Yhteistyössä

 


 

 

Heinäkuu 2019

 

1.8.2019

HEITTOKISA MULTIALLA 31.7.2019

Yhden käden painonheitto:
M60 7,26 kg Harri Santala MultJy 14,02
M65 7,26 kg Reijo Vuorinen MultJy 16,52
M70 5,45 kg Kalevi Karmitsa SaPu 22,17 SE

Voimakiekko:
M60 1,9 kg Harri Santala MultJy 23,74
M65 1,9 kg Reijo Vuorinen MultJy 23,32

31.7.2019

Jo-pa viikkokisat 31.7 Raahe

Jakkara 4kg Myl. 1)Jani Ojala 25.63 2)Petri Liikanen 25.26 3)Janne Parttimaa 19.12 4)Markku Lattunen 18.62 5)Juha Korpi 17.28 6)Ilpo Oja 16.50
Renkaanheitto Myl 1)Jani Ojala 23.10 2)Petri Liikanen 20.15 3)Markku Lattunen 17.70 4)Janne Parttimaa 17.60 5)Juha Korpi 17.05

29.7.2019

LepU:n viikkokisat 29.7.2019 Leppävirta

Perinneurheilulajien tulokset


Linkopallo
P 3 1. Markus Takkunen 0.70, T 5 1. Jaana Itkonen 3.56, P 5 1.. Mikael Rytilahti 10.65, 2. Miska Takkunen 7.28, 3. Miro Repo 6.22, T 7 1. Tuike Torvinen 9.83, 2. Minni Rytilahti, Joensuu 7.37, P 9 1. Veli-Pekka Koivusalo 16.56 2. Jami Repo 13.07, T 11 1. Lilja Rytilahti, Joensuu 17.97, 2. Saana Koivusalo 14.53, N yl 1. Eija Nissinen, Leppävirta 17.07
Liitosaapas
T 5 1. Jaana Itkonen 4.70, P 5. Mikael Rytilahti 11.00, T 7 1. Tuike Torvinen 6.70, T 11 1. Lilja Rytilahti, Joensuu 15.00

28.7.2019

Autonrenkaanheiton ja yhdenkäden painonheiton MM- kilpailut Mikkeli 28.7.2019.

Tulokset:
Renkaanheitto
Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 23,44, 2) Ari Kela KorsKa 20,03, 3) Seppo Julkunen LepU 17,35, 3) Ari Himanen Mikkeli 12,95, 5) Markko Arkko LepU 11,72, 6) Jorma Rajakannas LepU 10,92, 7) Adbul Ali Irak 10,48.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 12,90.., 2) Riikka Kela KorsKa 9,52, 3) Marja- Leena Ukkonen LepU 6,20, 4) Marja. Leena Julkunen LepU 3,11.
M22: 1) Adbul Ali Irak 10,80.
M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 25,25,
M50: 1) Marko Arkko LepU 14,14
M55: 1) Ari Kela KorsKa 22,86, 2) Seppo Julkunen LepU 22,86, 3) Ari Himanen Mikkeli 14,10
M60: 1) Kari Nuikka KorsKa 12,61
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 13,54.
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 18,21, 2) Pentti Montonen MiVo 15,90.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 12,88.
N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 4,39.
N60: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 6,35.
N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 14,49, 2) Asta Savukoski KorsKa 10,30
Miehet joukkue 1) LepU 39,70 ( Rajakannas, Julkunen, Arkko)
M50 joukkue 1) LepU 47,58 ( Rajakannas, Arkko, Julkunen)
Naiset joukkue 1) LepU 22,21 ( Julkunen, Kankaala, Ukkonen)

Yhdenkäden painonheitto
Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 18,82 M45v Se, 2) Ari Kela KorsKa 15,12, 3) Seppo Julkunen LepU 12,89, 4) Ari Himanen Mikkeli 9,75, 5) Jorma Rajakannas LepU 8,89, 6) Adbul Ali Irak 7,11.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 13,46, 2) Riikka Kela KorsKa 9,25, 3) Marja- Leena Ukkonen LepU 4,86, 4) Marja - Leena Julkunen LepU 3,83.
M22: 1) Adbul Ali Irak 8,12.
M45: 1) Jarkko Karstila LahtiSport 18,38
M50: 1) Marko Arkko LepU 10,56.
M55: 1) Ari Kela KorsKa 17,94, 2) Seppo Julkunen LepU 16,14, 3) Ari Himanen Mikkeli 12,57.
M60: 1) Kari Nuikka KorsKa 13,14.
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 13,25
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 21,15, 2) Pentti Montonen MiVo 20,15.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,48.
N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 4,47
M60: 1) Marja- Lena Ukkonen LepU 6,40
N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 12,14, 2) Asta Savukoski KorsKa 7,43.

Voimakiekko lisälaji
Myl 1) Jarkko Karstila LahtiSport 36.60, 2) Pentti Montonen MiVo 28,25, 3) Heikki Turunen KorsKa 28,21, 4) Marko Arkko LepU 25,39. 5) Ari Himanen Mikkeli 24,90.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 21,90, 2) Riikka Kela KorsKa 16,25. 3) Marja Maksimainen LahtiSport 15,,50, 4) Marja- Leena Ukkonen LepU 11,55.
M70: 1) Heikki Turunen KorsKa 31,50, 2) Pentti Montonen MiVo 30,03.
M55: 1) Ari Himanen Mikkeli 27,60
M50: 1) Marko Arkko LepU 26,23.
M45: 1) Jarkko Karstila LepU 37,79 SE
N45: 1) Asta Kankaala LepU 23,56.
N60: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 13,06
N70: 1) Marja Maksimainen LahtiSport 14,72.
M55: 1) Ari Himanen Mikkeli 27,60

27.7.2019

27.7.2019 Käärmelahden kylämarkkinat

Saappaanheitto:

Miehet Harraste:1) Ville Ruotsalainen Maaninka 43,70 2) Tongkum Honghim ( 36v) Kuopio 30,38 3) Janne Miettinen( 35v) Maaninka 28,06 5) Pekka Jääskeläinen ( 35v) Maaninka 27,25 6) Pentti Raatikainen (74v) Maaninka 21,02 7) Marko Ahola (34v) Kuopio 16,80 Naiset Harreste: 1) Mervi Iivarinen ( 48v) Maaninka19,62 2) Anne Ryynänen ( 43v) Kuopio 17,08 3) Pirkko Ruostesaari ( 64v) Maaninka 13,90 Alle 15v T: 1) Noora Hakkarainen ( 13v) Maaninka 13,80 2) Amanda Lehtonen ( 14v ) Maaninka 13,46 3) Jenna Kainulainen (10v) Oulainen 11,43 4) Elvia Hukka ( 13v) Maaninka 9,00 5) Nessa Tertsunen ( 12v) Maaninka 7,65 Alle 15 P: 1) Paavo Forssman( 14v) Kuopio 15,60 2) Eelis Hukka (11V) Maaninka 15,09 3) Petja Laukkanen ( 14v) Kuopio 10,20 Alle10v P: 1) Aleksi Hyvönen ( 9v) Maaninka 14,28 2) Aatu Pajarinen ( 9v) Maaninka 13,20 3) Artturi Mikkonen ( 9v) Maaninka 10,90 4) Eemi Kainulainen Oulainen ( 7v) 8,86

Pulkkilan pitäjäpäivien linkopallonheitto kilpailut 26.7.2019


T 11
1. Aada Jokela (5v) 3,97 Pulkkila
2. Iina Jokela ( 2 v) 0,66 Pulkkila

P11
• Aleksi Keihäskoski (11v) 19,15 Haapavesi
1. Patrik Nevalainen ( 11v) 15,28

P13
1. Jesse Jokela (13v) 21,60 Pulkkila

P15
1. Tommi Aho (15v) 31,05 Pulkkila

Yleiset Naiset
1. Teija Aho (48v) 39,81 Pulkkila
2. Ruusu Helenius (15v) 23,84 Pulkkila
3. Kaisu Rönkkömäki (57v) 23,48 Pulkkila
4. Marika Helenius ( 47v) 23,00 Pulkkila
5. Laura Kälkäjä ( 30 v) 22,61 Pulkkila
6. Mervi Nikumatti ( 38v) 19,36 Haapavesi
7. Katariina Lepistö ( 33v) 18,70 Lumijoki
8. Irma Nikumatti ( 62v) 13,68 Pulkkila

Ikänaiset
1. Annikki Alama ( 67v) 17,52 Haapavesi
2. Eeva Karppinen ( 72v) 13,63 Pulkkila
3. Sinikka Kärki ( 74v) 13,15 Pulkkila
4. Sanni Väyrynen ( 82v) 12,92 Pulkkila
5. Irma Rantonen ( 74v) 11,53 Pulkkila

