2. Marja-Leena Julkunen Juankoski 10.00
N55 1. Ritva Hämäläinen Juankoski 12.15
N60 1. Senja Miettinen Juankoski 7.65
N65 1. Aino Haatainen Muuruvesi 12.62
2.Outi Huhtiniemi Juankoski 9.51
3. Sirkka Kuosmanen Juankoski 6.31
4.Aune Pentikäinen Juankoski 6.30
5.Martta Kekäläinen JUankoski 6.10
N70 1.Eila Repo Lappeenranta 7.65
2. Anita Kujala Juankoski 7.08

Nyl: 1.Asta Kankaala Juankoski 23.22
2. Eini Kukkonen Juankoski 14.48
3.Elli Kähönen Muuruvesi 13.53
4.Aino Haatainen Muuruvesi 12.70
5.Kirsi Oksman Siilinjärvi 10.70
6. Erja Kuronen Kuopio 10.25
7.Ritva Hämäläinen Juankoski 10.15
8. Marja-Leena Julkunen 9.30
9. Anita Kujala Juankoski 7.46
10.Heidi Räsänen Juankoski 7.45
11.Outi Huhtiniemi Juankoski 7.35
12. Senja Miettinen Juankoski 6.95
13.Aune Pentikäinen Juankoski 6.40
14.Sirkka Kuosmanen Juankoski 6.30
15. Eila Repo Lappeenranta 6.06
16. Martta Kekäläinen Juankoski 5.45

P5 1. Kaapo Kukkonen Juankoski 2.96
P7 1.Aatu Kähönen Muuruvesi 5.10
P9 1.Aku Kähönen Muuruvesi 6.98
P11 1.Elias Oksman Siilinjärvi 7.60
P13 1.Topi Kokkarinen Juankoski 13.13
2.Tuukka Kukkonen Juankoski 9.45
P15 1.Riku Kankaala Juankoski 20.20
2.Patrik Jäntti Juankoski 15.85
3.Tuomas Eskelinen Muuruvesi 14.87
4.Lauri Miettinen Juankoski 14.31
P17 1. Olli Tirkkonen Juankoski 13.36
M35 1.Henrik Kähönen Muuruvesi 16.14
M40 1.Saku Kekäläinen Kuopio 17.70
M50 1.Janne Hentunen Kuopio 18.40
M55 1.Seppo Julkunen Leppävirta 31.33
2. Jari Valkonen Kaavi 23.80
3.Matti Poutiainen Kuopio 21.65
4.Jukka Karppi Kuopio 17.60
M60 1.Topi Ärväs Muuruvesi 16.65
2.Olavi Rissanen Juankoski 13.00
M65 1.Heikki Martikainen Juankoski 17.00
2.Jorma Haatainen Muuruvesi 16.25
M70 1.Pauli Pasanen Juankoski 16.15
2.Mika Lahtoniemi Kaavi 16.14
3.Timo Repo Lappeenranta 10.92
4.Pentti Kuosmanen Juankoski 8.95
M80 1.Arvo Kujala Juankoski 12.12

Myl: 1.Seppo Julkunen Leppävirta 27.73
2.Jari Valkonen Kaavi 20.07
3.Janne Hentunen Kuopio 17.80
4.Saku Kekäläinen Kuopio 17.72
5.Jukka Karppi Kuopio 16.54
6.Henrik Kähönen Muuruvesi 15.94
7.Pauli Pasanen Juankoski 15.71
8. Topi Ärväs Muuruvesi 15.21
9.Matti Poutiainen Kuopio 15.20
10.Heikki Martikainen Juankoski 15.02
12.Mika Lahtoniemi Kaavi 14.97
13.Jorma Haatainen Muuruvesi 14.60
14.Patrik Jäntti Juankoski 14.30
15.Tuomas Eskelinen Muuruvesi 13.50
16.Lauri Miettinen Juankoski 13.39
17.Olli Tirkkonen Juankoski 11.87
18.Olavi Rissanen Juankoski 11.75
19.Timo Repo Lappeenranta 11.60
20.Arvo Kujala Juankoski 10.72
21.Topi Kokkarinen Junakoski 10.43
22.Tuukka Kukkonen Juankoski 8.34
23.Pentti Kuosmanen Juankoski 8.10

17.8.2019

Oravikosken pk kilpailut ja lasten Puuhkaja Olympialaiset 17,8.2019.