Yleiset Miehet
1. Vili-Petteri Helenius (20v) 48,79 Pulkkila
2. Hannu Nikumatti (36v) 47,15 Oulu
3. Toni Jokela ( 37v) 40,84 Pulkkila
4. Jouko Helenius ( 52v) 39,35 Pulkkila
5. Mika Mertaniemi ( 33v) 34,33 Oulu
6. Niko Krohns ( 33v) 34,09 Haapavesi

Ikämiehet
1. Kalle Helenius ( 80v) 23,58 Pulkkila
2. Teemu Moilanen ( 71v) 22,81 Pulkkila
3. Antti Sarkkinen ( 72v) 19,86 Pulkkila

 

24.7.2019

Jopa viikkokisat 24.7.2019 Raahe

Linkopallo Myl. 1)Jani Ojala 62.70 2)Markku Lattunen 57.80 3)Juha Korpi 49.16 M70 lv2 1)Juhani Lattunen
Voimakiekko M40 1)Jani Ojala 32.55 2)Markku Lattunen 28.46 3)Juha Korpi 23.82 M70 Lv2 1)Juhani Lattunen 18.49 ME

Tuskun kisat

Tuskun kenttä 23.7.2019 Mikkeli

Liitosaapas

M22: Abdullah Ali Irak/ Mikkeli 44,20
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 36,78

Linkopallo

M22: 1) Abdullah Ali Irak/ Mikkeli 44,94
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 47,16.

22.7.2019

Suomen Perinneurheiluliiton mestaruuskilpailut Sorsakoski 21.7. 2019

Tulokset.
Hölkkä 2,5km
M55: 1) Ismo Kotijärvi LepU 9.10,1.
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 10.12,3, 2) Ari Hulkkonen LepU 10,30,3
Puujalkakävely 20m
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 18,6, 2) Teuvo Juutilainen LepU 30,8
M70: 1) Pekka Lappi Leppävirta 20,8
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 20,6.
Tikanheitto
Myl 1) Harri Raita Siilinjärvi 31, 2) Ismo Kotijärvi LepU 28, 3) Jorma Rajakannas LepU 22, 4) Toni Nikkanen Leppävirta 11.
Naiset 1) Minna Planman Sorsakoski 35, 2) Terhi Mela Leppävirta 14, 3) Tiia Mela Jyväskylä 5.
P11: 1) Aaron Suomalainen Jyväskylä 17.
P7: 1: Aamos Suomalainen Jyväskylä 11.
T7: 1) Tuike Torvinen LepU 3.
Koirauintityylin SM
120m M55: 1) Ismo Kotijärvi LepU 1.30,0
120m M65 1) Teuvo Juutilainen LepU 2.16,6, 2) Harri Raita Siilinjärvi 2.22,2.
20m P11: 1) Aaron Suomalainen Jyväskylä 13,8
20m P9: 1) Vihtori Piisapanen Leppävirta 13,9.
20m T7: 1) Tuike Torvinen LepU 13,2, 2) Lyydia Piispanen Leppävirta 13,3

Rantaongintakilpailut
Miehet 1) Harri Raita SiiKa 1436, 2) Kalevi Holopainen KK-V 560, 3) Kari Nikkanen Vapa 414, 4) Jorma Rajakannas LepU 409,, 5) Pertti Parviainen LUK 102, 6) Kari Toivanen LepU 0,071, 7) Karel Lubinski Leppävirta keskeytys
Naiset 1) Kaija Raita Siika 508, 2) Taimi Lautanen JMKy 386, 3) Leena Toivanen LepU 234, 4) Eija Haapakoski JMKy 112.

 

20.7.2019

Seppo Saukkosen muistokilpailut 20.7.2019 Heinävesi

Kuula:

Myl: 1) Juha Kumpulainen IisVi 15,87, 2) Kalle Savolainen KeiNu 15,01, 3) Esa Dufva MikKv 9,81, 4) Sami Pitko Helsinki 7,71, 5) Matti Saukkonen Lepu 6,20
M45: 1) Teppo Niemi MäntsUrh 7,83
M50: 1) Marko Arkko Mikkeli 9,19, 2) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 8,14
M55: 1) Esa Dufva MikKv 11,36, 2) Jari Nevalainen JoKa 11,25, 3) Pekka Peltoniemi Joka 9,11, 4) Matti Saukkonen LepU 7,22
M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 10,86, Seppo Gavrilov JoKa 10,80
M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,92
M75: 1) Martti Nevalainen Juuu 9,92, 2) Toivo Voutilainen PyU 8,49, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 8,26
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 7,72
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 9,07
N60: 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 4,52
N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 6,04
N55 erityisryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 2,18
M65 erityisryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 5,43
T10: 1) Roosa Hyvönen Heinävesi 4,46
P10: 1) Otto Pitko Helsinki 5,09
T12: 1) Silja Niemi MäntsUrh 8,33

Korkeus:

T11: 1) Aada Kauhanen HeiYu 110
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 098
N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 091
M50: 1) Veli Salmi SaJy 127
M70: 1) Matti Kostamo LepU 138

40m juoksu: T8: 1) Iina Pitko Helsinki 7,7
60m juoksu: T10: 1) Roosa Hyvönen Heinävesi 9,8
60m juoksu: P10: 1) Otto Pitko Helsinki 9,9
60m juoksu T11: 1) Aada Kauhanen HeiYu 9,5
60m juoksu. T12: 1) Silja Niemi MäntsUrh 8,8
60m juoksu: M85: 1) Juhani Kinnunen LepU 15,6
1500m juoksu: M50: 1) Marko Arkko Mikkeli 6,35,8
1500m juoksu M55: 1) Sakari Arkko Mikkelli 5,58,9
1500m kävely: M65NV: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 10,47,4
1500m kävely: Myl: 1) Vesa Ikonen Varkaus 10,47,4
1500m kävely: N60: 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 13,50,4
1500m kävely: M80: 1) Matti Kettunen PolVa 13,26,1

Linkopallonheiton pm 20.7.2019 Heinävesi

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 49,03, 2) Saila Konttinen HeiYu 35,71, 3) Marike Koskinen Jyväskylä 32,17, 4) Marja-Leena Ukkonen LepU 16,81
Myl: 1) Jorma Rajakannas LepU 41,60, 2) Matti Saukkonen LepU 37,76, 3) Sami Pitko Helsinki 36,95
M45: 1) Teppo Niemi MäntsUrh 37,05
M50: 1) Veli Salmi SaJy 45,65, 2) Marko Arkko Mikkeli 45,13, 3) Veli-Lauri Konttinen HeiYu 39,76
M55: 1) Matti Saukkonen LepU 39,68, 2) Alpo Vuorma PoU 36,66, 3) Sakari Arkko Mikkeli 29,80
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 42,26, 2) Teijo Natunen Heinävesi 27,80
M75: 1) Martti Nevalainen JuuU 38,95, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 35,21
M85: 1) Juhani Kinnunen LepU 14,81
N harraste: 1) Marike Koskinen Jyväskylä 31,08
M harraste: 1) Pertti Saukkonen Turenki 20,12 ( M65)
N35: 1) Saila Konttinen HeiYu 38,78
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 47,54, 2) Tuija Korhonen SaJy 16,49
N60: 1) Marja-Leena Ukkonen LepU 16,11
N65: 1) Arja Mäntykivi LepU 17,96
P7: 1) Joa Jäntti Kuopio 6,20
T9: 1) Iina Pitko Helsinki 7,42
T11: 1) Roosa Hyvönen Heinävesi 8,42
P11: 1) Otto Pitko Helsinki 17,44, 2) Jonatan Jäntti Kuopio 16,70
T13: 1) Silja Niemi MäntsUrh 20,06
P13: 1) Jonas Jäntti Kuopio 18,81
N50LV1: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 17,62
Nerit ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 9,38
N22 erit ryhmä: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 17,42
N55 erit ryhmä: 1) Aune Juvonen LepU 9,90
Myl erit ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen Lepu 21,73
M65LV1: 1) Esa Ahlgren VarkInv 18,35
M65 erit ryhmä: 1) Veli-Sakari Kainulainen LepU 21,37
M70 erit ryhmä: 1) Juhani Mikkonen Heinävesi 17,32

20.7.2019 Sepon muistoheitot Maaninka

Liitosaapas:

Myl: 1) Niko Korhonen HeTa-13 77,34 2) Timo Mykkänen HeTa-13 67,35 3) Tapani Kananen Savon Saapas 64,54 4) Aku Korhonen HeTa-13 61,24 5) Matti Saaranen Savon Saapas 0,00 Nyl: Asta Kankaala LepU 48,29 2) Sonja Roivainen HeTa-13 46,13 3) Jenna Korhonen HeTa-13 43,62 P7: 1) Jasu Korhonen HeTa-13 16,09 P9: 1) Santtu Paldanius Maaningan Mahti 16,02 T17: 1) Jenna Korhonen HeTa-13 38,33 M19: 1) Aku Korhonen HeTa-13 71,71 M40: 1) Niko Korhonen HeTa-13 72,38 N45: 1) Asta Kankaala LepU 44,58 M50: 1) Timo Mykkänen HeTa-13 67,84 M55: 1) Matti Saaranen Savon Saapas 61,85 M65: 1) Tapani Kananen Savon Saapas 60,07

Perinnesaapas:

Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa-13 50,46 2) Niko Korhonen HeTa-13 49,62 3) Aku KorhonenHeTa-13 48,90 4) Matti Saaranen Savon Saapas 44,19 Nyl: 1) Sonja Roivainen HeTa-13 35,89 M19: 1) Aku Korhonen HeTa-13 39,57 M40: 1) Niko Korhonen HeTa-13 49,59 M50: 1) Timo Mykkänen HeTa-13 50,60

Voimakiekko:

Myl: 1) Aku Korhonen HeTa-13 32,96 2) Seppo Julkunen LepU 29,25 3) Matti Saaranen Savon Saapas 25,96 4) Tapani Kananen Savon Saapas 23,20 5) Saku Kasurinen MaaninganMahti 16,52 Nyl: 1) Asta Kankaala LePu 23,42 2) Sonja Roivainen HeTa-13 15,14 T7: 1) NinniRoivainen HeTa-13 2,04 P7: 1) Jasu Korhonen HeTa-13 4,63 2) Anssi Roivainen HeTa-13 3,83 T9: 1) Pinja Roivainen HeTa-13 4,93 P9: 1) Santtu Paldanius Maaningan Mahti 9,38 M19: 1)Aku Korhonen HeTa-13 37,17ME N45: 1) Asta Kankaala LepU 26,78 M55: 1) Seppo JulkunenLePu 32,03 2) Matti Saaranen Savon Saapas 28,81 M60: 1) Saku Kasurinen MaaninganMahti 17,05 M65: 1)Tapani Kananen Savon Saapas 23,28 N Harraste: 1) Katja Korhonen HeTa-13 16,74

Rengas:

Nyl: 1) Asta Kankaala LepU 14,98 N45: 1) Asta Kankaala LepU 14,39 M55: 1) Seppo Julkunen LepU 21,43.

19.7.2019

Kuntorantakisat Varkauden Kuntoranta 18.7.2019.

Tulokset:
Hölkkä matka 4km

M45: 1) Markku Savolainen LepU 18,15,
M50: 1) Marko Arkko Mikkeli 21,54.
M55: 1) Sakari Arkko Mikkeli 18,50.
M60: 1) Martti Semi LepU 20,01.
M65: 1) Teuvo Juutilainen LepU 19,52, 2) Ari Hulkkonen LepU 20,57.
M70: 1) Timo Karhunen LepU 24,40.
N50: 1) Vuokko Kolehmainen MiKV 19,22.
2km Vaunujuoksi 1) Pinja Luostarinen ja 1v Alma Joensuu 13,36.
2km N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 20,52,
2km N60: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 20,50
60m kelaus M65: 1) Hannu Ilonen VarkInv 23,1.
60m kelaus M70: 1) Heikki Impivaara LepU 19,3.
40m P6 1) Eetu Rönkkö Joensuu 8,2
40m T6: 1) Venla Voutilainen Varkaus 7,9
20m T1: 1) Alma Luostarinen Joensuu 17,7

Autonrenkaanheitto

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 18,56, 2) Matti Saukkonen LepU 14,00, 3) Marko Arkko Mikkeli 12,12.
Erityisryhmä Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 10.00.
Nv M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 9,84.
erityisryhmä M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 14,88.
Erityisruhmä M70: 1) Timo Karhunen VarkInv 5,76.
M50: 1) Marko Arkko Mikkeli 14,32.
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 21,50, 2) Matti Saukkonen LepU 14,40.
P7: 1) Antto Turtinen Oulu 1,50.
P5: 1) Eemil Turtinen Oulu 3,09.
Naiset 1) Saila Konttinen HeiYU 12,68, 2) Tiina Turtinen Oulu 7,95 , 3) Aune Juvonen LepU 5,00
N22: 1) Tiina Turtinen Oulu 7,95
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 11,22
Erityisryhmä N60: 1) Aune Juvonen LepU 4,96.
T7: 1) Venla Voutilainen Varkaus 2,22.

Voimakiekko

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 28,92, 2) Marko Arkko Mikkeli 24,72, 3) Matti Saukkonen LepU 22,00,
Erityisryhmä Myl 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 16,37 ME, 2) Timo Karhunen VarkInv 14,82
Nv Myl 1) Timo Pulkkinen VarkInv 17,01.
LV1 Myl 1) Esa Ahlgren VarkInv 9,54.
M50: 1) Marko Arkko Mikkeli 28,18,2) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 24,80
M55: 1) Seppo Julkunen LepU 31,87,, 2) Matti Saukkonen LepU 24,50
Erityisryhmä M65: 1) Veli- Sakari Kainulainen LepU 16,33.
Erityisryhmä M70: 1) Timo Karhunen VarkInv 18,46. ME
LV1 M65: 1) Esa Ahgren VarkInv 10,42.
P7: 1) Leevi Reslen Helsinki 6,72, 2)Vili Rasi Kuopio 6,50, 3) Antto Turtinen Oulu 4,32
P9: 1) Veeti Rasi Kuopio 9,69
P5: 1) Eemil Turtinen Oulu 1,54.
Naiset 1) Saila Konttinen HeiYU 22,02, 2) Tiina Tila Kuopio 14,32, 3)Marja- Leena Ukkonen LepU 12,73, 4) Tiina Turtinen Oulu 12,54, , 5) Hanni Ahlgren VarkInv 10,37, 6)Mirella Resler Helsinki 7,33, 7)Jenna Rasi Kuopio 6,31, 8) Aune Juvonen LepU 4,82.
PTl Naiset 1) Seija Hassinen VarkInv 7,38.
N30: 1) Tiina Tila Kuopio 17,00.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 24,31.
N60: 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 14,46
LV3 N55: 1) Hanni Ahlgren VarkInv 1141
Erityisryhmä N55: 1) Aune Juvonen LepU 5,58
PTL N70: 1) Seija Hassinen VarkInv 8,02,
T11: 1) Jenna Rasi Kuopio 10,37
T9: 1) Mirella Resles Helsinki 7,28
T7: 1) Venla Voutilainen Varkaus 3,68

Tikanheitto

Miehet. 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 40, 2) Timo Olkkonen Savitaipale 32, 3) Viljo Kauhanen Varkaus 28- 4), Jari Ojala Lappeenranta 24,5) Raimo Kileläinen LepU 21, 6) Miika Ojala Lappeenranta 11, 7) Timo Karhunen LepU 6
Nv 1) Timo Pulkkinen VarkInv 2.
Naiset 1) Pirjo Saukkonen LepU 30, 2) Paula Voutilainen Varkaus 23, 3) Arja Ojala Lappeenranta 20, 4) Kirsi Olkkonen Savitaipale 10, 5) Saila Konttinen HeiYU 9.

Puhallustikka

Miehet 1) Hannu Ilonen VarkInv 41, Veli- Lauri Konttinen HeiYU 41,
3)Raimo Kilpeläinen LepU 40,4) Esa Ahlgren VarkInv 33, 5) Marko Arkko Mikkeli 16
Naiset 1) Saila Konttinen HeiYU 38, 2) Marja- Leena Ukkonen LepU 36, 3) Hanni Ahlgren VarkInv 32, 4) Jenni Saarelainen Varkaus 30, 5) Pirjo Saukkonen LepU 28, 6))Seija Hassinen LepU 26, Terttu Kilpeläinen LepU 26, 8) Paula Voutilainen Varkaus 9.