Tulokset.
Kuula
Myl 1) Panu Tirkkonen KeiKu 17,79
M50: 1) Juha Kauppinen SaJy 7,17.
M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,06.
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 8,48.
M85: 1) Martti Soulanto SaJy 8,05
Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,06
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 9,38.
N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 5,72.
Korkeus N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 0,95
Korkkeus N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 0,94.
Puuseiväs M70: 1) Hannu Markkanen Oravikoski 2,20
Puuseiväs M65: 1) Pertti Koponen Kotalahti 2,00, 2) Jorma Rajakannas LepU 1,40
Puuseiväs M55: 1) Ismo Kotijärvi LepU 2,20.
40m
P8: 1) Jami Repo LepU 9,1
P5: 1) Miro Repo LeppU 11,2
P4: 1) Valtteri Kankkunen Oravikoski 12,3
T5: 1) Elena Hämäläinen Kuopio 13,7
T4: 1) Jenny Laitinen Leppävirta 12,3.
20m P2: 1) Elmeri Puttonen Kuopio 8,5, 2) Aleksi Alava Oravikoski 13,1
20m T1: Silvi Jehkinen Kuopio 51,3.
Maasrojuoksu matka 3,8km
M55: 1) Ismo Kotijärvi LepU 15,15
M60: 1) Martti Semi LepU 16,55
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 16,15, 2) Ari Hulkkonen LepU 17,18.
Nv M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 27,56.
Naiset 1) Pinja Luostarinen Varkaus 27,56
1,9km N65: 1) Sisko Malkki SaSu 10.47,4

Perinnesaappaanheiton SM 17.8.2019 Oravikoski
Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa13 47,09, 2) Toni Mykkänen HeTa13 42,47, 3) Seppo Asikainen Savon Saapas 39,98, 4) Jorma Rajakannas LepU 31,62, 5) Jukka Repo LepU 28,70, 6) Raimo Kilpeläinen LepU 26,47, 7) Toni Nikkanen LUK 25,46
Nyl_ 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 37,17, 2) Pirjo Saukkonen LepU 32,40, 3) Kati Repo LepU 20,81, 4) Terttu Kilpeläinen LepU 16,80, 5) Anne Korhonen -Konttinen Leppävirta 16,36
M19: 1) Toni Mykkänen HeTa13 40,85
M35: 1) Jukka Repo 29,12
M50: 1) Timo Mykkänen HeTa13 43,41, 2) Juha Kauppinen SaJy 20,64
M55: 1) Jarmo Takkunen LUk 20,27, 2) Pertti Kosunen LepU 18,98
M60: 1) Eero Oravainen Savon Saapas 36,60
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 33,88, 2) Harri Raita SiiKa 19,57
M70: 1) Esko Korkalainen Savon Saapas 24,63, 2) Reijo Huuskonen LepU 18,60, 3) Pekka Hujanen PuPi 16,72
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 26,45, 2) Seppo Hänninen STO 16,56
M85: 1) Martti Soulanto SaJy 23,30
M95: 1) Viktor Porali Oravikoski 8,88
N30: 1) Kati Repo LepU 21,10, 2) Tanja Hämäläinen Kuopio 16,07
N40: 1) Anne Korhonen-Konttinen 15,08
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 31,20
N60: 1) Eija Haapakoski JorJy 10,20
N65: 1) Kaija Raita SiiKa 14,25, 2) Leena Toivanen LepU 12,88
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 16,18
N80: 1) Taimi Lautanen JorJy 8,95
M harraste: 1) Lasse Alava Oravikoski 40,94 (40v), 2) Henri Koponen Leppävirta 27,17 , 3) Topi Suorsa Leppävirta 21,95, 4) Veli Laitinen Leppävirta 19,73 ( 50v)
P3: 1) Elmeri Puttonen Kuopio 1,80, 2) Aleksi Alava Oravikoski 1,78
T5: 1) Jenny Laitinen Leppävirta 3,74, 2) Elena Hämäläinen Kuopio 2,85
P5: 1) Miro Repo LepU 4,51
P9: 1) Jami Repo LepU 8,60
T13: 1) Suvi Konttinen Leppävirta 13,12
MylNV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 18,60
M55 LV1: 1) Kari Nikkanen LUK 12,67
M65NV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 16,80
N joukkue: 1) LepU 68,82 ( Kilpeläinen, Repo K, Saukkonen)
M joukkue: 1) LepU 82,01 ( Rajakannas, Repo J, Kilpeläinen)
Perhejoukkue : 1) Revot 58,82 ( Kati, Jukka , Miro ja Jami Repo) , 2) Konttiset 45,27 ( Anne 15,08, Heikki 17,41, Suvi 12,78), 3) Hämäläiset 21,78 ( Tanja 16,07, Elena 2,86)
Sekajoukkue: 1) Savon Saapas 105,32 ( Korkalainen H 38,84, Korkalainen E 25,38, Asikainen 37,10), 2) LepU 84,16 ( Kilpeläinen 24,89, Rajakannas 27,07, Saukkonen 32,20)