Renkaantarkkuusheitto

1) Veli- Lauri Konttinen Heinävesi 13, 2) Seppo Julkunen Leppävirta 8, 3) Veli- Sakari Kainulainen H:vesi 7, 4) Jorma Rajakannas L:virta 4, Raimo Kilpeläinen L:virta 4, 6)Pirjo Saukkonen H:vesi 3, 7)Timo Karhunen Varkaus 2, 8) Terttu Kilpeläinen L-Virta, Paula Voutilainen Varkaus, Pirjo Vörlin Oulu, Timo Olkkonen L:ranta, Miika Ojala Savitaipale, kaikilla 1, 13) Kirsi Olkkonen Savitaipale, Mandi Ukkonen Mikkeli, Eija Mannerto Varkaus, Jari Ojala Lappeenranta 0,
Pyörätuolisarja ja avustajat
1) Esa Ahlgren Varkaus 6, 2) Merja Tolvanen Varkaus 5, 3) Hannu Ilonen Vark, Jenni Saarelainen Vark, Seija Hassinen Vark kaikilla 2, 6) Hanni Ahlgren Vark, Timo Pulkkinen Vark, Heikki Impivaara Vark kaikilla 1.
Lapset 1) Venla Voutilainen Varkaus 7, 2) Eetu Rönkkö Joensuu 6.

18.7.2019

JoPa:n viikkokisat 18.7.2019

Linkopallonheitto

Myl 1)Jani Ojala 64.50 2)Juha Korpi 49.30 M70 lv2 1)Juhani Lattunen 30.56

16.7.2019

Porsashölkkä Vesanto 15.7.2019.

Tulokset. Matka 4km
Myl 1) Anssi Tilli Kuopion Riento 14,59, 2) Kauko Rissanen Vesanto 15,03, 3) Joel Ojala Vantaa 16,01.
M30: 1) Niko Huuskonen LepU 18,22
M50: 1) Marko Arkko Mikkeli 21,16,
M55: 1) Asko Saatsi Nurmes 17,07, 2) Ismo Kotijärvi LepU 17,36, 3) Sakari Arkko Mikkeli 19,03
M60: 1) Hannu Kuosmanen MänVe 17,28
M65: 1) Martti Lintu Vesanto 19,45
Naiset 1) Eija Niskanen Kuopio 21,28
N35: 1) Mari Turpeinen Vesanto 24,51
Kävely
M65: 1) Heikki Brandt ViitVie 29,45
M80: 1) Esko Hopponen Vesanto 41,34.
3km M80: 1) Pentti Huuskonen Vesanto 33,30
Pyöräily 4km Myl 1) Toni Liimatainen Vesanto 8,42

Vesannon liitosaapaskisa 15.7.2019 Vesanto

Tulokset: Lapset heittivät naisten saappaalla
M40: 1) Anssi Mäkinen Vesanto 29,61
M45: 1) Sami Hytönen Vesanto 30,01
M50: 1) Kari Särkkä VesU 39,76
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 34,20
M70: 1) Reijo Huuskonen LepU 25,90
N30: 1) Gulshat Nizanova Vesanto 12,69.
N40: 1) Anne Nuutinen Vesanto 20,80, 2) Saija Korhonen 12,26
N35: 1) Ulla- Maija Hänninen Vesanto 20,40
Naiset 1) Emilia Koljonen- Puttonen 17,84.
T13: 1) Sirkku Särkkä VesU 20,49, 2) Aino- Lilla Berg VesU 14,30.
T9: 1) Aada Hytönen Vesanto 8,10, 2) Lotta Puttonen Vesanto 7,77
T7: 1)Lyyti Puttonen Vesanto 8,50, 2) Emma Mäkinen Vesanto 5,40, 3) Petra Ollila Vesanto 4,72.
P9: 1) Aleksi Hytönen Vesanto 14,26, 2) Erkka Ollila Vesanto 8,80, 3) Jari Vepsäläinen Vesanto 8,20
P5: 1) Samu Hänninen Vesanto 6,98.
T5: 1) Peppi Nuutinen Vesanto 5,04
T3: 1) Inkeri Kemppainen Vesanto 3,51
P1: 1) Reetu Puttonen Vesanto 0,75.

15.7.2019

LepU:n viikkokisat 15.7.2019 Leppävirta

Perinneurheilulajit:

Liitosaapas T 3 1. Eevi Markkanen 2.04, T 5 1. Jaana Itkonen 2.00, P 5 1. Mikael Rytilahti 7.25, P 7 1. Timi Markkanen 7.52, P 9 1. Veli-Pekka Koivusalo 8.75, T 111 1. Saana Koivusalo 8.90,Linkopallo T 3 1. Eevi Markkanen 1.70, T 5 1. Jaana Itkonen 2.10, P 5 1. Mikael Rytilahti 9.90, P 7 1. Timi Markkanen 10.66, P 9 1. Veli-Pekka Koivusalo 14.55, T 11 1. Saana Koivusalo 15.75,Voimakiekko T 3 1. Eevi Markkanen 1.70, T 5 1. Jaana Itkonen 2.50, P 5 1. Mikael Rytilahti 8.65, P 7 1. Timi Markkanen 7.98, P 9 1. Veli-Pekka Koivusalo 9.85, T 11 1. Saana Koivusalo 8.70, N yl 1. Paula Koivusalo, 2. Jenni Itkonen 11.00, 3. Suvi Herranen 10.00, 4. Merja Tolvanen Varkaus 8,01, 5. Jenni Saarelainen Varkaus 7,94MPT70: 1. Heikki Impivaara LepU 7,7314.7.2019

Muuruveden kisat vetivät noin 50 osallistujaa laji suorituksia tuli lähes 100.

Muuruveden perinneurheilukilpailut 13.7.2019.

Tulokset.
Kuula
M35: 1) Antti Takkunen Leppävirta 9,55.
M45: 1) Jarkko Karstila Lahti Sport 11,54
M55: 1) Jari Nevalainen JoKa 11,08, 2) Markku Meklin Savon Karpaasit 9,32, 3) Seppo Julkunen LepU 8,96, 4) Kari Nurmi Nokia 8,35.
M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 10,70, 2) Erkki Saarinen LS 9,40.
M65: 1) Ahti Honkanen JoKa 10,62, 2) Seppo Gavrilov JoKa 10,47.
M70: 1) Matti Kostamo LepU 9,90.
M75: 1) Martti Nevalainen JuuU 10,01, 2) Toivo Voutilainen PyU 8,813) Raimo Kilpeläinen LepU 8,27.
Nv M65: 1) Timo Pulkkinen VarkInv 7,20.
P15: 1) Riku Kankaala LepU 7,63
Naiset 1) Tiia Tirkkonen KeiKu 12,56.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 7,96
N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,36
N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 3,73
N65: 1) Aino Haatainen MuuJy 6,41

T9: 1) Sofia Nummi HeiYu 4,35
Maantiejuoksu 2,7km.
M55: 1) Ismo Kotijärvi LepU 11,18,5
M65: 1) Ari Hulkkonen LepU 13,23,6
N60: 1) Sirpa Kolari LepU 16,10,5.

Yhdenkädenpainonheiton SM

Myl 1) Jarkko Karstila LS 17,77, 2) Markku Meklin Savon Karp 14,09, 3) Seppo Julkunen LepU 12,78, 4) Kari Nurmi Nokia 9,29.
Naiset 1) Asta Kankaala LepU 14,14
M45: 1) Jarkko Karstila LS 18,00 SE
M55: 1) Markku Meklin Savon Karp 16,05, 2) Seppo Julkunen LepU 15,46, 3) Kari Nurmi Nokia 10,75.
M60: 1) Erkki Saarinen LS 19,01, 2) Niilo Hartikainen LepU 17,68, 3) Harri Santala MultJy 14,21.
M65: 1) Reijo Vuorinen MultJy 17,24, 2) Seppo Gavrilov JoKa 13,52, 3) Jorma Rajakannas LepU 13,10.
M70: 1) Kalevi Karmitsa SaaPu 21,50.
M75: 1) Martti Nevalainen JuuU 14,49, 2) Toimi Julkunen LepU 13,86, 3) Raimo Kilpeläinen LepU 12,51,
Nv M65: 1) Timo Pulkkinen VarkINv 7,53,
P15: 1) Riku Kankaala LepU 8,72
N17: 1) Riia Toivanen JuKu 14,14 SE
N35: Saila Konttinen HeiYU 12,81
N45: 1) Asta Kankaala LepU 13,64.
N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 4,81.
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 11,38.
N65: 1) Aino Haatainen MuuJy 6,86.