16.8.2019 

Koululaisten saapaspäivä 15.8.2019 Salokylän koulu Liperi ( ei tilastoida)

Saappaanheitto:

Eskari työt: 1) Hilma 5,28 2) Aino 3,60, Liisa 3,56, 4) Nella 2,64, 5) Olivia 2,05
Eskari pojat: 1) Joonas 6,86, 2) Tuomas 6,75, 3) Tiitus 6,47, 4) Atte 6,17, 5) Aaro 5,92, 6)Tuukka 4,14, 7) Eeli 3,94, 8) Oliver 3,24
1 lk työt: 1) Emilia 7,21, 2) Helmi 7,10, 3) Aino 6,14, 4) Iida 5,89, 5) Viivi 5,75, 6) Vilma 5,02, 7) Malla 4,83, 8) Pinja 4,02
1 lk pojat: 1) Kaapo 9,19. 2) Eetu 9,10, 3) Nuutti 7,74, 4) Eemi 5,48
2lk tytöt: 1) Siiri 8,95, 2) Viivi 7,75, 3) Kaisa 5,96, 4) Ella 3,75, 5) Neea 3,54, 6) Saaga 3,14
2lk pojat: 1) Atte 12,59,2) Onni 8,97, 3) Wili 5,48, 4) Jere 4,06
3-4 lk pojat: : 1) Teemu 16,48, 2) Antti 12,22, 3) Vili 13,76, 4) Oiva 13,15, 5) Veikka 10,19, 6) Juho 8,95, 7) Anttu 8,44, 8) Rasmus 6,80, 9) Veeti 6,09, 10) Petro 5,65, 11) Hannes 2,74,
3lk tytöt: 1) Liinu 7,16, 2) Emma 6,45, 3) Ronja 6,28
4lk tytöt: 1 Ella 11,58, 2) Nea 10,53, 3) Nella 7,33, 4) Leenu 6,92, 5) Saara 5,54, 6) Heta 5,04
5lk tytöt: 1) Saana 10,65, 2) Siiri 10,33, 3) Sanni 2,17
5 lk pojat: 1) Petteri 13,90, 2) Otto 12,43, 3) Kaapo 11,80, 4) Lasse 11,34, 5) Petrus 10,11
6 lk tytöt: 1) Ada 14,78, 2) Jenna 9,07, 3) Liisa 8,78, 4) Liisi 7,75, 5) Vilja 7,13, 6) Noora 6,40, 7) Veera 6,17
6 lk pojat: 1) Eino 14,95, 2) Tommi 12,62, 3) Niklas 11,42, 4) Miska 10,21, 5) Eetu 9,83, 6) Anssi 9,40

14-8-2019

Tiistaikista 13.8.2019 Vantaa

Saappaanheitto:N40v 1.Reija Niemikari KorsKa 27,44,N50v 1.Eija Isaksson KorsKa,25,09,M45v 1.Toni Rahunen.45,33,M50v 1.Jari Pajuvirta Kerava 31,03,M55v 1.Ari Kela KorsKa 53,62,M65v 1.Juha Itkonen Vantaa 37,01,M70v 1.Heikki Turunen KorsKa 40,42,M80v 1.Kalle Lehtonen KorsKa 19,60,Nyl 1.Reija Niemikari KorsKa 27,12,2.Eija Isaksson KorsKa 25,24,Myl 1.Ari Kela KorsKa 47,16,2.Toni Rahunen KorsKa 41,15,3.Heikki Turunen KorsKa 38,18,4.Jari Pajuvirta Kerava 35,52,5.Juha Itkonen Vantaa 34,32,6.Kari Hurmerinta KorsKa 24,60.voimakiekko:M60v 1.Veli Saarela KorsKa 24,40,linkopallo N40v 1.Reija Niemikari KorsKa 29,72,M50v 1.Eija Isaksson KorsKa 25,33,M60v 1.Kari Nuikka KorsKa 36,63,Renkaanheitto N40v 1.Reija Niemikari KorsKa 11,12,liitosaapas M45v 1.Toni Rahunen KorsKa 59,94,M50v 1.Jari Pajuvirta Kerava 46,41,M55v 1.Ari Kela KorsKa 85,90 SE,M65v 1.Juha Itkonen Vantaa 40,02,2.Kari Hurmerinta KorsKa 31,69,M70v 1.Heikki Turunen KorsKa 41,18