Hirrensyöksyn SM

Myl 1) Seppo Julkunen LepU 7,65, 2) Jarkko Karstila LS 7,61, Kari Nurmi Nokia 7,19, 4) Erkki Saarinen LS 7,14, 4) Erkki Saarinen LS 7,14, 5)Markku Meklin SavonKarp 6,87, 6) Paavo Takkunen Kuopio 6,54, 7) Niilo Hartikainen LepU 6,35.
P15: 1) Riku Kankaala LepU 5,77
Naiset 1) Asta Kankaala LePU 6,48.
M35: 1) Antti Takkunen Leppävirta 7,25, 2) Marko Närhi Leppävirta 5,37, 3) Henry Lehto Espoo 5,00.
M45: 1) Jarkko Karstila LS 7,66.
M55: 1) Kari Niemi Nokia 7,26, 2) Seppo Julkunen LepU 7,07, 3) Markku Meklin Savon Karp 6,11.
M60: 1) Erkki Saarinen LS 7,50, 2) NIilo Hartikainen LepU 6,59.
M65: 1) Jorma Rajakannas LepU 5,92
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 5,98, 2) Toimi Julkunen LepU 5,84.
N45: 1) Asta Kankaala LepU 7,01.
N50: 1) Marja- Leena Julkunen LepU 3,57.
N17: 1) Riia Toivanen JuKu 5,29.

Voimakiekko

Myl 1) Jarkko Karstila LS 36,72, 2) Niilo Hartikainen LepU 28,30, 3) Jari Nevalainen JoKa 26,20,4) Kalevi Karmitsa saaPu 27,03. 5)Markku Meklin Savon Karp 25,50,6 ) Veli- Lauti Konttinen HeiYU 22,20, Reijo Vuorinen MultJy 22,20, 8) Ahti Honkanen JoKa 22,07,9 Harri Santala MultJy 21,46,10) Martti Nevalainen JuuU 20,64, 11) Kari Nurmi Nokia 17,96, 12) Harri Niemelä Muuruvesi 17,50, 13: Riku Kankaala LepU 16,04, 14) Ari Hulkkonen LepU 11,20, 15) Peetu Partanen M-Vesi 1,20
Naiset 1) Tiia Tirkkonen KeiKu 30,42, 2) Riia Toivanen JuKu 25,77,3)Asta Kankaala LepU 23,64, 4) Saila Konttinen HeiYU 22,08, 5) Päivi Sirviö PoU 15,06, 6) Erja Partanen Nilsiä 9,36, 7) Marja- Leena Julkunen LepU 7,86, 8) Sofia Nummi HeiYU 5,97
M45: 1) Jarkko Karstila LS 35,06.
M50; 1) Veli- Lauri Konttinen HeiYU 24,82, 2) Harri Niemelä M-vesi 19,50.
M55: 1) Jari Nevalainen Joka 28,37, 2)Markku Meklin Savon Karp 27,90, 3) Kari Nurmi Nokia 20,18.
M60: 1) Niilo Hartikainen LepU 31,86, 2) Harri Santala MultJy 23..41
M65: 1) Ahti Honkanen Joka 26,08, 2) Reijo Vuorinen MultJy 25,11, 3) Seppo Gavrilov JoKa 23,99, 4) Ari Hulkkonen LepU 13,50.
M70: 1) Kalevi Karmitsa SaaPu 30,18 SE,
M75: 1) Martti Nevalainen JuuU 22,60, 2) Raimo Kilpeläinen LepU 21,70.
P15: 1) Riku Kankaala LepU 19,53
P3: 1) Peetu Partanen M-vesi 2,13.
N17: 1) Riia Toivanen JuKu 29,23.
N35: 1) Saila Konttinen HeiYU 24,67,
N45: 1) Asta Kankaala LepU 27,04.
N50:. 1) Erja Partanen Nilsiä 10,93, 2) Marja- Leena Julkunen LepU 9,48.
N55: 1) Päivi Sirviö PoU 19,05.
T9: 1) Sofia Nummi HeiYU 10,01.

13.7.2019

Raahen meripäivät 13.7.2019 Raahe

Hirrensyöksy tulokset.

Myl 1)Jani Ojala 7.93 2)Joel Vuokila 7.20 3)Petri Liikanen 7.18 4) Juha Korpi 6.08

Huiluuheitot harrastelijoille,Maaninka 13.7.2019

Perinnesaapas:

M 1) Ville Roivainen Maaninka 28,72 N 1) Kaisu Eskelinen Maaninka 16,68 2) Ulla Savolainen (68v) 10,00 3) Helvi Kokkonen Maaninka 9,11 T7: 1) Jenny Koistinen Maaninka 6,50 2) Moona Virkkunen Kuopio 5,63 P7: 1) Atso Möttönen Siilinjärvi 6,48 T9: 1) Juni Kyllönen Siilinjärvi 10.72 2) Matleena Rytkönen Maaninka 8,00 P9: 1) Valtteri Kankkunen Maaninka 6,87 P11: 1) Aaro Virnes Kuopio 18,06 2) Luukas Karttunen Maaninka 15,76 3) Evert Jokinen Järvenpää 11,03 4) Onni Leskinen Maaninka 7,92 T13: 1) Ella Lappeteläinen Maaninka 11,28 2) Roosa Virnes Kuopio 9,78 3) Tähkä Puolitaival Kuopio 9,63 P13: Roni Roivainen Maaninka 18,51 2) Timo Koistinen Maaninka 12,74 T15: 1) Veera Virnes Kuopio 7,29

Kiihtelysvaaran kesämarkkinat 13.7.2019 Kiihtelysvaara

Saappaanheitto:

Nyl: 1) Nina Svahn Kiihtelysvaara 11,97
N30: 1) Heidi Svahn Kiihtelysvaara 18,30
N40: 1) Tuire Rautiainen Kiihtelysvaara 18,54, 2) Niina Karvinen Espoo 13,32
N45: 1) Miia Tuunanen Kiihtelysvaara 17,67
N50: 1) Pirjo Saukkonen Heinävesi 31,09
N60: 1) Maarit Pöyhönen Jyväskylä 12,55, 2) Outi Sorsa Joensuu 10,49
Myl: 1) Lassi Juvonen Joensuu 23,79, 2) Pekka Pelkonen Vantaa 17,62
M30: 1) Elias Martikainen Joensuu 36,45
M35: 1) Hannu Eronen Vantaa 33,46, 2) Teemu Myller Kiihtelysvaara 25,10, 3) Henri Lappalainen Helsinki 18,42, 4) Rauno Lasanen Joensuu 17,48
M40: 1) Anssi Turunen KiiU 26,93, 2) Jouni Väänänen Heinävaara 22,45
M45: 1) Jouni Ruotsalainen Veikkola 18,54
M55: 1) Jouni Heiskanen Kiihtelysvaara 17,94
M60: 1) Jouko Muikku Joensuu 22,90
M65: 1) Heikki Räty Joensuu 21,21
M70: 1) Pekka Timonen Joensuu 22,26 , 2) Eino Venäläinen Hammaslahti 18,57
M75: 1) Aaro Raassina KiiU 21,02, 2) Taisto Kärnä Joensuu 15,13
T1: 1) Taimi Silvennoinen Kiihtelysvaara 1,09
P3: 1) Ilpo Silvennoinen Kiihtelysvaara 2,80,2) Ruis Bohlin Uumaja Ruotsi 0,70
T5: 1) Oona Sirainen Heinävaara 5,55, 2) Helmi Lasanen Joensuu 4,59, 3) Erin Esselström Espoo 4,64, 4) Hertta Simonen Kiihtelysvaara 3,80, 5) Hilma Pirhonen Joensuu 2,00
P5: 1) Elias Piekkola Joensuu 3,48, 2) Niilo Tammi Kerimäki 2,24
T7: 1) Elli Tammi Kerimäki 6,60, 2) Miina Sirainen Heinävaara 5,61, 3) Senni Hurskainen Joensuu 3,48
P7: 1) Aatu Myller Kiihtelysvaara 13,06,2) Jiri Turunen KiiU 10,00, 3) Joonas Svahn Kiihtelysvaara 7,54, 4) Akseli Vepsäläinen Kiihtelysvaara 7,01, 5) Jere Piekkola Joensuu 5,87, 6) Valto Pirhonen Joensuu 5,22, 7) Atte Varis Joensuu 4,74
T9: 1) Anniina Vepsäläinen Kiihtelysvaara 10,03, 2) Milla Yljälä Hammaslahti 8,82, 3) Aini Tammi Kerimäki 7,42, 4) Minea Mertanen Niittylahti 7,42,5) Senni Myller Kiihtelysvaara 5,74, 6) Aada Siikaranta Joensuu 5,10, 7) Netta Varis Joensuu 4,49
P9: 1) Aleksi Ihanus Tohmajärvi 14,08, 2) Otso Eronen Vantaa 9,28, 3) Miika Svahn Kiihtelysvaara 8,50, 4) Kaapo Hurskainen Joensuu 7,97, 5) Ohto Kareinen Tervasuo 7,30, 6) Veikka Kirsi Kirkkonummi 5,94
T11: 1) Lotta Vauhkonen Polvijärvi 13,47, 2) Katriina Vepsäläinen Kiihtelysvaara 9,74, 3) Melinda Mertanen Niittylahti 6,30
P11: 1) Petja Niemeläinen Lehmo 10,37, 2) Akseli Myller Kiihtelysvaara 9,13
P13: 1) Matti Yljälä Hammaslahti 14,33, 2) Eeli Eronen Vantaa 12,50, 3) Eetu Myller Kiihteysvaara 12,36
P15: 1) Saska Niemeläinen Joensuu

 

11.7.2019 

Esikisat 10.7.2019 Muuruvesi

Hirrensyöksy

15kg
Nyl 1.Asta Kankaala LepU 6,34m

10kg
N45 1.Asta Kankaala LepU 6,93m

P15 1.Riku Kankaala LepU 5,66m

20kg
Myl 1.Seppo Julkunen LepU 7,61m
2.Niilo Hartikainen LepU 6,20m
3.Toimi Julkunen LepU 5,45m

15kg
M60 1.Niilo Hartikainen LepU 7,56m
M75 1.Toimi julkunen LepU 5,95m

20kg
M55 1.Seppo Julkunen LepU 7,47m

Renkaanheitto
M55 1.Seppo Julkunen LepU 21,40m
M60 1.Niilo Hartikainen LepU 21,10m

Myl 1.Seppo Julkunen LepU 20,06m
2.Niilo Hartikainen LepU 19,65m

Voimakiekko Tytöt/Naiset
T11 1.Mari Karppi MuuJy 9,72m
2.Sofia Pitkänen MuuJy 9,20m
N45 1.Asta Kankaala LepU 25,30m

Nyl 1.Asta Kankaala LepU 23,01m
2.Sofia Pitkänen MuuJy 7,58m
3.Mari Karppi MuuJy 7,00m

Pojat/Miehet
P11 1.Otto Jouhkimo Nilsiä 7,60m
P15 1.Emil Halves Muuruvesi 23,18m
2.Riku Kankaala LepU 21,83m
3.Mikko Holm Juankoski 17,90m
4.Lauri Miettinen Juankoski 13,70m
M55 1.Seppo Julkunen LepU 32,84m
2.Pentti Karppi MuuJy 22,00m
M60 1.Niilo Hartikainen Lepu 31,78m

Myl 1.Seppo Julkunen LepU 30,04m
2.Niilo Hartikainen LepU 29,30m
3.Pentti Karppi MuuJy 20,80m
4.Riku Kankaala LepU 18,63m
5.Emil Halves Muuruvesi 18,00m
6.Mikko Holm Juankoski 15,57m
7.Lauri Miettinen Juankoski 11,10m
8.Otto Jouhkimo Nilsiä 5,15m

10.7.2019

Jopa viikkokisat 10.7.19 Raahe

Linkopallo Myl 1)Jani Ojala Jopa 72.80 2)Petri Liikanen Jopa 71.30 3)Markku Lattunen 66.93 4)Janne Parttimaa Jopa 62.80 5)Juha Korpi Jopa 57.80

Renkaanheitto Myl 1)Jani Ojala Jopa 23.25 2)Janne Parttimaa Jopa 18.23 3)Markku Lattunen Jopa 17.27 4)Juha Korpi Jopa 17.01

7.7.2019

Normisaappaanheiton MM 7.7.2019 Mikkeli

Myl: 1) Timo Mykkänen HeTa13 49,50, 2) Riku Pulliainen JoU 46,53, 3) Aku Korhonen HeTa13 46,42, 4) Ari Kela KorsKa 46,38, 5) Niko Korhonen HeTa13 44,98, 6) Toni Rahunen KorsKa 44,35, 7) Pentti Montonen MiVo 41,87, 8) Seppo Asikainen Savon Saapas 41,37, 9) Ari Himanen Mikkeli 36,01, 10) Risto Pekkanen Ristiina 35,45, 11) Jorma Rajakannas LepU 33,60, 12) Raimo Kilpeläinen LepU 25,55, 13) Juhani Saari Mikkeli 22,60
Nyl: 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 36,56, 2) Pirjo Saukkonen LepU 33,75, 3) Tuija Salonen Speul 31,61, 4) Reija Niemikari KorsKa 26,38, 5) Eija Isaksson KorsKa 23,70, 6) Pirjo Suopela JKU 22,42, 7) Riikka Kela KorsKa 21,81, 8) Marja-Leena Ukkonen LepU 16,73, 9) Terttu Kilpeläinen LepU 15,68

N40: 1) Tuija Salonen Speul 31,48, 2) Reija Niemikari KorsKa 27,22
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 30,55, 2) Eija Isaksson KorsKa 24,54, 3) Virpi Honkanen Mikkeli 21,88
N60: 1) Pirjo Suopela JKU 19,02, 2) Marja-Leena Ukkonen LepU 15,88
N70: 1) Marja Maksimainen LS 20,40
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 15,38
M19: 1) Aku Korhonen HeTa13 46,08
M30: 1) Tony Kolehmainen Hacklab Mikkeli 33,08
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 48,85
M45: 1) Toni Rahunen KorsKa 44,32
M50: 1) Timo Mykkänen HeTa13 49,02
M55: 1) Ari Kela KorsKa 43,58, 2) Ari Himanen Mikkeli 30,49
M60: 1) Seppo Asikainen Savon Saapas 37,21, 2) Juhani Saari Mikkeli 24,92
M65: 1) Jarmo Vuolanen KorsKa 37,30, 2) Juha Itkonen Vantaa 34,34, 3) Jorma Rajakannas Lepu 32,05, 4) Antero Himanen Mikkeli 19,49
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 37,84, 2) Esko Korkalainen Savon Saapas 24,86, 3) Paavo Ollikainen Mikkeli 18,47
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 28,96
M80: 1) Kalle Lehtonen KorsKa 19,30
Nharraste: 1) Leena Vuomajoki Rovaniemi 13,70, jaettu 2) Marja-Leena Jukarinen Mikkeli 12,90 (N60), Outi Soininen Mikkeli 12,90 (N45), 3) Anne-Maaria Hyytiä Mikkeli 12,80 (N35), 4) Paula Kamppi Juva 11,20 (N65), 5)Sirpa Sumusalmi Mikkeli 8,05 (N55)
Mharraste: 1) Jesse Särkkä Mikkeli 34,00 (M35), 2) Antti Hujanen Mikkeli 28,55, 3) Ville Manninen Mikkeli 28,40, 4) Antti Vitikainen Mikkeli 24,30, 5) Tero Lehkonen Mikkeli 18,00, 6) Jarmo Vihavainen Mikkeli 15,60

P1: 1) Otto Kolehmainen Mikkeli 0,40
T3: 1) Ellen Orbinski Mikkeli 1,63
P3: 1) Eino Kamppi Mikkeli 2,75
T5: 1) Ada Särkkä Mikkeli 5,50
T7: 1) Niitty Jukarinen Mikkeli 8,05
P7: 1) Noa Parkkinen Mikkeli 13,30, 2) Leevi Kolehmainen Mikkeli 10,20
T9: 1) Milla Parkkinen Mikkeli 8,15
P11: 1) Joel Soininen Mikkeli 12,20
P15: 1) Tuomas Tontti Mikkeli 28,00, 2) Jaakko Järvinen Mikkeli 22,20, 3) Leevi Attenberg Mikkeli 20,60
MylPT: 1) Heikki Impivaara Lepu 8,00
M70PT: 1) Heikki Impivaara LepU 7,50, 2) Erkki Pettinen Mikkeli 5,60
N65LV1: 1) Pirjo Kemppainen VarkInv 11,20
M joukkue: 1) HeTa13 140,35 ( Mykkänen, Korhonen A , Korhonen N), 2) Mikkeli 111,49 ( Himanen, Pekkanen, Montonen), 3) LepU/Mikkeli 81,75 ( Kilpeläinen, Rajakannas, Saari)
N joukkue: 1) KorsKa 71,86 ( Kela, isaksson, Niemikari), 2) LepU 66,58 ( Kilpeläinen, Ukkonen, Saukkonen)
N50 joukkue: 1) LepU 61,81 ( Kilpeläinen, Ukkonen, Saukkonen)
Sekajoukkue: 1 ) Savon Saapas 97,45 ( Korkalainen E, Korkalainen H, Asikainen), 2) LepU 92,76 ( Kilpeläinen, Rajakannas, Ukkonen, Saukkonen)

Heinäheitot Juankoski 6.7.2019

Voimakiekko:

T9 1.Lumia Puntti Salo 4,95m
T11 1.Eini Kettu Juankoski 6,24m
T13 1.Aino Kettu Juankoski 10,02m
N19 1.Helmi Hartikainen Juankoski 12,35m
N45 1.Asta Kankaala LepU 24,32m
N50 1.Airi Hartikainen Juankoski 13,70m
2.Marja-Leena Julkunen LepU 10,37m
N65 1.Paula Lämsä-Kankaala Siilinjärvi 10,52m
N70 1.Marjatta Lyytinen Kuopio 4,54m

Nyl 1.Asta Kankaala LepU 22,78m
2.Helmi Hartikainen Juankoski 11,31m
3.Airi Hartikainen Juankoski 10,10m
4.Paula-Lämsä Kankaala Siilinjärvi 9,82m
5.Marja-Leena Julkunen LepU 9,25m
6.Aino Kettu Juankoski 9,04m
7.Eini Kettu Juankoski 5,13m
8.Lumia Puntti Salo 3,65m
9.Marjatta Lyytinen Kuopio 3,59m

Miehet:

P5 1.Oiva Puntti Turku 3,11m
P7 1.Aapo Puntti Turku 4,49m
P11 1.Rasmus Puntti Salo 6,49m
P15 1.Riku Kankaala LepU 21,42m
M30 1.Anssi Puntti Salo 14,59m
M35 1.Kimmo Nikander Salo 19,50m
M40 1.Mikko Kankaala Kuopio 16,59m
M50 1.Kalevi Iivarinen Kuopio 26,69m
2.Marko Kankaala Muuruvesi 19,24m
M55 1.Seppo Julkunen LepU 31,28m
M60 1.Reino Korhonen Juankoski 17,10m
2.Hannu Puntti Salo 10,49m
M70 1.Timo Kankaala Siilinjärvi 13,66m
M75 1.Toimi Julkunen LepU 16,70m
2.Veijo Kokkarinen Vantaa 16,50m

Myl 1.Seppo Julkunen LepU 27,85m
2.Eemil Kettu Juankoski 19,40m
3.Kalevi Iivarinen Kuopio 18,14m
4.Marko Kankaala Muuruvesi 16,64m
5.Kimmo Nikander Salo 16,49m
6.Riku Kankaala LepU 16,30m
7.Toimi Julkunen LepU 15,91m
8.Reino Korhonen Juankoski 15,50m
9.Mikko Kankaala Kuopio 15,33m
10.Veijo Kokkarinen Vantaa 14,88m
11.Anssi Puntti Salo 13,23m
12.Timo Kankaala Siilinjärvi 12,08m
13.Hannu Puntti Salo 9,49m
14.Rasmus Puntti Salo 6,10m
15.Aapo Puntti Turku 3,73m
16.Oiva Puntti Turku 3,02m

6.7.2019

Liitosaappaanheiton XI MM kilpailut Mikkeli 6.7.2019

Tulokset:
Myl 1) Antti Ruusuvirta KivjKiv 80,60, 2) Miika Pekkala KivjKiv 75,91, 3) Riku Pulliainen JoU 67,42, 4) Niko Korhonen HeTa-13 67,11, 5) Ari Kela KorsKa 63,67 , 6) Aku Korhonen HeTa13 63,34, 7) Tapani Kananen Savon Saapas 61,09, 8) Toni Mykkänen HeTa13 57,57, 9) Osmo Jokela KiiU 57,00, 10) Erkki Leskelä LepU 56,48, 11) Timo Mykkänen HeTa13 53,78 12) Kalle Savolainen Mikkeli 53,28, 13) Heikki Turunen KorsKa 47,36, 14) Tony Kolehmainen Mikkeli Hacklab 46,33, 15) Juuso Kolehmainen Hacklab Mikkeli 42,04, 16) Ari Himanen Mikkeli 39,49, 17) Risto Pekkanen Mikkeli 37,25, 18) Jorma Rajakannas LepU 33,71, 19) Toni Rahunen KorsKa 33,12., 20, ) Ville Uhlgren Hacklab Mikkeli 28,80, Ilman tulosta Timo Nissinen LepU ja Sami Hämäläinen LepU
Naiset 1) Heidi Korkalainen Savon Saapas 46,37, 2) Pirjo Saukkonen LepU 45,54, 3) Tuija Salonen Speul 41,60, 4) Reija Niemikari KorsKa 31,51, 5) Marja- Leena Ukkonen LepU 17,90, 6) Terttu Kilpeläinen LepU 15,75.
Miehet harraste 1) Jari Vilenius Mikkeli 43,75, 2) Elias Nyyssönen LepU 39,33, 3) Antti Vitikainen Mikkeli 37,22, 4) Rone Pöntinen Mikkeli 34,46, 5) Jaime Huerta LepU/ Peru 27,75, 6) Antti Hujanen Mikkeli 24,68,7)Ismo Pöntinen Mikkeli 21,26, 8) Jarmo Vihavainen Mikkeli 15,21.
M22: 1) Abbullah AL- Ahhasi Irak 21,50
M19: Aku Korhonen Heta 13 68,04, 2) Toni Mykkänen HeTa 13 61,69.
M30) 1) Tony Kolehmainen Hacklab Mikkeli 48,82, 2) Ville Uhlgren Hacklab Mikkeli 31,53,
M35: 1) Sami Hämäläinen LepU 54,00, 2) Valtteri Pihlström Hacklab Mikkeli 28,54, 3) Jaime Huerta LepU/Peru 27,75.
M40: 1) Niko Korhonen HeTa13 78,46, 2) Markus Rantsi Hattula 25,62
M45: 1) Toni Rahunen KarsKa 60,46, 2) Timo Nissinen LepU 58,20, 3) Jani Vilenius Mikkeli 43,75, 4) Antti Vitikainen 37,22.
M50: 1) Timo Mykkänen HeTa13 74,12, 2) Osmo Jokela KiiU 58,42, 3) Erkki Leskelä LepU 53,35, 4) Risto Pekkanen Ristiina 45,10, 5) Ismo Pöntinen Mikkeli 21,26
M55: 1) Ari Kela KorsKa 67,80, 2) Alpo Vuorma PoU 53,43, 3) Ari Himanen Mikkeli 44,23.
M60: 1) Juhani Saari Mikkeli 31,82.
M65: 1) Tapani Kananen Savon Saapas 75,20 ME, 2) Juha Itkonen Vantaa 47,18, 3) Aimo Kolehmainen KivjKiv 41,40, 4) Jorma Rajakannas LepU 37,07.
M70: 1) Pentti Montonen MiVo 57,00, 2) Heikki Turunen KorsKa 46,70, 3) Esko Korkalainen Savon Saapas 33,77.
M75: 1) Raimo Kilpeläinen LepU 33,01.
M80: 1) Kalle Lehtonen KorsKa 21,20.
M85: 1) Martti Soulanto SaJy 37,27 ME
M90: 1) Pekka Partti Mikkeli 8,71.
M17: 1) Joonas Pulkkinen RiU 49,94.
P15: 1) Tuomas Tontti Mikkeli 38,18.
PTL Myl 1) Jukka Oittinen LepU 22,70, 2) Heikki Impivaara LepU 11,20
PTL M65: 1) Hannu Ilonen VarkInv 9,39.
PTL M70: 1) Heikki Impivaara LepU 11,42, 2) Erkki Pettinen Mikkeli 7,55.
LVI N65: 1) Pirjo Kemppainen VarkInv 10,90.
N22: 1) Venla Hiltunen Polvijärvi 16,65.
N30: 1) Anne-Maaria Hyytiä Hacklab Mikkeli 13,71.
N40: 1) Tuija Salonen SpeuL 47,05, 2) Reija Niemikari KorsKa 27,66.
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 48,78, 2) Eija Isaksson KorsKa 24,28.
N55: 1) Kirsi Vuorma PoU 30,77.
N60: 1) Marja. Leena Ukkonen LepU 22,44.
N70: 1) Asta Savukoski KorsKa 30,35, 2) Marja Maksimainen LahtiSport 25,90., 3) Lea Väisänen Mikkeli 14,65.
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 21,78.
Myl joukkue 1) HeTa13 187,90 ( Korhonen Niko ja Aku, Toni Mykkänen) 2) KivjKiv 156,51 ( Ruusuvirta, Pekkala, Kolehmainen, 3) KorsKa 144,15 ( Rahunen, Kela, Turunen) 4) Hacklab Mikkeli 117,17 ( Juuso Kolehmainen, Tony Kolehmainen, Uhlgren) 5) LepU 112,89 ( Rajakannas, Leskelä, Oittinen)
M50 joukkue 1) LepU 115,46 ( Rajakannas, Kilpeläinen, Leskelä) 2) Mikkeli 110.89 ( Saari, Himanen, Montonen)
Naiset joukkue 1) Speul 109,47 ( Salonen, Korkalainen, Niemikari) 2) LepU 79,19 ( Ukkonen, Kilpeläinen, Saukkonen)
N50: joukkue 1) LepU 93,00  ( Saukkonen, Ukkonen, Kilpeläinen)