13-8-2019

LepU:n viikkokisat 12.8 Lppävirta

perinneurheilulajit:

Voimakiekko:
Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 37,20, 2) Seppo Julkunen LepU 28,26
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 37,60
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 31,55
Yhden käden paino:
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 16,60
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 15,16
Jakkara:
Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 28,75, 2) Seppo Julkunen LepU 26,95
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 30,08 SE
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 21,40
Rengas:
Myl: 1) Jukka Vesterinen LepU 25,70, 2) Seppo Julkunen LEpU 18,11
M45: 1) Jukka Vesterinen LepU 25,94 SE
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 20,45

12.8.2019

Pielavesi Cup 3 11.8.2019

Perinnesaapas

P7 1.) Jasu Korhonen HeTa-13 8,63
Nyl Heidi Korkalainen 35,27
Myl 1.) Niko Korhonen HeTa-13 50,81 2.) Timo Mykkänen HeTa-13 48,17 3.) Aku Korhonen HeTa-13 45,22 4.) Seppo Asikainen Savon Saapas 41,46 5.) Eero Oravainen Savon Saapas 37,60 6.) Juhani Tikkanen Savon Saapas 32,80
M19 1.) Aku Korhonen HeTa-13 45,63
M40 1.) Niko Korhonen 47,75
M50 1.)Timo Mykkänen 47,30
M65 1.) Seppo Asikainen 44,44, 2.) Eero Oravainen 41,96
M70 1.) Juhani Tikkanen 32,38, 2.) Esko Korkalainen 26,13

Liitosaapas

P7 1.) Jasu Korhonen HeTa-13 13,59
Nyl 1.) Heidi Korkalainen Savon Saapas 42,95
Myl 1.) Timo Mykkänen HeTa-13 75,28, 2.) Niko Korhonen HeTa-13 68,21, 3.) Aku Korhonen HeTa-13 65,61
M19 1.) Aku Korhonen HeTa-13 79,12
M40 1.) Niko Korhonen HeTa-13 80,70
M50 1.)Timo Mykkänen HeTa-13 77,32
M70 1.) Esko Korkalainen Savon Saapas 35,18

Linkopallo

NYl 1.) Heidi Korkalainen Savon Saapas 43,88
MYl 1.) Aku Korhonen HeTa-13 62,46, 2.) Niko Korhonen Heta-13 55,18, 3.) Timo Mykkänen HeTa-13 47,02

7.8.2019

Jo-pa viikkokisat 7.8.19 Raahe

Liitosaapas Myl 1)Juha Korpi 63.88 2)Markku Lattunen 59.53 M70 lv2 1)Juhani Lattunen 29.88
Renkaanheitto Myl 1)Markku Lattunen 16.99 2)Juha Korpi 16.22 3)Aapo Lattunen 1.60

6.8.2019

Tiistaikisat 6.8.2019 Vantaa

Saappaanheitto:N 40v 1.Reija Niemikari KorsKa 27,00,N50v 1.Eija Isaksson KorsKa 24,00,N70v 1.Asta Savukoski KorsKa 21,31,M45v 1.Toni Rahunen KorsKa 43,31,M55v 1.Ari Kela KorsKa 50,57,2.Markku Huusko korsKa 28,81,M65v 1.Juha Itkonen Vantaa 33,68,M80v 1.Kalle Lehtonen KorsKa 18,03,Nyl !.Reija Niemikari KorsKa 26,62,2.Riikka Kela KorsKa 23,77,3.Eija Isaksson KorsKa 23,00,Myl:1.Ari Kela KorsKa 49,33,2.Toni Rahunen KorsKa 41,20,3.Juha Itkonen Vantaa,31,43,4.Markku Huusko KorsKa 29,34,Renkaanheitto Nyl 1.Riikka Kela KorsKa 9,40,N40v 1.Reija Niemikari KorsKa 9,74,M65v 1.Juha Itkonen Vantaa 12,90,voimakiekko M60v 1.Veli Saarela KorsKa 25,43,varsimoukari Nyl 1.Riikka Kela KorsKa 7,60,M55v 1 Ari Kela KorsKa 22,45 ,SE M60v 1.Kari Nuikka KorsKa 15,70,yhden käden painonheitto Nyl 1.Riikka Kela KorsKa 10,20.liitosaapas N40v 1.Reija Niemikari KorsKa 26,13,M45v 1.Toni Rahunen KorsKa 58,14,M55v 1.Ari Kela KorsKa 77.30 SE.M65v 1.Juha Itkonen Vantaa 44.90