Sekajoukkue 1) LepU 109,74 ( Saukkonen, Ukkonen, Kilpeläinen . Rajakannas) 2) Hacklab Mikkeli II 88,22 ( T- Kolehmainen, Uhlgren , Hyytiä) 3) Haclab Mikkeli I 79,56 ( Kurhinen, Pihlström, Välijoki, J. Kolehmainen) 4) Seka Yksikkö 72,82 ( Nyyssönen, Isaksson, Himanen Antero) 5) Muumit 34,32 ( Saari, Aada ja Emilia Pihlström)
Invalidit joukkue 1) Vark inv/ Mikkeli 28,36 ( Impivaara, Pettinen, Ilonen)
Perhejoukkue 1) Vuorman perhe 89,83. Alpo ja Kirsi Vuorma, Venla Hiltunen

P1 1.) Toivo Huerta LepU 0,41, 2) Elliot Vihavainen Mikkeli kova yritys
T1 1.) Janessa Laitala Mikkeli 0,61
T5 1.)Emilia Pihlström Mikkeli 7,07 2.) Sanni Nissinen Jämsänkoski 5,41 3.) Siiri Huerta LepU 4,50
T7 1.) Eevi Huttunen Mikkeli 4,82
P7 1.) Jasu Korhonen HeTa-13 12,54 2.) Kristian Nissinen Jämsänkoski 5,50 3.) Matias Nyyssönen LepU 4,12
T9 1.) Aada Pihlström Mikkeli 5,67 2.) Ellinoora Huttunen Mikkeli 4,11
P9 1.) Matias Aarnio 8,91
P11 1.) Joel Soininen Mikkeli 16,52

Ruukin pitäjän mestaruuskilpailut  5.7.2019 Raahe

Saappaanheitto

Tytöt 15v. 1)Roosa Vuori 17.58 2)Aada Toppila 12.00 3)Jadessa Fingeroos 10.80 4)Lyydia Toppila 7.11 5)Olivia Ojala 5.14 6)Ellida Toppila 4.60 7)Minttu Latomaa 3.45
Pojat 15v 1)Veeti Vuori 18.30 2)Albert Toppila 11.25 3)Kasper Ojala 8.40
Nyl. 1)Annika Ojala 20.20 2)Jaana Fingeroos 19.68 3)Merja Matila 17.43 4)Jonna Virtanen 16.60 5)Roosa Vuori 16.10 6)Anne-Mari Koski 12.80 7)Maarit Pietilä12.35
Myl. 1)Jani Ojala 48.88 2)Petteri Liikanen 42.85 3)Juha Korpi 42.70 4)Ari Fingeroos 38.97 5)Timo Hartikka 31.75 6)Marko Karjalainen 31.30 7)Jani Turkki 30.34 8)Jari Nyman 28.00 9)Petri Vuori 26.40 10)Jussi Toppila 25.40 11)Sauli Liikanen 19.60 12)Kari Mällinen 19.20

Renkaanheitto

T15 1)Aada Toppila 2)Lyydia Toppila 4.95 3)Iina Hanhisuanto 2.65 4)Ellida Toppila 1.60 5)Olivia Ojala 1.30
P15v 1)Albert Toppila 4.90 2)Kasper Ojala 2.70 3)Vilbert Toppila 1.81 4)Benjamin Hanhisuanto 1.80 5)Nikolai Hanhisuanto 1.40
Nyl 1) Annika Ojala 7.90
Myl 1)Jani Ojala 20.06 2)Juha Korpi 15.50 3)Petteri Liikanen 14.75 4)Sauli Liikanen 10.80 5)Petri Vuori 6.40

PERINNEURHEILUKISAT MULTIAN KENTÄLLÄ TO. 4.7.2019

TULOKSET:
Yhden käden paino:
Myl 1. Petri Kankaanpää SaaPu 13.02
2. Seppo Julkunen LePU 12.62
3. Arttu Harju SaaPu 10.70
4. Reijo Vuorinen MultJy 9.67
M35v 1. Petri Kankaanpää SaaPu 14.02
2. Arttu Harju SaaPu 9.86
M55v 1. Seppo Julkunen LePU 15.00
M65v 1. Reijo Vuorinen MultJy 16.58
M70v 1. Kalevi Karmitsa SaaPu 22.00
2. Jouko Laine MultJy 12.62
Nyl 1. Asta Kankaala LePU 13.10
N45v 1. Asta Kankaala LePU 12.64
Lypsyjakkara (3,2kg):
M35v 1. Petri Kankaanpää SaaPu 26.37
2. Arttu Harju SaaPu 20.45
M55v 1. Seppo Julkunen LePU 21.01
M65v 1. Reijo Vuorinen MultJy 17.29
M70v 1. Jouko Laine MultJy 13.08
N45v 1. Asta Kankaala LePU 15.16
Liitorengas (4,5kg):
Myl 1. Petri Kankaanpää SaaPu 24.27
ME
2. Seppo Julkunen LePU 22.76
3. Arttu Harju SaaPu 15.65
4. Reijo Vuorinen MultJy 15.45
Nyl 1. Asta Kankaala LePU 14.73 ME

Voimakiekko:
Myl 1. Petri Kankaanpää SaaPu 32,03

2. Seppo Julkunen LePU 27.23
3. Kalevi Karmitsa SaaPu 26.52
4. Arttu Harju SaaPu 25.44
5. Reijo Vuorinen MultJy 23.25
6. Jouko Laine MultJy 18.08
7. Matti Temisevä MultJy 8.03
M35v 1. Petri Kankaanpää SaaPu 31.84
2. Arttu Harju SaaPu 25.54
M55v 1. Seppo Julkunen LePU 30.12
M65v 1. Reijo Vuorinen MultJy 27.06
M70v 1. Kalevi Karmitsa SaaPu 29.70
2. Jouko Laine MultJy 20.12
3. Matti Temisevä MultJy 10.32
Nyl 1. Asta Kankaala LePU 24.01
N45v 1. Asta Kankaala LePU 21.88
Rengas (Miehet 6kg, naiset 5kg)
Myl 1. Petri Kankaanpää SaaPu 18.53
2. Seppo Julkunen LePu 18.42
3. Arttu Harju SaaPu 12.80
4. Reijo Vuorinen MultJy 12.56
M35v 1. Petri Kankaanpää SaaPu 17.85
2. Arttu Harju SaaPu 12.60
M55v 1. Seppo Julkunen LePU 20.88
M65v 1. Reijo Vuorinen MultJy 14.38
Nyl 1. Asta Kankaala LePU 14.55
N45v 1. Asta Kankaala LePU 14.20

3.7.2019

Mikkelin Kalevankangas heittokisa 2.7.2019.

N60: normisaapas 1) Marja. Leena Ukkonen LepU 19,10.
N60. Liitosaapas 1) Marja- Leena Ukkonen LepU 23,30.
Muut tyytyivät harjoittelemaan.

2.7.2019

LepU:n viikkokisat 1.7.2019 Leppävirta

Perinneurheilulajit:


Liitosaapas:

Nyl: 1) Pirjo Saukkonen LepU 48,95, 2 Kalla Ollikainen LepU 20,28, 3)) Heidi Helander Lepu 13,40
N50: 1) Pirjo Saukkonen LepU 42,45
N75: 1) Terttu Kilpeläinen LepU 16,54
P9: 1) Otto Ollikainen LepU 13,42
MPTyl: 1) Heikki Impivaara LepU 9,86
MPT70: 1) Heikki Impivaara LepU 9,89

Linkopallo:

Nyl: 1) Heidi Helander LepU 17,90
MPTyl: 1) Heikki Impivaara LepU 11,33
MPT70: 1) Heikki Impivaara LepU 11,39
P 3 1. Markus Takkunen 0.75, T 3 1. Eevi Markkanen 1.74, P 4 1. Miska Takkunen 6.91, T 4 1. Adessa Skonbäck 4.10, P 6 1. Timi Markkanen 10.78, T 7 1. Riikka Kinnunen 16.77, 2. Lyydia Piispanen 10.30, 3. Amanda Skonbäck 9.06, P 8 1. Veli-Pekka Koivusalo 13.15, P 9 1. Niilo Korhonen 22.12, 2. Vihtori Piispanen 18.60, 3. Leevi Skonbäck 14.27, T 10 1. Saana Koivusalo 14.52

Voimakiekko:
Nyl: 1) Heidi Helander LepU 15,65
MPTyl: 1) Heikki Impivaara LepU 8,68
MPT70: 1) Heikki Impivaara LepU 8,55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by CMSimple | Kirjaudu sisään