Ylämyllyn Eloheitot 6.8.2019 Ylämylly

Liitosaapas:

Myl: 1) Kalle Mononen Ylämylly 48,88, 2) Osmo Jokela KiiU 43,96, 3) Mika Tirkkonen Ylämylly 27,12
Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 45,22, 2) Martta Muuttovaara LiTai 20,38, 3) Saima Mononen Ylämylly 1,34
N45: 1) Minna Westman Ylämylly 12,40
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 43,54, 2) Jaana Tarkkonen HNS 18,74
N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 22,63
N70: 1) Irma Aartokallio HNS 7,47
M30: 1) Kalle Mononen Ylämylly 49,96, 2) Mika Tirkkonen Ylämylly 34,63
M50: 1) Osmo Jokela KiiU 45,62, 2) Risto Tirkkonen Ylämylly 19,41
M60: 1) Jorma Tikkanen HNS 30,89, 2) Markku Rautiainen Ylämylly 19,37
M65: 1) Raimo Heiskanen Kiihtelysvaara 30,36, 2) Aulis Aartokallio HNS 15,79
M75: 1) Aaro Raassina KiiU 22,69
P1: 1) Tuukka Mononen Ylämylly 0,38
P3: 1) Milo Tirkkonen Ylämylly 2,56
T5: 1) Saima Mononen Ylämylly 2,80
P5: 1) Peetu Tirkkonen Ylämylly 4,07
P9: 1) Jiri Jokela KiiU 16,84
T11: 1) Martta Muuttoranta LiTai 18,37

Linkopallo:

Miehet: 1) Aaro Raassina KiiU 28,07, 2) Raimo Heiskanen Kiihtelysvaara 27,30
Naiset: 1) Pirjo Saukkonen LepU 38,72, 2) Raili Nevalainen JuuU 22,06, 3) Jaana Tarkkonen HNS 21,95, 4) Martta Muuttovaara LiTai 20,12, 5) Minna Westman Ylämylly 19,88
M30: 1) Kalle Mononen Ylämylly 43,16, 2) Mika Tirkkonen Ylämylly 38,89
M60: 1) Jorma Tikkanen HNS 28,75 , 2) Markku Rautiainen Ylämylly 19,83
M65: 1) Raimo Heiskanen Kiihtelysvaara 25,88
M75: 1) Aaro Raassina KiiU 29,00
N45: 1) Minna Westman Ylämylly 18,90
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 36,65, 2) Jaana Tarkkonen HNS 17,27
N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 19,89
T5: 1) Saima Mononen Ylämylly 1,97
T11: 1) Martta Muuttovaara LiTai 22,53

Honkalampikeskuksen päivätoiminnan heittoiltapäivä 6.8.2019 Ylämylly

Liitosaapas:
MPT: 1) Juuso K 1,14, 2) Jari N 0,73, 3) Juho 0,69
Miehet: 1) Juha Pasanen Honkalampi 16,41, 2) Riku L 12,52, 3) Aulis Aartokallio Honkalampi 12,49, 4) Kalle M 8,30, 5) Antti N 7,49, 6) Ville 5,42, 7) Juha W 5,61, 8) Terho Lackman Honkalampi 5,17, 9) Risro 3,21, 10) Riku N 2,02, 11) Jukka K 1,92, 11)
NPT: 1) Ella 1,39
Naiset: 1) Aino 9,75, 2) Alisa 5,48, 3) Merja L 4,56

Pk LepU:n viikkokisat 5.8.2019 Leppävirta

Perinneurheilulajit

Linkopallo:

Nyl: 1) Jenni Saarelainen Varkaus 16,09, 2) Heidi Helander LepU 14,36
M60PT: 1) Hannu Ilonen VarkInv 10,25
M70PT: 1) Heikki Impivaara LepU 10,62
Liitosaapas
Naiset 1) Paula Koivusalo LepU 17,00, 2) Sari Hänninen LepU 14,95
N17: 1) Venla Kinnunen LepU 13,54.
P9: 1) Veli- Pekka Koivusalo LepU 12,35
P7: 1) Matias Nyyssönen LepU 7,38.
P5: 1) Aatos Jämsen LepU 4,57
T11: 1) Saana Koivusalo LepU 8,85.
T7: 1) Veera Tirronen LepU 7,38
T3: 1) Vilma Tirronen LepU 3,70, 2) Sanni Hänninen LepU 0,34.
M60: 1) Tapio Pulkkinen Leppävirta 17,93.

3.8.2019

Toivon kipinä yleisurheilukilpailut 3.8.2019 Kangaslampi

Kuula:
Miehet: 1) Jarmo Matilainen MikKv 9,58, 2) Matti Saukkonen LepU 6,38
Naiset : 1) Pirjo Saukkonen LepU 8,04, 2) Raili Nevalainen JuuU 6,67
Myl erit ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 4,89
M55: 1) Jarmo Matilainen MikKv 10,93, 2) Matti Saukkonen LepU 7,53
M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 11,10, 2) Seppo Gavrilov JoKa 10,50
M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,77
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 8,58
M65 erit.ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 5,34
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 9,13
N55 erit ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 2,62
N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 7,91
Kiekko:
Miehet: Jorma Rajakannas LepU 22,08, 2) Matti Saukkonen LepU 15,95
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 25,77
N55 erit ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 5,85
N60: 1) Raili Nevalainen JuuU 18,61
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 13,87
Myl erit ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 13,25
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 20,26
M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 36,81, 2) Jorma Rajakannas LepU 29,16, 3) Seppo Gavrilov JoKa 28,40
M65 erit ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 12,47
M70eritryhmä: 1) Timo Karhunen LepU 15,04
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 29,56
P6: 1) Matias Nyyssönen LepU 6,35
20m juoksu: P3: 1) Zithembe Ntombela Saksa 9,1
40m juoksu: P3: 1) Zithembe Ntombela Saksa 15,6
40m juoksu: T5: 1) Zizi Mielikki Ntombela Saksa 13,8
40m juoksu: P5: 1) Voitto Suutarinen KK-45 10,4
40m juoksu: P6: 1) Hugo Heiskanen RantasUrh 9,6, 2) Leevi Heiskanen Varkaus 9,8
40m juoksu: P8: 1) Villiami Happonen Siilinjärvi 7,6
60m juoksu: T10: 1) Hilma Happonen Siilinjörvi 10,6
60m juoksu: P11: 1) Onni Kojo Siilinjärvi 10,2
100m juoksu: P6: 1) Matias Nyyssönen LepU 40,6
100m juoksu: N55 erit.ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 43,6
100m kelaus M70: 1) Heikki Impivaara LepU 1,01,2
3000m kävely:
M65NV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 22,29,9
N50: 1) Tuija Korhonen SaJy 29,12,5
M75: 1) Kari Räsänen PolVa 22,29,2
M80: 1) Matti Kettunen PolVa 29,11,4
3000m juoksu:
N45: 1) Paula Voutilainen Varkaus 22,29,9
M50: 1) Veli Salmi SaJy 14,45,9
M60: 1) Martti Semi LepU 14,24,7
M65: 1) Harri Koponen KuvKu 13,49,2, 2) Teuvo Juutilainen LepU 14,04,5, 3) Ari Hulkkonen LepU 14,51,5
M70 erit.ryhmä: 1) Timo Karhunen LepU 16,04,8
300m juoksu:
P8: 1) Villiami Happonen Siilinjärvi 1,10,7
T10: 1) Hilma Happonen Siilinjärvi 1,07,3
P11: 1) Onni Kojo Siilinjärvi 1,03,0
M60: 1) Reijo Häyrinen KangKa 49,2
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 1,06,7, 2) Ari Hulkkonen LepU 1,09,1
M70 erit.ryhmä: 1) Timo Karhunen LepU 1,10,9
M80: 1) Eino Manninen SaaPu 1,22,5
300m kelaus: M70PT: 1) Heikki Impivaara LepU 3,39,1
300m kävely: 1) Pirjo Kemppainen VarkInv 2,54,3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään